Nejen u dětí ve škole se sleduje docházka. Také zastupitelé mají neúčast omluvit. Byť k tomu nepotřebují omluvenku podepsanou rodičem. Neomluvené hodiny se sice za loňský rok objevily, naštěstí jako šafránu.

Z táborských zastupitelů se na listině nepřítomen za celý loňský rok objevilo pouze osm jmen. Starostovi doručili deset omluvenek a pouze dvě nepřítomnosti zůstaly bez omluvenky. Jednu nedoručila Hana Randová, to ještě coby zastupitelka za ODS, druhou Miroslav Tenkl ze stejného klubu. „Omlouváme se u starosty a jednou jsem zřejmě zapomněl," zdůvodnil neomluvené hodiny Miroslav Tenkl.

Jako jediný chyběl loni třikrát, ostatní jednou, maximálně dvakrát jako například Hana Škrdletová z KSČM, Hana Randová dorazila dvakrát s tříhodinovým zpožděním, později přišel jednou i šéf záchranářů Marek Slabý z T2020.

„Chyběl jsem z důvodu pracovních záležitostí, neboť kromě Prahy a Tábora mám od léta soudní jednání až v Olomouci, a to jsem se do Tábora nestíhal vracet," dodává Miroslav Tenkl.

Všichni zastupitelé za svou práci dostávají každý měsíc odměnu, Táborští si jejich výši drží od ledna 2011. Jak uvedla právnička města Dagmar Vacková, platy se každým rokem upravují pouze starostům a uvolněným radním. „Jejich odměny jsou dané ze zákona a neschvalují je zastupitelé. Letos se jim zvýšily o pět procent."

Sešli se devětkrát

Ani Bechyňští v loňském roce nezaháleli. Zastupitelé se sešli celkem devětkrát a ani jednou nechyběli čtyři představitelé města z patnácti: starosta Jaroslav Matějka (SNK-ED), Miroslav Dynda (ODS), Jiří Novotný (SNK-ED) a Pavel Houdek (ČSSD).

Jako jediný chyběl třikrát Jaroslav Vozábal. „Dvakrát jsem byl na zahraniční pracovní cestě a jednou nemocný. Vždy jsem se řádně omluvil," okomentoval své absence zastupitel z ODS.

Dvakrát se na jednání nedostavil kvůli dlouhodobé nemoci Ladislav Sviták z SNK-ED, z TOP 09 Jan Bakule, Lenka Bakulová za lidovce a Petr Pokorný z ČSSD. Většina se ale z jednání omlouvala pouze jednou, jako Martin Zelenka za SNK-ED, za KŠČM Josef Válek, Miloš Sedlák a Hana Filipová, za TOP 09 Miroslav Beneš a Jiří Beneš.

Ve Veselí nad Lužnicí si v uplynulém roce naplánovali pět jednání. Omluvenku za celý rok využilo deset lidí. Z toho pouze jednou chybělo devět, například Václav Průcha (ČSSD), Jaroslav Hruška (Sdružení nestraníků), Josef Fríd (ČSSD), Darja Bártová (ODS) či Michal Bláha (ODS).

Pouze dvou jednání se zúčastnila Drahomíra Jindrová (Ženy pro město). Jak uvedla, bránily jí rodinné povinnosti. „Chyběla jsem vždycky, když jsem nesehnala hlídání k nemocným dětem. Snažíme se s manželem střídat, ale loni to zrovna na termíny jednání nevyšlo," vysvětlovala absence Drahomíra Jindrová.