Klub pro děti a mladé lidi Bejvák funguje na Sojčáku již bezmála tři roky. Svou základní funkci – poskytovat podnětné zázemí pro děti z nestabilního prostředí - naplňuje do puntíku. Zájem je velký a dveře odpoledního klubu se netrhnou. Přesto by chtěl táborský Cheiron prostor Bejváku více zpřístupnit obyvatelům Sídliště nad Lužnicí.

Zasadil se o to nejen provozem galerie Výloha, která se nachází ve výkladních skříních klubu, ale nově i prvním ročníkem festivalu pro Sojčák Bejvák žije! Pečlivě připravený program zahrnoval přednášky, kino i divadelní představení, a nezapomínal ani na mladší návštěvníky, pro které cheironští připravili zajímavé odpolední aktivity.

Trh na Žižkově náměstí v Táboře.
Středeční trh v Táboře se navzdory státnímu svátku bude konat

Úvodní večer festivalu patřil poznávání exotických vzdělávacích systémů. Prostřednictvím vyprávění Lucie Šebánkové a Moniky Kopřivové se návštěvníci mohli seznámit s pedagogickou praxí v Asii.

O cestách, kterými by se mohly ubírat české školy, hlavně ty základní, přednášel v úterý Tomáš Feřtek, novinář a publicista věnující se vzdělávání již od 90. let. Publiku, ve kterém nechyběli rodiče žáků a ředitelé tradičních i alternativních škol, Feřtek představil několik konkrétních příkladů.

Na nich ukázal, že vzdělávací instituce, která jde s dobou a adekvátně zrcadlí změny ve společnosti (například proměny struktury pracovního trhu), může mít mnoho různých podob. Důležité je akceptovat, že podstatou vzdělávání již není pouze naučit žáka splnit rozkaz, ale převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí a činy.

Dalším hostem festivalu byla režisérka dokumentárních filmů Adéla Komrzý. Po projekci filmu Jednotka intenzivního života mohli návštěvníci diskutovat nejen o tématu oceňovaného dokumentu – přínosech a dostupnosti paliativní péče, ale třeba i o možnostech distribuce kvalitní dokumentaristiky široké veřejnosti. Autorka na dotazy diváků tentokrát trpělivě odpovídala v online prostoru.

Korzo Pražská Klokotská
Korzování Táborem: den bez aut, setkání se sousedy a spousta zábavy

Kulturní festival pro Sojčák uzavřelo představení táborského Divadla Forum. Uvedenou hru „To jsou ale řeči“ režíroval Petr Mikuláš a napsal Michal Návara, který ji označuje jako monodrama s autobiografickými prvky: „Hra je metaforou, kdy hlavní postava je ostrakizována za své názory. Člověk v její kůži se ocitá v imaginárním blázinci, kam ho vkládá jeho okolí."

„Pětidenní festival, který jsme připravili pro největší táborské sídliště, představoval takový zkušební projekt. Co jsme během něj zjistili? Je náročnější oslovit veřejnost mimo centrum Tábora, ale stojí to za to,“ zhodnotil ředitel Cheironu Roman Varga a dodal, že Sojčák si podobné kulturní aktivity stoprocentně zaslouží.

„Proto již teď přemýšlíme nad dalšími podobnými akcemi pro veřejnost. Ideálně pravidelně, třeba jednou za měsíc,“ uzavřel.