Stát jim macešsky sebral bezmála pět tisíc na výbavičku. Porodné se oproti předešlému roku snížilo z 17760 korun na rovných 13 tisíc. Rodiče přitom odhadují, že i když se uskrovní, výbava je vyjde minimálně na 30 tisíc korun.
Honzík spěchal
Honzík Majerik si svůj příchod na svět dokázal načasovat. Mamince Lence se narodil na Silvestra odpoledne. „Přenášela jsem a porod jsem měla vyvolaný. O termínu jsem ale vůbec nepřemýšlela. Myslela jsem na to, aby byl Honzík zdravý,“ říká Lenka Majeriková. Je toho názoru, že pokud rodiče dítě chtějí, pořídí si ho, i kdyby nedostali ani korunu.
Za porodné, jehož výplatu Majerikovi očekávají během února, by si mohli pořídit velmi luxusní kočárek. „Koupili jsme ho zhruba za třetinu. Ale i tak nám částka všechny náklady nepokryje,“ konstatovala Honzíkova matka.
Při skromném odhadu vyčíslila pořízení základních potřeb pro novorozeně na třicet tisíc. „Počítám postýlku, přebalovací pult, autosedačku, kočárek, nějaké to oblečení a dětskou kosmetiku. Za méně než třicet tisíc se to pořídit nedá,“ míní jedna z posledních rodiček v roce 2007 na Táborsku.
Populační útlum
Martin Černý tolik na svět nepospíchal. Tučnější porodné propásl o čtyřicet jedna minut. „Říkali jsme si, že by to mohl stihnout do půlnoci, ale nijak nám to nevadí. Hlavně že je v pořádku,“ ubezpečuje maminka Martina Tichá. O výplatu porodného si včera teprve zažádala. 13 tisíc, kterými jí stát přispěje na výbavu, prý uloží synovi na knížku. Plno věcí zdědí Martin po svých dvou sourozencích. „Koupili jsme kočárek, autosedačku a postýlku. Pořizovali jsme to v bazaru, takže to taky nebylo tak drahé,“ zmínila se Martina Tichá.
Domnívá se, že po baby boomu, který díky vysokým dávkám v uplynulých letech propukl, bude možná následovat trochu útlum. „Všechno se zdražuje a peníze rodinám ještě ubírají. Ten, kdo počítá každou korunu, si možná dítě rozmyslí. Někdo určitě,“ naznačila Martinova maminka.