V čele táborské římskokatolické farnosti stojí Michal Pulec teprve od listopadu. O peníze radnici požádal poprvé. Teď neúspěšně, ale vzdát se nechce.

Jak jsme již informovali minulý týden, zastupitelé pro děkanský kostel neschválili půlmilionovou dotaci na další opravy. Administrátor farnosti Michal Pulec dokončuje opravy, které před lety začal farář Václav Hes.

Městská dotace spolu s podporou od ministerstva kultury měly dofinancovat novou fasádu. „Jde o poslední fázi, která už nejde rozdělit. Jedná se o fasádu věže a jen stavba lešení vyjde kolem půl milionu, proto se musí udělat v kuse," vysvětluje Michal Pulec.

Svou žádost zastupitelům předloží ještě jednou.

Dotace od Tábora pro kostel v Klokotech:2008 = 550 000 Kč
2009 = 550 000 Kč
2010 = 500 000 Kč
2011 = 500 000 Kč
2012 = 500 000 Kč
2013 = 250 000 Kč
2014 = 250 000 Kč

„Realizaci s firmou jsme předjednali tak, abychom do Táborských setkání byli hotoví, a také máme příslib od ministerstva kultury, že by nám mohli k 700 tisícům ještě něco přidat. Takže to ještě zkusíme."

Příště by u zastupitelů mohl mít větší šanci, neboť při hlasování minulý týden chyběli tři koaliční zastupitelé a dalších osm „nepřesvědčených" se hlasování zdrželo, například místostarostky Michaela Petrová z Jinak! a Olga Bastlová z ČSSD.

A proti stála i část opozice, která argumentovala církevními restitucemi. „Nemám nic proti kostelu, ale jak jsme se zachovali k dětem, tak by se církev měla starat sama," zdůvodňoval své ne Ladislav Šedivý z KSČM. Reagoval na fakt, že zatím ve sboru zastupitelů nenašel vůli pro bezplatnou MHD pro děti od šesti do 15 let.

Finančně pomáhat farnostem s rekonstrukcemi svých kostelů přitom není nic neobvyklého. Zatím i v Táboře příspěvky vždy procházely. A například kostel v Klokotech získal na rozdíl od souseda ze Žižkova náměstí i minulý týden dost hlasů na to, aby mu z radnice přišlo 250 tisíc korun rovněž na pokračování oprav.

A i když i v tomto případě Ladislav Šedivý ruku nezvedl, kulturní památka získala podporu dvaceti zastupitelů. Radní Tibor Stano z ČSSD se ale podruhé postavil proti hlasování koalice.

Katolický kostel opravovali také ve Veselí nad Lužnicí, za sebou má rekonstrukce v řádech desítek milionů. Město se sedmkrát nižšími příjmy než jaké má Tábor, uvolnilo kolem tří milionů.

„Na vnitřní rekonstrukce získala farnost dotace od státu, na vnější jsme přispěli, neboť kostel slouží městu i návštěvníkům Veselí nad Lužnicí," uvedl místostarosta Václav Matějů.

Církevní restituce se stejným stylem dotýkají i Církve československé husitské. Farářka Eva Červená se ale na podpoře z města vždy dohodla. „Za uplynulých deset let nám půjčili nebo darovali kolem 1,7 milionu korun. Z této částky jsme vrátili 650 tisíc. Naposledy jsme před pěti lety získali darem 440 tisíc na opravu varhan," vyjmenovává farářka s tím, že z jedné půlmilionové půjčky jim zastupitelé tři sta tisíc prominuli.

Dobrou spolupráci církve a obce vidí táborský farář Michal Pulec například s Planou nad Lužnicí nebo ze svého bývalého působiště ve Vimperku. „Myslím, že čím menší obec, tím víc si starostové uvědomují, že opravený kostel je i jejich vizitkou," míní o dotování oprav památek.

Letošní investice do děkanského kostela představuje částku 2,4 milionu včetně DPH. Klokotský na dokončení obnovy stropu nad lodí, obnovu zvonů a restaurování barokních štuků a maleb potřebuje celkem 1,3 milionu.