Starostka zasedá v dozorčí radě nemocnice a ta ze svého rozhodnutí přistoupila k výměně lékárnic.
Je to nefér jednání, vyjadřují se lékaři z polikliniky ze Světlogorské ulice, z níž musela po 19 letech odejít lékárnice Zlatica Petrů. Stejně se o změně lékárnic na sídlišti Nad Lužnicí vyjádřila i předsedkyně okresního sdružení České lékárnické komory.
Nakonec ale i lékaři uznávají, že nemocnice – vlastník objektu polikliniky, jednala v mezích zákona. A starostka Randová odmítá i střet zájmů. „Do pravomoci dozorčí rady nepatří řešení personálních otázek. To je v gesci předsedy představenstva. Bylo by hazardem nevyužít potenciál kvalifikované doktorky farmacie,“ napsala s poukázáním, že i jinde vedle sebe pracují rodinní příslušníci.


Cítí s lékárnicí
Kolegové z polikliniky morálně lékárnici podporují.
„Ze strany nemocnice jde podle mne o nefér jednání, měli nájem zanechat paní Petrů. Ovšem právně je vše v pořádku. Zřejmě zaváhala s privatizací lékárny,“ míní například praktický lékař Radko Luňáček.
Jeho manželka Eva v komoře zastupuje lékárníky z Táborska. Ani jí se přístup majitele objektu nezamlouvá.
„Oficiálně jsme o tom nejednali, ale nikomu z nás se to nelíbí. Především jí nemocnice způsobila problém tím, že neodkoupila zásoby, s čímž jí nakonec museli pomoct kolegové,“ říká Luňáková.
Samotná lékárnice Zlatica Petrů uznává, že výpověď z nájmu dostala dle regulí nájemní smlouvy.
„Nekorektní bylo asi jen to, že mi na vystěhování dali pouze tři měsíce, a já tak musela zaměstnancům vyplácet odstupné,“ řekla Deníku.
Jak na náš dotaz uvedl předseda představenstva nemocnice Ivo Houška, k jejich kroku je vedla i ekonomika. Nemocnice si tím, že lékárnu povede její pracovnice, zajistí větší finanční zisk, než jaký do pokladny přinášel pronájem prostoru.
„Lékařů farmaceutů je málo, a my jsme jednu takovou měli. Tereza Nousková tuto kvalifikaci splňuje,“ řekl Houška s tím, že nemocnice musí dávat do pronájmu pouze ty provozy, které sama nezvládne zajistit.
Všechny lékaře z objektu polikliniky pak podle jeho slov ubezpečili, že se nemusejí obávat zvyšování cen nájmů a ani jejich ukončení.
Ředitel Houška se ale netrefil do délky pracovního poměru mezi nemocnicí a Nouskovou. Ačkoli uvedl, že v jejich nemocniční lékárně pracuje už rok a přinesla si sem pětiletou praxi ze soukromého zařízení, Nousková potvrdila, že pod hlavičkou nemocnice pracuje pouze půl roku.
Nastoupila v červenci a v září se rozhodovalo o ukončení nájemní smlouvy s Petrů.
Jako protekční dítě se necítí. „Všechny tyto záležitosti si vyřizuji sama a nemocnice mne v této věci sama oslovila,“ řekla nám včera.


Ušetří pacienti
Na celé nájemní transakci nakonec vydělají hlavně pacienti.
Již nyní se připravuje zrušení poplatků v nemocnici a stejně i v jejích lékárnách. Tím, že se sídlištní zařízení dostalo pod křídla nemocnice, bude se tento režim vztahovat i na tuto provozovnu.