„V posledních dvou letech jsme vyměnili prostředky, které měly poměrně malé přenosové rychlosti, za nové technologie, které jsou stokrát výkonnější,“ přiblížil postupný vývoj ředitel cvičení plukovník Jaroslav Praus. Zároveň dodal, že další modernizací prochází postupně veškerá armádní technika.

„Velitel si sedne v rámci nějaké operace k počítači a v ten moment mu musí fungovat všechno, co potřebuje ke své činnosti. Samozřejmě to musí fungovat i v mezinárodním prostředí, i když mu do sestavy přidělí třeba kanadskou jednotku, která má svůj systém,“ zjednodušil základní princip celého cvičení a také hlavní úkol všech zúčastněných spojařů podplukovník Tomáš Kosík.

V současné době má Michal Strejc nejvyšší možnou licenci zkušebního instruktora hned ve třech vojenských oblastech – v potápění, plavání a přesunech na sněhu a ledu.
Dítě je obrazem svého rodiče, říká bechyňský vojenský instruktor Michal Strejc

O společném konceptu sjednocení spojovacích technologií se začalo vážně uvažovat při zahraniční misi v Afghánistánu. V roce 2015 vznikl společný systém, který zahrnuje celkem 35 států. Česká republika se připojila o rok později.

Cvičení se poprvé konalo v roce 2019 a kvůli covidu bylo třeba dva roky čekat na další pokračování. Letos se jedinečného spojařského cvičení zúčastnilo na 350 vojáků. Cvičilo i v Žatci a soustava byla podporovaná z Olomouce. Další cvičení se chystá příští rok.

Bechyňští ženisté trénovali lezení na skalách i umělé stěně.
OBRAZEM: Bechyňští ženisté trénovali lezení na skalách i umělé stěně

„Naší snahou je zapojit i zahraniční partnery. Letos s námi měli cvičit už i Slováci, ale kvůli událostem na Ukrajině museli svoji účast zrušit. Příští rok s nimi ale počítáme,“ uzavřel podplukovník Kosík.