Patnáct koaličních hlasů stačilo, aby obchodníci z Křižíkova náměstí u zastupitelů pohořeli. Po radnici se dožadovali kompenzaci ztrát, které přičítají rekonstrukci centrální křižovatky.
V pondělí se jejich požadavky dostaly z radnice až k jednání zastupitelů. Doporučení od radních znělo záporně: kompenzaci neschválit, a tak hlasování nakonec i dopadlo. Hlasitě se za požadavky živnostníků stavěla opozice, poškození ale za svoje peníze bojovat nepřišli.
„Kdyby nám každému dali dvacet tisíc, byl by pokoj. Takhle za sebe říkám, že to pro mne neskončilo. Zdá se mi skandální, když dělají rozdíl mezi obchodníky z 9. května, kdy tenkrát ti z městských domů náhradu dostali, a námi z Křižíkova náměstí," nechápe prodejce hudebnin Radim Stolina. Ani on se před zastupitele tváří tvář nepostavil.
„My jsme v krámech, takže jsme museli zůstat v práci, ale nezastírám, že jsme už byli i skeptičtí," vysvětluje Radim Stolina i za ostatní.
Ze stejného důvodu zůstal tedy v práci také provozovatel restaurace U Rytíře Milan Hulan. „Přístup města k živnostníkům je pořád stejný. Hodní jsou jen před volbami, kdy potřebují naše hlasy, tak jsem to vypustil."
Na postoji radnice se nic nezměnilo. Celou dobu v médiích prezentovala názor, že pokud by finančně odškodnili jednoho, strhne se lavina dalších žadatelů.
Požadavky obchodníků
1. Řeznictví a uzenářství 60 000 Kč
2. Restaurace U Rytíře 385 000 Kč
3. Obchod Donna 70 000 Kč
4. Ranger 50 – 60 000 Kč
5. Naturhouse 230 901Kč
6. Papírnictví 50 000 Kč
7. Obuv Stival 117 975 Kč
8. Viva Musica 55 444 Kč
CELKEM: 1 029 320 Kč
Precedent se tak nekonal, radnice z názoru neustoupila. „Také by se mohl přihlásit někdo z Chýnovské, kterou jsme také opravovali," naznačil starosta Jiří Fišer, čeho se obávají i směrem do minulosti i budoucnosti. Každá oprava by pak radnici stála peníze navíc za kompenzace ztrát. Podle starosty také není jednoduché, jak posoudit objektivitu ztrát.
„Je normální, že když se někde něco rekonstruuje, že to vždy někoho poškodí, ale udělat se to musí," souhlasil výjimečně také opoziční Ladislav Šedivý z KSČM. S obchodníky se zase shoduje v tom, že rekonstrukce Křižíkova náměstí nepřinesla městu nic pozitivního. „Jen zhoršila život lidem i průjezd aut křižovatkou," zdůvodňuje.
Za radniční barvy se v tu chvíli postavila místostarostka Olga Bastlová. „Nevím, jestli jezdím ve špatných časech nebo směrech, ale křižovatka na mě nepůsobí jako špunt. Nikdy nečekám dlouho, vždycky to tady byla sázka do loterie."
Na stranu náměstí se postavil i Milan Kasl z T2020. Tvrdí, že kolony jsou rychle průjezdné a že kolegové nemají čekat, že někdo vymyslí nějaké úžasné řešení.