Jedno z nich – Holky k nakousnutí – se probojovalo až do republikového finále, kde dokázalo obhájit loňské stříbro Modrého týmu z kategorie prvního stupně.

Úkolem soutěžících bylo připravit pokrm, a také navrhnout, komu a proč občerstvení věnují. Holky k nakousnutí ze 6. B v sestavě Barbora Hořejšová, Adéla Koželuhová a Aneta Široká udělaly první krok vstříc úspěchu už 20. března. Vstupenku do finálových klání jim tehdy zajistil nepečený dort, kterým pohostily 27 dětí z táborského Centra Kaňka.

Finálové vaření hostila pražská Plechárna na Černém mostě. První ze dvou soutěžních kol postavilo před družstva úkol připravit pokrmy ze studené kuchyně na párty s důrazem na kreativitu, vyváženost pokrmu a celkový dojem. Plánské dívky vsadily na melounovou párty určenou pro kolemjdoucí, a tam jim nakonec přinesla kýžený stříbrný úspěch. Radost z něj byla veliká. „Menu jsme vymýšlely společně, ale tu nejlepší tečku dává všemu jako vždy paní vychovatelka Iveta Staňková,“ shodly se dívky.

Studené menu, díky kterému si plánské Holky k nakousnutí dokráčely pro stříbro, se skládalo z melounových nanuků, sýrových kostek, dortu a osvěžující ananasové dobroty.

„Právě náš nápad s ananasem porota obdivovala nejvíce, a pak také originalitu a manipulaci s velkým nožem,“ přiblížila hodnocení čtyřčlenné odborné poroty Adéla Koželuhová.

Kromě praktického úvodního dějství musely fináloví účastníci obstát i ve vědomostním druhém kole. Zástupkyně Školního klubu ZŠ Planá měly samozřejmě ze druhé příčky velkou radost, ale příjemný byl pro ně úplně celý finálový den. Hovoří o tom i další dívka z úspěšného tria Barbora Hořejšová. „Nejlepší byla cesta vlakem,“ prohodila s úsměvem. „Jely jsme si to především užít s naší úžasnou paní vychovatelkou.“

Její slova doplnila třetí do party Aneta Široká. „Byly jsme jen trochu zklamané z toho, jaký tým získal prvenství. Výhru jsme přály jinému týmu, který měl menu taky hodně náročné na přípravu,“ přiznala.

Dodejme, že se do finálového dne soutěže Zdravá 5 dokázalo probojovat také družstvo Církevní mateřské školy Rybička z Tábora, které obsadilo ve své kategorii 5. místo.

KOMU V PLANÉ NAVAŘILI?

Sluší se rozhodně ohlédnout se za snahou všech plánských týmů v úvodní fázi Zdravé 5.

Plánské pusinky (Eliška Džudžová, Viktor Stuparič a Adéla Žaludová) z 5. B upekly americké palačinky a svou zdravou svačinu předaly na svatého Valentýna kuchařkách ze školní jídelny.

Holky k nakousnutí (Barbora Hořejšová, Adéla Koželuhová a Aneta Široká) ze 6. B vytvořily nepečený dort, kterým pohostily 27 dětí z Centra Kaňka v Táboře na první jarní den 20. března.

Kuchařský trojlístek (Barbora Šípová, Matěj Šíp a Štěpán Kobližka) ze 6. B připravil 26. března pro učitelský sbor plánské školy müsli tyčinky. Svačinu dostali pedagogové 28. března ke Dni učitelů.

Růžičky (Kateřina Šochmanová, Klára Buzková a Kateřina Kůrková) upekly jablečnou knihu jako svačinu pro zaměstnance knihovny v Plané nad Lužnicí. Předaly jim ji v pátek 6. dubna.