Podařila se oprava zámku, obnova kanalizace, ale také odbahnění rybníku.

ROZKVĚT OBCE- Oprava zámku, kde se pořádají koncerty, výstavy, besídky, plesy, masopust i svatby.
- Obnova kanalizace v délce 170 metrů a chodníku 150 metrů.
- Odbahnění rybníku Člunovec, který upraví i pro koupání.
- Nová zástavba, během 20 let kolem 30 rodinných domů.


Obec, která před nedávnem oslavila 650. výročí, čítá necelých 400 obyvatel. Dle slov nynějšího místostarosty Jiřího Vrhela jen kvete.

Zámek, který je centrem kulturního dění a v loňském roce se stal dějištěm dokonce čtyř svateb, dostal nový kabát. „U barokního zámku sloužícího jako kulturní dům jsme opravovali z obou stran fasády, každá stála 300 tisíc, na jednu jsme dostali dotaci od ministerstva kultury ve výši 200 tisíc korun a na druhou od Jihočeského kraje ve výši 180 tisíc korun,“ osvětlil finanční stránku. Mimo to se dočkala modernizace stará podezdívka a plot.

Další podařenou akcí je odbahnění rybníku Člunovec směrem na Brandlín. „Ten nebyl sloven dokonce od roku 1950 a čekalo v něm opravdu velké překvapení,“ vyzdvihl fakta místostarosta. Ve vodě totiž přežily kolosální ryby.

V hledáčku místních v létě jistě bude zmiňovaný vyčištěný rybník Člunovec. „Bude totiž vhodný také ke koupání, chystáme se ho dovybavit malou skluzavkou či skákadlem. Vyčistění a odbahnění stálo tři miliony dvě stě tisíc korun, dvou milionovou dotaci poskytlo Ministerstvo zemědělství ČR,“ podotkl bývalý starosta.

Ve vodě na místní čekalo překvapení. „Dle záznamu tam vylovili 14 kusů amurů od 15 do 40 kilogramů a velkého sumce o délce 165 centimetrů a váze 64 kilogramů,“ informovala kronikářka Marie Hodinářová.

Ryby přesunuli do Návesního rybníka či do blízké pískovny v Roudné. K chuti už by nepřišly. „Ty velké už by nebyly dobré k jídlu, druhý největší byl myslím tolstolobik o váze 40 kilogramů. Moc ryb tam ale nebylo, pravidelně se tam totiž chytalo,“ ukončil povídání Jiří Vrhel.

Lenka Pospíšilová