Ministr dopravy Dan Ťok vyslyšel volání několika měst a jak v neděli v televizní Partii uvedl, navrhne, aby na pěti úsecích dálnic řidiči nemuseli platit.

Jeden z nich leží i na jihočeské dálnici, a to na původním starém obchvatu Tábora, mezi Čekanicemi a Měšicemi. Tím došlo k tomu, po čem volá již třetí táborská reprezentace. S tímto požadavkem už Tábor oslovil několik ministrů.
Již na začátku roku ministr Ťok starostovi Jiřímu Fišerovi přislíbil, že tuto variantu posoudí. A dopadlo to tak, navrhne, aby starý táborský obchvat zůstal pro řidiče nezpoplatněný.

,,Od pana ministra je to určitě dobrá zpráva, naše problémy by to částečně vyřešilo,"Petr Nemrava, Čekanice

„Myslím, že zásadní bylo, že tento úsek byl v minulosti budován jako obchvat Tábora, který měl odvádět tranzitní i regionální dopravu mimo město. Když se ale stal součástí dálnice, tak zpoplatnění způsobilo pravý opak," uvedl starosta ke zřejmě nejsilnějším argumentům města.
Pokud totiž řidiči jeli od Písku na Pelhřimov, vedla je cesta na dálnici a kvůli třem kilometrům museli mít známku. Místo toho tento úsek objížděli přes Čekanice.
„Od pana ministra je to určitě dobrá zpráva, naše problémy by to částečně vyřešilo," říká za Čekanické Petr Nemrava z výboru samosprávy a upřesňuje, že pozitivní dopad by to mělo především na osobní dopravu. Nákladní částečně regulují dopravní omezení.
Na řešení sporu s Motocentrem na D3 ale vyjmutí úseku z placené zóny mít vliv nebude. To vysvětlil mluvčí rezortu dopravy Tomáš Neřold.

„S Motocentrem to vůbec nesouvisí, protože my neříkáme, že ten úsek už nebude dálnicí. Pouze ho vyjímáme ze zpoplatnění, ale i nadále zůstane dálnicí," říká.

U prodejny motorek jde o napojení firmy k silnici. Tím, jak se obchvat stal dálnicí a není v těchto místech sjezd, motorkáři se do prodejny nebudou mít jak dostat. Zatím je před Motocentrem rozestavěný úsek, přes který je možné jezdit. Situaci odříznutí firmy řeší s majiteli Ředitelství silnic a dálnic. Soud mu nařídil, že má přijít s řešením, jinak nebude moci dálnici dostavět.

Sice nynější návrh ministra nemá všechny souhlasné podpisy, ale podle Tomáše Neřolda je vysoce pravděpodobné, že poplatek tu nebude. „Musí se to ale upravit změnou vyhlášky, jejíž platnost bude od příštího roku. Ministerstvo se tedy chystá vyjmout úseky k příštímu roku," dodává mluvčí ministerstva.

Starosta Jiří Fišer tento krok ani nedává do souvislosti s výstavbou plánovaného propojení mezi Měšicemi a Vožickou ulicí, na které se napojí i průmyslová zóna.

„Tato propojka zůstane i nadále prospěšná, vždyť i z Měšic šel tlak na toto řešení, když škola chtěla uzavřít statek. Navíc je v územním plánu," vysvětluje starosta. Stavět ji bude kraj a se zahájením se počítá v příštím roce. Ne všichni lidé z Měšic ale s touto silnicí souhlasí, jak dokládá nedávná petice. Především obyvatelé z ulic Na Vojtěchu, Na Zahradní, U Měšické tvrze a Na Výsluní silnici v blízkosti svých domů a zahrad odmítají.

To nic nemění na tom, že podle našich informací odešel z Měšic na ministerstvo děkovný email. Bezplatný úsek na dálnici petenty potěšil.