Tradiční výšlap organizuje Martin Novák a posledních pár let ho proměnil na charitativní počin. Dobrovolný příspěvek účastníků již podruhé pomůže zalužskému stacionáři Klíček.

"Skoro před dvaceti lety jsem zavolal několika kamarádům, se kterými jsem jezdil na kole, dali si do batohu šampaňské a jeli si společně dopoledne připít. To nás bylo asi padesát, pak už devadesát a teď nás jezdí kolem sto třiceti až sto padesáti," přiblížil vznik cyklovýletu Martin Novák. Přesné sčítání proběhlo až na stoupáku do Radimovic, kde se peleton podle natrénovaných kilometrů roztáhl do délky.

Zatímco počet cyklistů je proměnnou veličinou, šampus je konstantou. A tak i letos v parku na náměstí už v deset hodin létaly rychlé špunty.

Jezdce čekalo zhruba 30 kilometrů a také několik občerstvovacích stanic. "Dnes v pět ráno jsme s přítelkyní navařili česnečku, kterou budeme podávat v Doubí a pak jízdu ukončíme v restauraci U Lípy, kde bude guláš," upřesnil pořadatel doplňování energie. V Plané u radnice pak na ně ještě čekal starosta Jiří Šimánek s horkým nápojem.