Ještě před rokem byla krize daleko. Za oceánem. Alespoň to tak vypadlo. Iluzi mnoha tisíc kilometrů radnice nevěřily a dobře udělaly. Nenastala pro ně tím pádem neřešitelná situace zadlužení. Ten, kdo situaci neodhadl, pomohl si prodejem.

V Klenovicích se na krizi připravili dopředu. „Už na přelomu roku jsme počítali s tím, že se nám nebude dostávat peněz. Proto jsme nechali v rozpočtu rezervu jeden milion korun,“ komentoval situaci místostarosta Jaroslav Škoda.

„Teď se ušetřené peníze hodily, protože máme propad v příjmech více než 900 tisíc korun. Do budoucna bude muset zastupitelstvo tuto situaci vzít v úvahu a šetřit,“ řekl místostarosta.

Rezervy se hodí

Vilice jsou na tom s příjmy oproti loňsku taky hůře. „Přesně nevím číslo, ale je to méně o osm až deset procent. Každopádně rezerva z loňska kolem čtyř set tisíc se nám hodila. Na naše malé projekty, jako ozelenění obce a opravu komunikace s přispěním kraje, nám stačila,“ komentoval současný stav obecní pokladny starosta Miroslav Břenda.

Úvěry žádné nemají, ale jestliže vyjde žádost o dotaci na výstavbu vodovodu a přestavbu bývalé administrativní budovy JZD, situace se změní. Do ničeho dalšího se pouštět nehodlají.

Černě vidí budoucí plány investic slapský starosta František Přibyl. Rozpočet obce vysála rekonstrukce školy. „Dvakrát nám nevyšla dotace, tak jsme do toho šli sami, a rozpočet tím vyčerpali. Kdybychom neinvestovali, jsme v plusu,“ vysvětlil starosta současnou situaci.

S podstatně větším klidem nahlíží na finanční situaci starosta Hlasiva Miroslav Krch. I když ještě nemá konečná čísla a musel by si je vymyslet, propad daňových příjmů je zřejmý.

„Ale máme finanční rezervy, takže žádné zrušení naplánovaných akcí se nekoná a konat nebude,“ uvedl Krch s tím, že právě na ně čerpají z rezervy, kterou si utvořili během posledních dvou let. Dokonce si mohli dovolit dvakrát za sebou přispět na opravu místního kostela. Poslední stotisícovou investicí se vyžádal havarijní stav stropu, který zapříčinila dřevomorka a statik musel kostel nechat pro veřejnost uzavřený.

Do ničeho, na co by si musela obec vzít úvěr, se pouštět nehodlají.
„Jiná situace je určitě u větších obcí, tam si úvěr dovolit mohou,“ konstatoval starosta. Podle něj by se malým obcím, jako je Hlasivo se sto sedmdesáti šesti obyvateli, splácení půjčených peněz značně prodražilo. Z daňových příjmů jich totiž polovina jde na povinné výdaje.

Zbytečně platit se ale nechce ani Plané nad Lužnicí, která má obyvatel několikanásobně více.
„Na potřebnou a nutnou věc bychom si půjčili. Momentálně máme úvěr na profinancování dotovaných věcí,“ zhodnotil současnou situaci starosta Jiří Šimánek.

Upozornil na fakt, že i příští rok se očekává zhruba desetiprocentní propad. S ohledem na něj bude plánská radnice každopádně obezřetně sestavovat rozpočet na příští rok.

Propad v daňových příjmech poznamenal i plánský rozpočet. Nebýt navýšení daní z nemovitostí, scházelo by v něm zhruba dva a půl milionu korun. Tolik podle Šimánka činí hrubý odhad dvanáctiprocentního propadu v daňových příjmech od státu.

Borotín prodával

Ani borotínský starosta Antonín Brož nezná přesný rozdíl mezi loňskými a letošními daňovými příjmy. Ale díru v rozpočtu museli zacelit prodejem svého majetku.

„Kvůli dofinancování rozjetých projektů jsme prodali budovu bývalé kampeličky, dva rybníky a pole,“ vysvětlil starosta způsob, jak nepřijít o dvacetimilionovou dotaci na projekty pro lidi.

Dokončeno a zkolaudováno již mají celkem dvacet parcel pro výstavbu rodinných domků, včetně inženýrských sítí, komunikací a kanalizace. Dalších osmnáct parcel čeká stejný proces.

Prodejem majetku jim tak ještě zbylo na úpravy okolí školy, zůstali ale bez rezerv.

Pavlína Macelová, Petra Šitnerová