Na pátek už zbývalo posledních 41 táborských okrsků, které si musely vyfasovat vše potřebné pro vybavení volebních místností. S autem plným věcí jsme před radnicí na Žižkově náměstí v Táboře zastihli zapisovatelku Gitu Mühlovou. „Vyzvedla jsem věci pro třicátý šestý okrsek, což je Zárybničná Lhota. Je toho hodně, počítače, kancelářské potřeby, seznamy voličů," vyjmenovává, co všechno obsahují vyfasované krabice.

Vesnice, které spadají pod Tábor si výbavu odvážely postupně již dva týdny. „Na pátek nám zbylo 41 táborských okrsků, ráno byly krabice úplně všude," říká za distribuční středisko na úřadě Jan Bouma.

Z centrálního skladu se pak do volebních místností kolem poledne rozjela auta s urnami a zástěnami. Desítky rukou je usadily na obvyklá místa, aby ve 14 hodin cvakl zámek ve dveřích a cesta k novému složení zastupitelstev mohla začít. Nikoli však pro Zadní Střítež. Tam volební ruch nemají. "Kdy budeme mít volby, nevíme, to musí rozhodnout až ministr. Teď tu zrovna mám přidělenou správkyni, která vesnici teď povede," informoval nás dosluhující starosta obce Vladimír Mimráček. V Zadní Stříteži se v řádném termínu nenašel nikdo, kdy by se chtěl o místa v zastupitelstvu ucházet. Starosta už to nebude. "Po šestnácti letech končím a nerozešli jsme se zrovna v dobrém, takže já už pokračovat nebudu," sděluje své důvody osmapadesátiletý muž.

13.58: Před volební místností v táborské ekonomické škole čekají dvě ženy. První přišla Drahomíra Marcollová a jen chvíli po ní Alžběta Kordová. Obě se počkají až jim otevřou třetí táborský okrsek. "Prvně v životě jsme přišla první. Chodím jak se mi to hodí, ale většinou první den. Teď jsem to vzala při nákupech," říká Drahomíra Marcollová, která dlouhé roky volí stejnou stranu. "U nich mám jistotu, že neodhodí starou televizi do lesy," říká o svých vyvolenýc.  

Plánský volební okrsek číslo 2 měla na starosti komise ve složení Milan Mařík, Josef Spurný, Věra Šimánková, Rostislav Svoboda, Jolana Koláčková a nováčkem plánských komunálních voleb se stala teprve osmnáctiletá Anna Doubková, která studuje střední ekonomickou školu. Za první hodiny k urně přišlo zhruba patnáct procent Plánských. Ale podle komise o volební účasti rozhodně spíše zítřek. Zítra musí také vyjet do dvou pečovatelských domů, kam budou moci odvolit i ti voliči, kteří se nemohou dostavit. 

Voliči už nemají zájem ani o starostu

20.00: V táborském sídlištním volební okrsku číslo 21 je nezvyklý klid. Komisaři klidně mohou mít složené ruce v klíně. "Lidi vůbec nechodí, máme odvoleno 17 procent, což je hrozně málo. To vůbec nepamatuji, ani do Evropského parlamentu nebyla v pátek účast tak nízká," diví se zkušená komisařka Alena Boumová. S kolegyněmi se shoduje, že na lidi má zřejmě vliv hezké počasí, které využili k pobytu na chalupě. V seznamech tady mají 941 voličů, ale nevěří, že by sobota schodek dokázala vyrovnat. 

Na nezájem si postěžovala i Jana Chaloupková z komise, která sídlí v ZŠ F. Křižíka v Bechyni. "Je to bída, lidí chodí strašně málo, ale přitom ve městě jich bylo dost. Nevím, čím to může být. Máme tu 605 voličů a zatím jich přišlo 146," informovala nás o stavu v Bechyni. Před čtyřmi lety, kdy měl okrsek 512 voličů, přitom tady dosáhli na účast 43,95 % a Bechyně celkově vykázala 45,89 procenta. 

20.40: Nejásají ani ve Veselí nad Lužnicí, kde nám Zdeněk Jinda za několik okrsků, rovněž hlásil nízkou účast. "Tohle jsme nečekali, kolem šesté odvolilo 12 a 19 procent lidí."  V roce 2010 mohlo volit 5340 lidí a k urnám jich přišla necelá polovina. Odvolilo 45,54 procenta voličů. 

Ale třetí veselský okrsek na Blatském sídlišti na tom tak bídně není, od půl deváté odvolila třetina z 932 lidí v seznamu. "Do té půl deváté chodili docela dost, teď už je to ale horší," dodala předsedkyně komise Stanislava Jírovcová. Tady voliči ubyli, před čtyřmi lety jich tu měli 977 a odvolilo jich 48,31 procenta. 

V sobotu se volební místnosti otevřou v osm hodin ráno a poslední volič může přijít pár minut před 14. hodinou. Pak už bude rozhodnuto a bude se počítat. Pokud vám chybí platný občanský průkaz, po celou volební dobu vám na pověřeném úřadě vystaví provizorní.