Mezitím však probíhala intenzivní jednání, a podle sdělení chýnovského starosty Ondřeje Jaroše se podařilo sjednat dohodu, která umožní pokračování stavby.

„Znamená to pro nás uzavření kupní smlouvy o nákupu nemovitosti, sousedící s trasou obchvatu,“ uvedl starosta. Dohoda s majitelkou nemovitosti je již připravená, musí ji však ještě na středečním zasedání odsouhlasit zastupitelé.

„Jde o poslední krok ze strany města, po něm by už mělo dojít k podpisu smlouvy. Majitelka domu poté stáhne veškeré námitky proti stavbě obchvatu, které dosud podala. Stavba by tak mohla dál pokračovat,“ upřesnil.

Město by tak koupilo dům za odhadní cenu, ta činí 4,5 milionu korun. Co se bude s domem dít po jeho případné koupi ještě není jisté, podle starosty se nabízí jak prodej, tak možnost dlouhodobého pronájmu.

O obchvat město usiluje už desítky let. Podle měření z loňského června projelo Chýnovem téměř 15 tisíc aut, z toho zhruba 2500 kamionů. Obchvat dlouhý 3,6 kilometru má stát 262 milionů korun bez DPH. Obchvat má vést jižně od města, první plány vznikly už v roce 1940.