Zítřejší akce

Na desátý ročník turistického pochodu nazvaného Od Tábora až k nám můžete vyrazit dnes. Startuje se od 7 do 10 hodin od zadní strany autobusového nádraží v Táboře. Cílem je Sezimově Ústí I, farní zahrada u náměstí od 11 do 16 hodin. Jsou připraveny čtyři pěší trasy.
31 km: Tábor – Pintovka – Vlčí důl – Domečkovo zátiší – Eleonora – Čelkovice – Horky – Větrovy – Sezimovo Ústí I (levý břeh Lužnice) – Ústrašický okruh – Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí I
25 km: Tábor – Pintovka – Vlčí důl – Domečkovo zátiší – Eleonora – Čelkovice – Horky – Větrovy – Sezimovo Ústí I (levý břeh Lužnice) – Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí I
20 km: Tábor – Pintovka – Vlčí důl – Větrovy – Sezimovo Ústí (levý břeh Lužnice) – Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí I
10 km: Tábor – Pintovka – Vlčí důl – Větrovy – Sezimovo Ústí I.

Pokud máte rádi zvířata, přijďte se podívat do Soběslavi na výstavu holubů, králíků, drůbeže, exotů ale také kaktusů a sukulentů. Akce se koná v areálu u E55. V sobotu je otevřeno od 8 do 18 hodin, v neděli pak od 8 do 13 hodin.

O hodinu později, tedy v 9 hodin se koná 15. ročník republikové postupové soutěže ve společenských tancích nazvaná Velká cena Tábora. Akci, kde se bude tančit ve standardních a latinsko-amerických tancích, pořádá Taneční škola Atak. Soutěž se koná ve společenském sálu hotelu Palcát.

Historické tatrovky z 20. let minulého století, aerovky nebo pragovky, staré mercedesy, kabriolety Škoda Felicia nebo britské a německé sportovní vozy z poválečného období. To vše bude dnes k vidění. Desítky historických vozidel a motocyklů již po dvacáté v 9 hodin odjede od táborské průmyslové školy a poprvé zamíří do Bechyně, kde si skutečné skvosty budou moci návštěvníci prohlédnout od 11 hodin. Z původně jednorázové vzpomínkové akce u příležitosti oslav 50 let existence průmyslovky se zrodila tradice, které se účastní až 200 veteránů.

V 9 hodin se také otevře školní statek táborské zemědělské školy v Měšicích. Návštěvníci se zde mohou těšit na prezentaci regionálních zemědělských produktů či představení zemědělské činnosti regionu. Nebude chybět ani výstava zemědělské techniky či prohlídka areálu školního statku.

Ve stejný čas se na Harrachovce koná i 26. ročník soutěže tříčlenných hlídek ve znalostech přírody. Žáci budou plnit otázky týkající se vodních rostlin, pavouků, hornin, minerálů, obojživelníků či geologie republiky a ochrany orchidejí.

Zoologickou zahradu ve Větrovech navštíví dnes v 10 hodin organizace, které ulehčují život lidem se zdravotními problémy i postižením. Návštěvníci si vyzkouší, jaké je to žít v naprosté tmě, vyzkouší si chůzi s bílou holí i to, jak mají citlivý čich při poznávání koření. Prohlédnou si také deskové hry pro nevidomé, knížky či psací stroj. Kromě toho zde odborníci ukáží, jak se správně cvičí pes pro nevidomé.

Na exkurzi za křemenným valem a památnými lipami do Mlýnů a ke Svaté Anně se můžete dnes v 10 hodin vydat s Petr Rajlichem a Daniel Abazidem Sraz je na návsi v obci Mlýny.

V 10 hodin startuje poslední den festivalu malých nakladatelů Tabook. Návštěvníci se mohou těšit například na iluzionistu Magického Mourka, který vystoupí v kavárně Klid na Žižkově náměstí, dále na Kouzelný polštář na náměstí T. G. Masaryka. Ve 13.30 hodin se zájemci mohou setkat s nakladatelstvím Wytwornia v MP7 na Žižkově náměstí. Ve stejný čas se můžete dozvědět, jak propagovat českou literaturu v zahraničí – setkání s předkladateli české literatury do angličtiny, francouzštiny či španělštiny.V 15 hodin se u skuteční autorské čtení nové generace slovenských autorů Zuska Kepplová, Michaela Rosová či Michal Hladký.

Od 13 hodin nebude chybět muzejní kostýmovaný prohlídka, která tentokrát návštěvníky zavede do končícího 16. století, kdy největší stavitelskou chloubou byla stará táborská radnice a rozlehlý gotický sál. Zájemci o historii se podívají i do podzemních chodeb.

Ve 14 hodin se uskuteční divadelní inscenace pohádky, kde se i děti mohou stát hercem. Na akci je vstupné 70 korun a uskuteční se v Dětském centru Matík, což je Šachklub Tábor ve Světlogorské ulici v Táboře.

Pokud se chcete protáhnout, můžete si ve 14 hodin vyjít s Hanou Kazatelovou. Trasa dnešní vycházky povede z kopečka. Ze Sezimova Ústí vyrazíte linkou městské hromadné dopravy č. 17 na táborské nádraží, odtud linkou č. 30 do Větrov, kde si prohlédnete, co zbylo z Hýlačky. Cesta pak povede do Radimovic, stavit se pak můžete na Pracově na kávičku. Zpáteční doprava už bude po vlastní ose.

O hodinu později, v 15 hodin, začne Drakiáda v Dražicích zakončená přespáváním ve školce. Děti a jejich rodiče čeká odpolední pouštění draků, večerní opékání vuřtů a děti pak noc strávená ve školce. Organizátoři s sebou doporučují vzít si draka a spacák. V případě nepříznivého počasí se akce koná v mateřské škole. Sraz je na hřišti MŠ a ZŠ Dražice.

Na písničkové Froťánky můžete přijít v 15 hodin do Špejcharu v Želči. O zábavu se postarají tetičky v blatských krojích, které zazpívají jihočeské lidovky.

V 16.30 hodin pěvecký sbor Hlahol Tábor pořádá koncert duchovní a světské sborové tvorby ve Sboru Božích bojovníků Církve československé husitské ve Farského ulici. Sbormistrem bude Zdeněk Beneš a hostem Chorprojekt Rotenburg (Wümme) und umzu sbormistr René Clair.

Další koncert, tentokrát v Divadle Oskara Nedbala bude v podání padesátičlenného tělesa složeného z žáků a učitelů pěti jihočeských základních uměleckých škol. Zaznějí díla Händela, Mozarta, Koželuha či Jírovce. Začátek je v 17 hodin.

Nedělní akce

Dívky, chlapci, ale také dospělé ženy a muži či veteráni poběží už kolem Lužnice. Akci, která se koná od 8 hodin, již po 31. pořádá sportovní atletický oddíl TJ Lokomotiva ve Veselí nad Lužnicí.

V 9 hodin startuje vycházka za poznáním fauny spojená s odchytem a kroužkováním ptáků. Chybět nebudou ani soutěže či ukázky ochrany ptáků. Organizátoři doporučují vzít si s sebou terénní oblečení, obuv a dalekohled. Návrat je odhadnut na zhruba poledne. Sraz je na zastávce městské hromadné dopravy v Náchodě.