„Občas se s pomocí připojí i naše děti či muži,“ říká Marcela Máchalová, která se jinak ve volném čase věnuje přípravě kulturních akcí místních dobrovolných hasičů. „To je tady takový středobod spolkového života,“ doplňuje ji kronikářka Marcela Marešová a dodává, že během šesti let se počet andělů zněkolikanásobil.

„První rok jich bylo osm, druhý rok už dvacet,“ upřesňuje. K výzdobě je před lety inspirovala obec Lom, která je vyhlášená svými čarodějnicemi. „Byl ale čas adventu, a tak máme místo čarodějnic anděly,“ říká se smíchem.

Slaměný Ježíšek zmizel z náruče Panny Marie.
V Písku se hledá Ježíšek. Zloděj ho ukradl Panně Marii přímo z náručí

Před andělem se křižoval popelář

Řidiče, kteří vískou projíždějí, netradiční výzdoba pravidelně zaujme. Ale nejen je.

„Také jsme tu zažili popeláře, který si nejdřív před jedním z andělů poklekl a pokřižoval se. Teprve pak se pustil do své práce,“ přidává k dobru netradiční historku Anna Zdeňková, další z místních hasiček, jež se na tvorbě andělů podílejí.

„Každý je originál. Někteří jsou v životní velikosti, jiní maličcí a z různých materiálů. Vždyť nikdo z nás nevíme, jak opravdový anděl vypadá,“ dodává. Věří, že díky návštěvníkům objevili i sílu přírodní energie, která vyzařuje na místní kapličce, také vánočně vyzdobené. 

Betlém v Nových Dvorech.
Nové Dvory zdobí velký dřevěný betlém a bílí andělé

Minulý rok navíc v Nových Dvorech vložili do betléma návštěvní knihu, do níž lidé píší své vzkazy a dojmy. „Máme radost, že se k nám jezdí podívat lidé z různých koutů republiky a srdečně jim děkujeme za jejich krásné vzkazy,“ říká Blanka Shorná.

„Vše pečlivě zapisuji do naší kroniky, aby i další generace věděla, co se zde všechno dělo. Andělé, pohoda a dobří lidé zkrátka patří k Vánocům, a tak se snažíme tuto atmosféru navodit i v naší vesničce,“ doplňuje kronikářka Marcela Barešová.

„Nejsme žádní profesionálové, proto omluvte i jejich případné nedokonalosti. Tvoříme je ale s láskou a nadšením,“ uzavírá Marcela Máchalová.