Prodejna s domácími potřebami Tescoma, která sídlí v OD Dvořák v ulici 9. května v Táboře, hlásí každoročně podle své vedoucí Romany Macákové nejvyšší tržby z celého obchoďáku. O vánoční zboží tu zákazníci žádají prakticky už od října. „Máme totiž vánoční katalog a už od října lidé přicházejí pro potřeby na pečení, takže my máme Vánoce tři měsíce," směje se. Už teď její prodejna nabízí dvaceti, ale i padesátiprocentní slevy. Lidé na ně reagují a kupují teď veškeré zboží, od drobností po větší spotřebiče. „Chodí sem děti koupit něco rodičům i dospělí. Průměrně tu nechají tak pětistovku," odhaduje vedoucí. Největší nával očekává o tomto víkendu a obzvlášť 23. prosince, kdy jsou lidé už na dovolené.

Boty o 30% levnější

Velké slevy hlásí v tomtéž obchodním domě i prodejna s obuví CCC, která před letošními svátky zlevnila skoro 40 procent obchodu. Na téměř polovině zboží tu najdete slevovou kartičku 30 procent. S návaly tu počítají každý den odpoledne. „Nakupovat chodí hlavně ženy, které se shání po zimních kozačkách," říká vedoucí prodejny Kristýna Beranová. Podle ní má prodejna napilno každý den, díky tomu, jak na očích stojí.

Na zájem zákazníků si každoročně nemohou stěžovat ani drogerie. Teta v OD Dvořák už více jak měsíc obsluhuje dvojnásobek lidí než normálně. „Spoustu lidí si chodí taky jenom prohlédnout zboží. Většinou přicházejí ve skupinkách, třeba celé rodiny," povšimla si vedoucí prodejny Pavla Schwarzová. Také Teta už před Vánoci připravila pro zákazníky sérii slev, aktuálně je zlevněna třetina prodejny. „Letí hlavně vánoční balíčky a klasická drogerie, parfémy a občas i dekorativní kosmetika. Lidé si často vytváří balíčky i sami," myslí si vedoucí a dodává, že lidé v prodejně zanechají průměrně o 150 korun více.

Jak se objeví první vánoční stromeček u Tesca, začínají davy lidí proudit i do táborských Okay spotřebičů, které sídlí hned vedle OD Kaufland. „Už na konci listopadu je tu o 40 až 50 procent více lidí než v jiných obdobích. Kupuje se všechno. Drobnosti jako fény, kulmy, roboti, ale i televize. Často se třeba rodina složí a koupí si jeden velký dárek dohromady, třeba lednici," všímá si u zákazníků vedoucí prodejny Jaroslav Hrdlička. I Okay nabízí ve svém akčním letáku spotřebiče za výhodnější ceny. Nyní například kávovary, televize i kuchyňské spotřebiče.

Mezi elektrem jsme včera narazili na Jaroslava Duška, který zrovna vybíral notebook pro své rodiče. „Sháním počítač do deseti tisíc. Hlavní požadavek mých rodičů je totiž ten, aby mohli na internet," říká muž ze Zhoře u Tábora, který elektroniku s oblibou věnuje k Vánocům každý rok. Na hon za vánočními dárky vyrazil letos poprvé. „Ještě nemám pro nikoho nic. Dostal jsem před svátky volno v práci, tak toho chci dneska využít a všechno nakoupit."

Na poslední chvíli ne

Podle našeho průzkumu jsou v nakupování zodpovědnější spíše ženy. Všechny z oslovených už totiž mají většinu dárků nakoupených. „Dokupuju poslední drobnosti, všechno v podstatě už mám," řekla nám v OD Tesco Jana Plzáková z Pořína, která dárky letos věnuje hlavně svým třem dětem.

Pro pár kousků kosmetiky do Tesca vyrazila také Hana Lukuczová. „Už nic velkého nekupuju. Všechno jsem letos nakoupila přes internet," říká sympatická žena z Veselí nad Lužnicí, která podle svých slov nakoupila každému členovi rodiny dárky průměrně za tisíc korun. „Sestře jsem koupila skateboard, ale kupovala jsem i soudek piva, pěnič mléka a podobně," dodala.

Malí prodejci strádají

Čím víc mají táborští prodejci v posledních dnech napilno, tím víc na tom tratí obchodníci v okolních městech. Své o tom ví i Marie Hrdličková, majitelka hračkářství v Bechyni. „Můžu vám říct, že tak šílené Vánoce jsem v životě nepoznala. Tady není noha. O stříbrné neděli přišli dva zákazníci," říká prodavačka s pětatřicetiletou praxí. „Občas někdo chce hračku z reklamy a když zjistí její skutečnou cenu, raději ji koupí levněji na internetu. My jako malé prodejny jsme na tom špatně," popisuje své současné problémy. Neúspěch si vysvětluje jednodušše. „V Bechyni není práce a lidé jezdí za prací úplně jinam a tam si nakoupí," říká majitelka hračkářství spojeného s papírnictvím a domácími potřebami. Najít u ní můžete spoustu českých hraček a papírnictví s více než osmi tisíci druhy potřeb.

Také soběslavské Knihkupectví U Svatého Víta, které sídlí přímo na náměstí Republiky, eviduje v současné době tržby stále nižší než tomu bylo loni. „Nárust tržeb je určitě znatelný, ale ještě viditelnější je, že lidé za nákupy jezdí do větších obchodních center třeba do Tábora a Soběslav si nechávají na poslední chvíli. Přitom my jsme na ně připravení už od října," směje se Ludmila Zbytovská z knihkupectví. Podle jejího názoru lidé nakupují zejména to, o čem slyší na poslední chvíli v reklamách. „Velmi úspěšná je například kniha od Marušky Doležalové, která teď tančí ve Stardance – Kafe a cigárko, ale také poslední titul od Nesba nebo knížka od Aňy Geislerové," pátrá v paměti. Valná většina zákazníků si u ní zakoupí jednu knihu, jsou ale i tací, kteří knihami před Vánoci vybaví celou rodinu. „Máme totiž akci, že třetí nákup je až do ledna se slevou," říká Ludmila Zbytovská.