Je to nesmysl, vždyť v pět hodin už tady není ani noha, okomentovala změnu otevírací doby obchodního domu Dvořák vedoucí Fotolabu Jitka Jiránková. A není sama. Pětapadesát obchodníků se vyjádřilo proti. Trávit čas v obchodě do sedmi večer a v sobotu odpoledne až do pěti se jim jen prodraží.

„Souhlasili bychom s tím, kdybychom věděli, že nám to přivede zákazníky, ale to tak není. Jen by nám to přineslo zvýšení nákladů,“ reagovala na změnu spolumajitelka obchodu s bižuterií Radka Wágnerová. Spolu se svojí společnicí chtěly písemně reagovat na oznámení vedení OD o změně otevírací doby a z provozních důvodů odmítnout její dodržování. A k nim se přidalo dalších čtyřiapadesát podnikatelů.

„Najednou začali chodit další a že to chtějí podepsat, tak se z toho stalo něco jako petice,“ dodává Wágnerová.

A co na to zákazníci? „Osobně prodloužení otevíračky nevyužiji. Ta hodina navíc podle mě k ničemu není a nevím, koho by to sem mohlo přilákat,“ míní Jiří Bouček z Tábora.

Koho by mohla prodloužená doba nalákat, o tom mají některé prodavačky a provozovatelé obchodů jasno. Bezdomovce, kteří se sem budou chodit ohřát. „Až bude zima, začnou se sem stahovat bezdomovci a feťáci. My se na ně budeme muset dívat a policii nebo někoho z vedení obchodního domu tu nikdo neuvidí,“ tvrdí spolumajitelka drogerie Iva Voráčková.

Problémy vidí obchodníci i v parkování. „Náš obchod je závislý na lidech ze vsi a ti tady rozhodně nejsou do sedmi večer. Nehledě na to, že tu není kde zaparkovat. Když si chcete dojít pro rohlíky, tak přeci nebudete platit za parkování. Obchodní zóna na Sojčáku má parkování zdarma,“ upozornila Jiránková.

Podle nových pravidel by mělo být otevřeno i ve svátek, a to od osmi do třinácti hodin. Drobní živnostníci se obávají, že se jim akorát zvednou náklady. „Ve svátek je čtyřicet procent obchodů zavřených a zákazníci jsou akorát naštvaní. Všichni pozavírají a my, kteří nemůžeme svůj obchod zabezpečit, tak tady tvrdneme do konce, ale naprosto zbytečně,“ poznamenala Voráčková.

Ke změně otevírací doby vedly vedení OD Dvořák, podle dopisu rozeslaného nájemcům, žádosti mnohých obchodníků a také snaha stát se konkurenceschopnými v boji o zákazníka s příměstskými obchody, které jsou otevřeny celý týden do večerních hodin.

Ale ani řetězce jako je Kenvelo s novou otevírací dobou nesouhlasí. Deníku se nepodařilo vypátrat nikoho, kdo by o změnu stál. „My jsme chtěli provozní dobu jen posunout, a to od devíti do sedmi. V sobotu tady tvrdnout do pěti odpoledne je úplný nesmysl a o svátcích, o těch ani nemluvím. Teď, 28. září, jsme měli tržbu čtyři sta korun a tu mi v podstatě udělaly prodavačky z ostatních obchodů. A rozhodně to nemůže fungovat, když je to dobrovolné. Pokud to nebudou dodržovat všichni, bude to výsměch,“ říká vedoucí táborské prodejny Kenvela Edita Krátošková.

S tím se ztotožňuje i Irena Ravandi, která v OD provozuje kavárnu a je tedy závislá na počtu zákazníků v prodejnách. „Není to kontraproduktivní krok, ovšem za předpokladu, že se změní i marketingová politika obchodního domu. Prodloužení otevírací doby je dobrovolné, což je šílený nápad. Buď musí platit pro všechny stejně, nebo bude polovina obchodů zavřená a to je špatně. V sobotu bude otevřeno o čtyři hodiny déle, přitom návštěvnost je v tento den naprosto nulová. Takže zisk je pro nás diskutabilní, zatímco vzrostou provozní i mzdové náklady.“

Podle většiny oslovených obchodníků je ale největší potíž v kupní síle, která se stále změnšuje. „Lidé nemají práci, a tudíž ani peníze a nechodí nakupovat. Takže je nesmyslné prodlužovat pracovní dobu. A navíc jsem přesvědčená, že obchodní centrum se už dávno přesunulo někam jinam,“ míní Iva Voráčková.

Obchodníci kritizují i samotný postup vedení obchodního domu. „Dřív se alespoň konaly schůzky, dneska už se nikdo nikoho nic neptá. Prostě nám to oznámili, aniž by se s námi předem kdokoli o něčem domlouval,“ stěžuje si Voráčková společně s Wágnerovou.

Naděžda Jiráková, která provozuje dárkovou službu a Ptákoviny, je stejného názoru. „Nikdo se nás neptal. Jen nám to oznámili. Já novou dobu dodržovat nehodlám, protože se mi to nevyplatí. Musela jsem ale investovat do zabezpečení obou mých obchodů, abych je mohla bezpečně zavřít.“

Ani Deníku se nepodařilo získat k záležitosti vyjádření vedení obchodního domu. Kontaktovali jsme jej telefonicky i mailem. Otázky jsme poslali den předem. „Vzhledem k nedostatečnému časovému prostoru z vaší strany, nejsme schopni se k níže uvedeným otázkám vyjádřit,“ dostalo se nám odpovědi.

Na takovou otevírací dobu tu není kupní síla. To si myslí většina obchodníků v OD Dvořák, včetně Martiny Hofferové, která vlastní obchod s oděvy. „Kdyby se k tomu kroku uchýlili hned od začátku, mohlo to mít nějaký efekt, ale teď už ne. A odnesou to všichni obchodníci, protože náklady půjdou za nimi.“