Rekonstrukce Křižíkova náměstí už má svůj den zahájení: 4. března 2013. Cesta k realizaci rok ohlášené přeměny křižovatky se otevřela tento týden, kdy skončila lhůta pro podání tak zvaného rozkladu k antimonopolnímu úřadu.

„Úřad konstatoval, že námitky firmy Swietelsky zamítá, a protože do pondělí, kdy končil termín, proti tomu nebyl podán rozklad, začínáme s přípravou stavby," potvrdil starosta Jiří Fišer.

Právě námitkami firmy Swietelsky stavební proti vyhodnocení výběrového řízení se stroje pustí do práce o rok později. Z toho měl starosta celou dobu obavy, neboť ve stejný rok se v Lužnické ulici začne stavět hráz proti vodě. „Když se akce sejdou, zhorší se komfort ve městě," avizoval Fišer letos v dubnu.

Po tři čtvrti roce našel Tábor řešení, jak zvládnout avizované komplikace v dopravě tak, aby byl Tábor průjezdný.

„Náměstí chceme začít 
4. března a za 150 dnů musí být hotové. Teprve potom 
s ohledem na kácení stromů můžeme začít v Lužnické ulici. Tím se akce nesetkají," říká šéf investic Karel Hotový.

Na protipovodňová opatření vypíše město výběrové řízení na začátku roku. Pokud nenastanou podobné komplikace jako u Křižíkova náměstí, může se v srpnu, tedy po hnízdění ptáků, začít s kácením stromů a dalšími pracemi. Skončit mají na jaře roku 2014. Tedy v roce, kdy by teoreticky mohla začít rekonstrukce Budějovické.

Křižíkovo náměstí:
Březen – srpen 2013

Cena po soutěži: 33,6 milionu

Financování: Tábor, kraj a Vodárenská společnost Táborsko.

Změní se směr jízdy v Palackého ulici, vzhled Školního náměstí a křižovatky u ČSOB. Ubudou místa k stání, přibude zeleň, lavičky, plastika Brána času, semafor.