Uklízet si budu sám i nadále, tvrdí Ladislav Nagy z Tábora. Principiálně však schválení novely zákona o pozemních komunikacích vítá.
Sněmovna ve středu odhlasovala návrh senátora Jaroslava Kubery, jímž by odpovědnost za stav chodníků přešla z majitelů domů na obce. I s odpovědností za úrazy způsobené na nedostatečně ošetřeném chodníku.


Spravedlnost
„Prakticky to pro mě žádnou změnu nepřinese. Sníh si odhrabu sám a pojistka domu se vztahuje i na případný úraz, který by se před ním stal,“ míní Nagy.
Oceňuje však snahu o odstranění jednoho ze „zmetků“, kterých je podle jeho slov v zákonech nemálo.
„Je přeci nespravedlivé, abych pykal za něco, co se odehrálo na majetku někoho jiného,“ upozornil Nagy.
Jak říká, nyní pracovník technických služeb, uklízející chodník na Soběslavské, před jeho domem ostentativně zvedne radlici. Od příští zimy už by měl odklidit sníh i tady.
„Vzhledem k tomu, že mi město účtuje za každé mé narozené dítě pětistovku za odpady, přestože popelnici máme stále jen jednu, nic dobrého od něj stejně nečekám,“ dodal Nagy. Hrablo tedy rozhodně v přeplacené popelnici neskončí.


Kde brát?
Obce teď mají zamotanou hlavu z vysokých nákladů, které by přinesl především zvýšený počet pracovníků technických služeb.
„Teď jich mám kolem dvaceti. Počítám, že s platností zákona bych jich potřeboval kolem šedesáti. A v létě, kdy chodníky nevyžadují takovou péči, bych pro ně neměl práci,“ říká za táborské technické služby Zdeněk Vrtiška, který má údržbu na starosti.
Na financování se radnice ale již připravila, a to zvýšením daně z nemovitostí v příměstských částech. Do rozpočtu by mělo přitéct zhruba 18 milionů.
„Teď si zimní údržba chodníků žádá mezi šesti až sedmi miliony, záleží i na četnosti posypů,“ dodal Vrtiška.
Mladovožická radnice si ale rozhodně na úkor občanů peníze na údržbu získávat nehodlá.
„Koeficient jsme letos mírně navýšili tak, jak to ukládal zákon. Doufám, že se k dalšímu zdražování daně z nemovitosti nebudeme muset uchýlit. Bylo by to nepokorné a nemravné,“ míní starosta Jaroslav Větrovský.
Kde ale vezme peníze na zajištění nové povinnosti, kterou mu zákon uloží, neví.
„Celé je to pěkná blbost. Vůbec si v tuto chvíli neumím představit, kde seženu lidi, a z čeho je budu platit,“ uvažuje.


Techniku? Máme.
Technikou sice město disponuje. Malotraktor a multikáry, které vyjedou na úklid chodníků, budou ale zákonitě chybět jinde.
„Město vlastní poměrně dost chodníků. Zároveň si však při sněhové nadílce musíme odklízet sníh na komunikacích. Logicky to musí nějak kolidovat,“ konstatoval Větrovský.
Personálně by snad pomohly veřejně prospěšné práce.
„Zatím s tím máme dobré zkušenosti. V rámci obecně prospěšných prací se nám lidé v trestu starají o obecnou zeleň, sekají trávu či třídí odpad,“ připustil starosta. Na úklid sněhu by mohl využít i adepty na příspěvek v nouzi, kteří by si měli odpracovat 20 hodin veřejně prospěšných prací měsíčně.


Proč rušit zajeté
Starosta připouští, že odpovědnost za úraz na chodníku, která jde na vrub majitelů domů, je nespravedlivá. Nechápe však, proč se ruší něco, co po léta fungovalo.
Letité pravidlo „ukliď chodník před svým domem a za jeho zábor zaplať“ přestane platit i na vesnicích. Starosta Sudoměřic u Bechyně Stanislav Houdek však zůstává ledově chladným.
„Z poslanecké sněmovny jsem slyšel i jiné hlouposti, takže mě to nechává v klidu,“ komentuje návrh.
Ani on si ale zvýšení daně z nemovitosti nedovede představit.
„To si mohou dovolit ve městech, ale ne my na malých vesnicích,“ usuzuje.


Zábor nepomůže
Kase nemohou pomoci ani poplatky za zábor, od kterých jsou místní převážně osvobozeni. Pouze při sudoměřické pouti kasu obohatí necelých osm tisíc korun.
„Ještěže o hlavní silnici a přilehlý chodník v obci se stará Správa a údržba silnic,“ podotkl Houdek.
Průběžnou údržbu zbývajících komunikací má obec zajištěnou místním zemědělcem, se kterým má smlouvu.
„O jednorázový úklid po zimním období se nám na objednávku postarají z Bytenesu v Bechyni, “ shrnuje starosta Houdek.
Se samotným úklidem se obce nějak poperou, odpovědnost za případné úrazy si však budou muset ošetřit přes pojištění.


Pojistit!
„Pojištěni jsme skrz naskrz,“ říká starosta Nadějkova Zdeněk Černý.
K obci patří asi 20 kilometrů silnice a k ní přilehlé chodníky. Jejich údržbu zvládne zemědělec, kterého platí obec. Pouze se zimní údržbou mu pak pomáhá ještě dalších pět lidí.
„Rozpočet má obec malý, ale to stát nezajímá,“ naznačil Černý. Ani tady poplatky za zábor kasu nedoplní. Ten se totiž v Nadějkově nevybírá. Ani není důvod. V obci jsou rádi, že tu vůbec chce někdo podnikat.
„Stát nedělá nic jiného, než že na obce přesouvá povinnosti. Jestli novelu schválí, tak nám nezbyde nic jiného, než potřebné peníze vzít z jiné hromádky,“ skončil pesimisticky starosta.
Senátor Kubera přišel s návrhem už loni. V lednu 2008 ale Sněmovnou neprošel. Nyní novele zbývá než obstát v senátu a u prezidenta.

Redaktoři TD