Ještě o prázdninách hrozilo, že na okrese skončí čtyřkové policejní obvody. O své muže zákona měli strach v Mladé Vožici, Chýnově a Jistebnici. Alespoň během příštího roku mohou ale zůstat všichni klidní, psali jsme v Deníku přesně před rokem.
„Podle posledních zpráv, které máme, zůstanou obvody zachovány. Je to dobře. Myslím, že bylo rozhodnuto v zájmu občanů,“ zhodnotil loni touto dobou šéf mladovožických policistů Josef Kuchař.
Právě mezi Vožicí a Chýnovem probíhala na poli vyjednávání bitva o to, kde zůstane základna a kde se obvodní oddělení promění v pouhou stanici.
„Venkov, a to obzvlášť v zimních měsících, by zůstal neošetřen. Podle mého názoru by se navíc ani neušetřilo. Udržovat by se musely obě budovy,“ upozornil tehdy Kuchař.
O své policisty by neradi přišli i občané. „Oddychli jsme si. V době, kdy kriminalita roste, by nebylo dobré zrušit místní oddělení. Nevěřím, že by fungovalo, kdyby sem musel někdo dojíždět,“ míní Jiří Fáček z Mladé Vožice.
Podle informací, které měl Deník před rokem k dispozici, by Jistebničtí museli být nejspíš závislí na Táboře. Starosta Vladimír Mašek je přitom předsvědčen, že čtyřiadvacetihodinová přítomnost policie v obci působí mimo jiné i preventivně. Také on za zachování čtyřkového obvodu pro svou obec bojoval.
„V podstatě se tato věc nakonec zablokovala v rámci celé republiky. Alespoň do voleb, po nichž se počítá s nějakým systémovýcm řešením policie jako takové, snad můžeme být klidní,“ naznačil loni na konci listopadu starosta Mašek.
O potřebnosti místních policistů, znajících svůj rajón, svědčí i jeden chýnovský případ. Na muže se převrátil vysokozdvižný vozík. Jeho štěstím v něštěstí bylo právě to, že na místo dorazili muži zákona z Chýnova.
„Na místě už zasahovala záchranka a hasiči. Ti ho ale nebyli schopni vyprostit. My naštěstí věděli, že se v okolí staví fotovoltaická elektrárna a mají tam jeřáb. Zajistili jsme jej během dvaceti minut. Kdybychom museli čekat na jeřáb z Comettu, kdo ví, jak dlouho by musel ten chudák pod vozíkem ještě vydržet,“ odvyprávěl zásah nyní již bývalý vedoucí chýnovského policejního oddělení Miroslav Peroutka.
Kdyby přišel službu konající policista z Tábora, sotva by o jeřábu z nedaleké stavby věděl. „Naši chlapi bezvadně svůj obvod znají. Pokud něco takhle funguje, není důvod to rušit,“ dodal tehdy Peroutka.
Půl roku na to však bylo všechno jinak. Přesně o půlnoci v poslední květnový den se definitivně uzavřely dveře chýnovského policejního oddělení. Nahradila jej policejní stanice, kde slouží šest policistů spadajících pod oddělení v Sezimově Ústí.
„Je to o polovinu méně, než jsme měli předtím. Samozřejmě v tomto počtu nelze obsáhnout hlídkami všechen čas. Zatím jsme dopad na bezpečnost nezaznamenali, ale obávám se, že pobertové časem zjistí, že to tu už není chráněno jako dřív,a budeme různých incidentů muset řešit víc,“ shrnul situaci chýnovský starosta Pavel Eybert. Ještě hůř než Chýnov jsou podle něj na tom obce jako Radenín, Choustník či Dolní Hořice, o které se předtím starali právě policisté z chýnovského oddělení.
O svoje obvodní oddělení policie přišla také Jistebnice. Ta v současné době spadá pod Mladou Vožici, která jediná z probírky vypadla. „Ve Vožici vzniklo jedno velké oddělení třetího typu, které samozřejmě i početně posílilo. Jsme rádi, že nám Černý Petr nezůstal. Jsem přesvědčen, že na kriminalitě by se případné zrušení našeho oddělení projevilo,“ řekl včera Deníku starosta Jaroslav Větrovský.