Později po revoluci se stěhovalo do Městského muzea, ale na všechny exponáty nebylo místo. Nyní by jste ho našli rozestavěné v bývalé sýpce vedle vlakového nádraží. Rekonstrukce však finišuje, hasiči slibují poslední stavební úpravy do konce srpna a potom už slavnostní otevření.

Před několika lety za čtyři miliony korun koupili dobrovolní hasiči nové prostory, ty však potřebovaly nutně opravit. „K nám do rukou se dostal tento areál v roce 2011, kdy jsme díky představitelům Jihočeského kraje získali finance na to, abychom ho odkoupili,“ objasnil Jiří Žižka starosta Krajského sdružení dobrovolných hasičů. Pomoc s rekonstrukcí se rozhodli i ostatní sbory z okolí, v historickém muzeu bude totiž mnoho exponátů z celého kraje. „Jak je u dobrovolných hasičů zvykem dělali to jen za dobré slovo, když jde o dobrou věc, tak jsme schopní to udělat bez nároku na jakékoliv finanční ohodnocení,“ vysvětlil pospolitost požárníků.

Pár informací dodal také Jiří Rejlek technický dozor stavby. „Stavba je rozdělena na dvě části, do této haly budou umístěny velké exponáty jako požární stříkačky či historická zásahová vozidla,“ informoval o rozvržení nového muzea. V menší místnosti budou k vidění uniformy, fotografie, listiny či další drobné exponáty. Rekonstrukce trvala poměrně dlouho, ale už se chýlí ke konci, největším oříškem byla asi výměna střechy staré budovy. „Nakonec jsme použili polyuretanové panely, je to rychlé, jednoduší a vyhovuje to z hlediska požární ochrany, protože se jedná o muzeum, tak jsou zde na ni i větší nároky,“ doplnil. Dokončení oprav by se mělo stihnout do konce prázdnin, termín otevření si však hasiči zatím nechávají jako překvapení.

Lenka Pospíšilová