VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O škole mluví až 17. století

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

19.5.2011 1
SDÍLEJ:

Základní škola v Mladé Vožici – č.p.24. Budova staré školy – č.p. 23 stávala na prostranství mezi kostelem a farou ( dnes je zde malý parčík). Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 23, staré 56, josefinské 43 (stará škola)

Jako v jiných městech, tak i ve Vožici kostel, fara a škola tvořily „trojčlenku“, jejíž budovy vídáme vždy blízko sebe. Stará škola stávala na prostranství mezi kostelem a farou, před nynější obecnou školou, blíže k děkanství (dnes parčík), čelem ke kostelu. O škole v nejstarší době nemáme zpráv, teprve v 17. století objevují se některé zmínky, tak např. r. 1677 připomíná se domek č. 76 „ležící za školou“ a č. 77 „nad školou“. Z jiné zprávy dovídáme se, že r. 1674 a již několik let před tím byl správcem školy vožické a varhaníkem Jan Arietini, jenž byl předtím v Louňovicích, potom Jakub Kralodvorský. Další zpráva o škole je z r. 1687, ale tehdy byla to již budova nedostatečná a během času sešla a bylo nutno stavěti školu novou.

R. 1708 dáno bylo na správu školy dle aprobací p. kantora Fr. Hrdličky za nový žlab, 1000 ks šindele, 1000 hřebíků a tesaři 3 zl. 33 kr. rýn. (počty obecní). O stavbě nové školní budovy máme zprávu až z r. 1787, kdy v dubnu uveřejněna byla nota kouřimského krajského úřadu, že guberniálním rozkazem nařízeno znovuzřízení školní budovy ve Vožici a vrchnost jako patron v té věci vybídnuta k zahájení příslušného jednání. Za její pomoci a přispěním města, jakož i obcí přiškolených, byla nová budova vystavěna.

Měla ale dosti překážek, jež bylo třeba překonati. R. 1787 dne 13. června „držena sessí“, ku které citováno měšťanstvo a oznámeno, poněvadž dle nejvyššího nařízení škola stavěti se má, že dle jednoho každého usedlosti rozvržení na penězích se udělá. Též tu udělána smlouva s Janem Hauptmannem, činžovním šenkýřem, na činži z kvartýru, který on do vystavění nové školy pro školní děti propůjčí, čtvrtletně na 3 zl. (Prot. Purkm. Úřadu od r. 1786). Byla tedy prozatím škola v domě číslo popisné 80.

RICHARD HRDLIČKA

19.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení