Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce začaly s čistým stolem. I letos lidem opraví chodníky a hřiště

Táborsko - Na prahu jara vedení obcí připravuje naplnění plánů, které si zastupitelé dali do rozpočtů. 

3.2.2016
SDÍLEJ:

Řípec. Foto: Ilustrační foto TD

Malé obce na Táborsku investují nemalé peníze, aby zlepšily životní podmínky pro své obyvatele. Nejde jen o obnovy komunikací a opravy kanalizací. Vytváří nebo opravují veřejné prostory, kde se lidé scházejí, aktivně se věnují kultuře nebo sportu. V obcích opravují školy, společenské sály, dětská hřiště, staví čističky.

A takový bude i letošní rok. Opět se obyvatelé i malých obcí na Táborsku mohou těšit na akce, které jim zlepší bydlení v jejich vesnici.
Skoro všechny námi oslovené obce dokončily včas loňské projekty, a tak se v roce 2016 mohou směle vrhnout do nových úkolů.
Chotoviny nejsou výjimkou a z roku 2015 si nenesou žádné investiční dluhy. Výstavbě chodníku ve středu obce se sice vedení radnice chtělo věnovat už v loňském roce, ale dotaci nezískalo. Chodník proto přijde na řadu až letos, finance už má zajištěny z obecního rozpočtu. Radní sice znovu žádají o dotaci, ale podle slov starosty Zdeňka Turka na ni spoléhat nechtějí a v plánu mají i další akce.

„V roce 2015 se nám vyskytly problémy s vodou, a proto se v tomto roce chystáme na další vrt, který určitě potřebujeme," naznačil starosta.
Peníze mají připravené i na výměnu střešní krytiny na obecním úřadě. Investovat chtějí také do dětí, chystají se jim opravit mateřskou školu, která je v Chotovinách spojena se školou základní. Navštěvuje ji celkem 230 dětí.

Pro malé herce

Zajímavou investicí bude pak rekonstrukce jeviště společenského sálu, který zdejší školáci využívají pro školní divadelní představení. Jeviště slouží i mnoha souborům, které sem zvou.
Kromě těchto projektů se Chotovinští pokusí o obnovu komunikací, například kolem zámeckého parku nebo v Moravči, a dále dosluhující kanalizace. Chotoviny pracují s přebytkovým rozpočtem a s příjmy ve výši 27 milionu, přičemž předpokládané výdaje mají pro letošek schválené ve výši necelých 26 milionů.

I František David, starosta Svin, vzpomíná na uplynulý rok jako na investičně aktivních 12 měsíců.
„Podařilo se nám opravit hráze na návsi ve Svinech a v Kundraticích, při příležitosti srazu rodáků jsme opravili budovu pohostinství, kde se nachází i knihovna a obecní úřad. Je to velká budova uprostřed obce, takže jsme opravili fasádu," zmiňuje některé z počinů. Nové fasády se dočkaly i budovy mateřské školy a částečně také kapliček ve Svinech a v Kundraticích.
Letos Svinenské čeká vybudování chodníku v části zvané Munice, v letních měsících pak další rekonstrukce hráze, a to u druhého návesního rybníka.

„U ministerstva pro místní rozvoj žádáme o dotaci, abychom mohli vybavit mateřskou školu novým nábytkem. Jestliže dotaci nezískáme, provedeme obnovu v menším rozsahu z vlastních prostředků," nastínil František David, co chtějí udělat pro 23 dětí ze školky. Celková investice je vyčíslena na téměř 390 tisíc korun, přičemž maximální možná dotace je 279 tisíc. I zahrada mateřské školy loni dostala nové oplocení.
Řípec se společensky velmi aktivními obyvateli bude letos hospodařit s přebytkovým rozpočtem, čímž si může dovolit větší plány. Mezi ně zahrnuli vybudování víceúčelového hřiště či úpravu přízemí budovy obecního úřadu, v němž chtějí vybudovat knihovnu, klubovnu a posilovnu s dílnou.

Pomohli občané

Většina obcí začala rok s čistým stolem. V Myslkovicích pouze kvůli počasí nestihli položit umělý povrch na venkovním hřišti, což zvládnou letos.
Velkým úkolem loňska tady bylo rozhodnutí o osudu vysloužilých hospodářských budov u zámku. Pomáhal i hlas občanů, kteří se vyjadřovali v anketě. „Většina – 80 až 90 procent lidí byla pro jejich zbourání. Na uvolněném místě chceme mít hřiště, na čemž jsme se s občany také shodli," upřesnil starosta Jiří Vrhel. V současné době si tedy nechávají vypracovat studii, jak by hřiště mohlo vypadat.

To ale není jediný letošní úkol zdejší radnice. Velkou starost obci dělá obecní rybník, k němuž loni přikoupili další. Oba jsou zanesené bahnem, chybí výpusť, poničená je i hráz rybníka. „Na jejich opravu a odbahnění zažádáme o dotaci, bez ní se ale do toho nepustíme, protože náklady na jeden rybník představují kolem dvou milionů korun," předestírá starosta obce, jež letos na příjmech očekává čtyři miliony a u výdajů počítá s částkou 4,5 milionu. „Rozdíl pokryjeme uspořenými penězi na účtu, ale už chceme pohnout s výměnou dlažby u zámku, pro niž jsme sice také požádali o dotaci, ale tady nebývají velké. Předpokládáme, že nás dlažba bude stát kolem 750 tisíc korun," upřesnil Jiří Vrhel.

Lepší světlo

Chodníky, silnice, veřejné osvětlení. To jsou v letošním roce priority Malšic. Starostka Miloslava Šebková pak doplnila, že k velkým akcím loňského roku patřila rekonstrukce školy nebo oprava komunikací v Čenkově.
„Zpětně jsme z regionálního operačního programu dostali dotaci, s níž už jsme nepočítali, protože jsme byli jen náhradníci, takže teď musíme vytypovat komunikace, které bychom v letošním a příštím roce opravili. Stanovíme pořadí a připravíme kalkulaci. Čenkov máme úplně hotový, takže nyní půjde hlavně o Malšice, něco bude v Oboře nebo například v Maršově cesta ke hřbitovu," upřesnila starostka letošní největší investici.
Zároveň si obec naplánovala i modernizaci veřejného osvětlení. Nejvíc po ní volá Obora i Maršov, kde se práce spustí hned s příznivým počasím. Malšice letos budou hospodařit s příjmem bezmála 31 milionů, zatímco výdaje si naplánovali na 26 milionů.

Lucie Mylerová Paurová

Autor: Redakce

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení