Řekne-li se manželské atletické legendy, asi si každý vzpomene na Emila a Danu Zátopkovi. V republice je řada párů, které spojuje atletika. Mezi táborské atletické manželské páry se zapsala dvojice Alena a Roman Bémovi, které pojí nejen láska ke královně sportu, ale i třiačtyřicetileté manželství a jejich dvojčata Romana a Tomáš.
Zatímco Alena Bémová (1946), rozená Housová, pochází z Tábora (souvislost s Housovým mlýnem je na místě), Roman Bém (1946) má kořeny na jižní Moravě, konkrétně v Břeclavi.

Jak jste se seznámili? Při atletice?
Roman: Přišel jsem v roce 1965 z Břeclavi do Tábora na vojnu. Narukoval jsem jako tankista a zároveň atlet Dukly Tábor. Na stadionu bylo plno atletek. Na vojnu jsem si přivezl tašku od vysavače a v ní jsem nosil věci na tréninky. Na stadionu běžela takhle kolem jedna kudrnatá atletka, a že mi ty věci do tašky srovná.
Alena: Měl tam vždycky hrozný nepořádek…
Roman: Já jsem v té době skákal v Dukle přes 190 centimetrů do výšky, tak jsem se o nějaký pořádek moc nestaral. Začali jsme spolu jezdit na závody.
Alena: No, a v lednu 1967 jsme se brali a v červnu se nám narodila dvojčata Romana a Tomáš.
Roman: A jako správní atleti jsme pořád byli na stadionu. Kočárek s dětmi a denně na trénink.
Alena: Trénovali jsme nejen my sami, ale také jsme trénovali mladé atlety. Vedla jsem třeba Zdenu Vaverovou, tenkrát Drsovou, která byla několikanásobnou mistryní republiky ve vrhu koulí, později i medailistky Romanu Poduškovou a Zdeňku Dvořákovou. Holky vyrůstaly v hospodářství a uměly tvrdě makat s vidlemi a lopatou. Měly až neskutečný fyzický fond. Na testech z nich bývali národní trenéři úplně hotoví z toho, co dokázaly. Bouraly tehdejší dogmata o posilování s činkou. Ženy VS Tábor byly v té době v první národní lize a bojovaly také o extraligu. Já jsem v té době házela přes 45 metrů diskem a ke třinácti metrům koulí. Řada kluků na výborné úrovni závodila spíš jako jednotlivci. Roman skočil jako první v kraji přes dva metry a osobák má 206 centimetrů, byl třetí na mistrovství ČR. Mezi tím jsme si udělali s Romanem třetí a druhou třídu trenéra a pak jsme v osmdesátých letech vystudovali na FTVS UK Praha první trenérskou atletickou třídu.

To znamená, že jste trénovala mládež jako profesionální trenérka?
Alena: Ano, ale až od roku 1976, kdy jsem byla do roku 1996 vedoucí trenérkou sportovních tříd při tehdejší 1. ZDŠ Tábor. Spolupracovali se mnou tělocvikáři Míla Růžička, Franta Boreš, Franta Lefan, Reina Švarcová, později Igor Svoboda a Marcel Šťastný. Roman a předseda oddílu Jan Pán trénovali ve sportovce jako smluvní trenéři.

A jak to tehdy tedy vypadalo?
Alena: Nábor do sportovky jsme dělali v podstatě od ledna. Výběr s dětmi z pátých tříd na školách, to mohlo být tak kolem tisícovky dětí na okrese. Z nich jsme vybrali tak sto dvacet a s těmi jsme dělali ještě další testy na stadionu. Pochopitelně musely projít i u sportovního lékaře. Rozhodoval i prospěch. To se všechno bodovalo. Z nich jsme pak vybrali třicet nejlepších.
Roman: Nejzdatnější děti, proto to byla jedna z nejprestižnějších základních škol na Táborsku. Měla by ses zmínit i o Karlu Camrdovi…
Alena: To je pravda, Karel vynikal od začátku ve vytrvalostních disciplínách, skvěle snášel zátěž. Po základce přešel na cyklokros, kde byl později nejlepší na světě!
Roman (dodává s nadsázkou): Karel vzal prostě kolo na ramena, běhal s ním po bahnitých kopcích a s přehledem vyhrál mistrovství světa v cyklokrosu. Díky jeho obrovskému úsilí a cyklotrenérům byl Karel dlouho ve světové špičce.

Kde jinde jste hledali šikovné děti?
Roman: K tomu jsou dobré například školní olympiády, nebo středoškolky. Jsou to výborné možnosti pro vyhledávání atletických talentů, které tělocvikáři na školách připravili. Za všechny současná reprezentantka ČR ve skoku vysokém Iva Straková z Bechyně. Setkali jsme se na středoškolkách v Táboře, skočila 163 cm, za rok druhá na juniorkách ČR, v kraji žen 175 cm a později 180 cm. Ivka se hned na prvním tréninku ptala, kolik je český a světový rekord ve výšce. To mě teda dostala. Rok po maturitě jsem Ivě i z pracovních důvodů zprostředkoval přestup z VS Tábor do Olympu Praha. Po náročných začátcích v Praze se začala prosazovat i na mezinárodní scéně. Rok 2004 olympiáda v Aténách, 2005 sedmá na ME v hale v Madridu, 2008 – finále na olympiádě v Pekingu, 2009 sedmá na halovém ME v Turínu, teď byla na halovém MS v Katarském Dauhá opět ve finále. Osobní rekord Ivy je 198 centimetrů.
Druhá nejlepší výškařka kraje Blanka Povolná pět let dojížděla na tréninky až z Počátek. Přeskočila se o 10 cm na 178 cm a vyhrála juniorky ČR. Nedávno promovala jako inženýrka ekonomie.
Nebo třeba takový Mirek Hrubý, bývalý ploutvový plavec, před dvěma lety skočil na olympiádě 160 cm a letos vyhrál přebory ČR v dorostu v hale, skočil 196 cm.

Takže jste sportovali celá rodina. Dosáhli vaši potomci výkonů, které jste od nich očekávali?
Roman: Dcera dělala vrhy a kluk skákal do výšky. Romana byla jako žákyně jen desetinu od československého rekordu na 60 metrů překážek časem 9,0, ale jak rychle vyrostla, začala ji bolet kolena. Takže se přeorientovala na disk a kouli a ještě ve čtyřiceti letech dala přes 10 metrů koulí a kolem 30 diskem. Tomáš skákal do výšky, stredlem - ve 14 letech 182 cm a později na vysoké škole skočil 210 cm. Potom si těžce zranil kotník, začal fotit i ve světě a dodnes se tím živí.

Dobře, to byly vaše vlastní děti. A ty ostatní?
Alena: Jak jsme měli ve sportovce ty nejšikovnější děti, vyhrávali jsme Poháry rozhlasu, mezistátní a další populární soutěže mládeže. Školu, oddíl a středisko skvěle reprezentovali a získávali medaile. Například Jirmusová, Holomek, Kuralová, Hnojnová, Řeřichová, Kukla, Krajcová, Benda, Novotná, Tučková, Běloch, Pavlová, Bartůšková, Michálek, Šourek, Bém, Donát, Dziurová, Bohuslávková, Volf a řada dalších. Do Tábora přijížděli často manželé Zátopkovi, Daněk, Hübnerová, Kratochvílová a další špičkoví atleti té doby předávat republikové ceny. Na sportovku navazovalo tréninkové středisko mládeže pro nejlepší atlety na středních školách a učilištích, které vedl Jarda Dvořák a později Jirka Nousek.

A co jiné koníčky. Měli jste na ně čas?
Alena: Můj další velký koníček vedle atletiky je četba, na ni si vždy najdu chvilku.
Roman: Já jsem pracoval 27 let jako civilní vodohospodář a později ekolog pro armádu v Čechách a na Moravě, moc mě ta práce bavila. I proto jsem nechtěl být profesionálním trenérem. Jako koníčka jsme měli i s dětmi šachy a fotografování.

A jak je to dnes? Co se změnilo? Převládá názor, že dnešní děti jsou línější, že leží u televize nebo sedí u počítače. Myslíte si to také?
Alena: Je to dáno dobou. Děti mají řadu lákadel, kde se moc nehýbou, jezdí běžně do zahraničí, cesty za sportem je nelákají. To dřív nebylo. Navíc, atletika i ostatní sporty mají málo peněz na zajištění své sportovní činnosti. Nechci upřednostňovat jen atletiku, ale všechny pohybově schopné děti, které jsou. Měly by se podporovat víc než řada starších sportovců, kteří navíc ani s daným regionem nemají nic společného.

Jaká je perspektiva?
Roman: V Táboře pořádáme řadu velmi zdařilých mistrovství republiky v atletice a další vrcholné závody. Předseda oddílu David Bor, který převzal štafetu po nezapomenutelném Janu Pánovi, se stará o chod oddílu naprosto skvěle. Do atletiky se postupně přihlásilo přes sto padesát dětí do tak zvané přípravky. Tu má v oddíle na starosti Šárka Chládková s Tomášem Slavatou a s malými dětmi cvičí další atletičtí nadšení trenéři Ctibor Cabadaj, Josef Sládek, Markéta Vébrová, Marcela Benešová, Jana Matyásková, Irena Hrubá a vypomáhají atleti a trenéři – Jarda Drda, Jirka Kadlec, Jirka Smetana a další. Velmi populární je už několik let dětská atletická liga, kdy v průběhu celé atletické sezony mezi sebou soutěží a v závěru roku se vyhodnotí a odmění podle získaných bodů. Zájem o dění v atletice má i řada rodičů. Rehabilitaci a nápravná cvičení mladých atletů zajišťuje další atletický pár Petra Zvolánková a Roman Kuželka. Tomáš Slavata má na starosti současné sportovní třídy. Republikového šéftrenéra mládeže na Českém atletickém svazu vykonává Tomáš Purman, krajský rekordman v tyči a desetiboji.

Pomohla by krytá atletická hala a spojovací tunel, o něchž Tábor už pár let uvažuje?
Roman: To by mělo obrovský smysl. Protože najednou třeba Pražáci, kteří k nám jezdí na závody, zjistili, že to k nám mají jen hodinu jízdy. Mají tady krásné atletické zázemí, bazén, Jordán, všechno vedle sebe. A tady by mohlo vzniknout v Čechách ojedinělé centrum na přípravu sportovců jako bývalo v Nymburce. Městu by to přineslo i peníze.

Sport ale není jen dřina. Vzpomínáte na nějaké historky, které vás dodnes pobaví?
Alena: Vzpomínáme na všechna letní a zimní soustředění, kde vedle různých společenských her byly krásné i večery s kytarou, na kterou hrál Míla Růžička.
Roman: Před pár lety vznikl Klub přátel atletiky, který pomáhá při všech závodech, co se v Táboře konají. Jednou za čtvrt roku se scházíme, slavíme úspěchy, narozeniny. Jezdíme na kola, lyže, vodu. Jako před čtvrt stoletím. Paráda!

A ještě vás atletika nepřestala bavit?
Alena: Po tolika letech aktivní činnosti jak závodní, tak trenérské, ji mám pochopitelně v krvi. Už jsem v důchodu, ale pracuji jako pojišťovací poradce. A to je po odpoledních a večerech, takže už nikoho netrénuji. Vypomáhám jako rozhodčí při závodech.
Roman: Jsem také v důchodu. Občas i já pomáhám jako poradce, ale v ekologii. Jinak jsem téměř denně na tréninku. Moc se všichni těšíme na další atletické naděje, kterých je všude dost, jen se pozorně dívat, hledat a vytvářet nadšené mládeži podmínky. Zaslouží si tu péči. Oni nám to zase jednou určitě vrátí.

Alena Řezáčová