Markétě Nohavové z Tábora je šestadvacet let. Vystudovala obchodní akademii a má státní zkoušku z anglického jazyka. Přesto již dva roky přibližně každé tři měsíce navštěvuje Úřad práce v Táboře jako uchazečka o zaměstnání. „Je to zoufalé. Když objevím na internetu nabídku práce, většinou je již obsazená, a když náhodou není, v můj neprospěch mluví nedostatek zkušeností či absence praxe," vysvětluje smutně Markéta Nohavová.

Aby měla alespoň nějaké peníze a mohla si s kamarádkami zajít do kina, nechala se zaměstnat jako pokladní v supermarketu, prodavačka zmrzliny, telefonistka a naposledy si vydělávala jako pojišťovací poradce.

„Chtěla bych si udělat praxi, ale nemám možnost," říká dívka, která může nabídnout znalost problematiky daní, účetnictví a základní orientaci v zákonech.

Práci si zamluvil

Rovněž studenti, kteří shání brigádu na letní prázdniny, to nemají lehké. „Mám velkou výhodu, že mám zajištěné místo již od loňského roku, jinak nevím, co bych dělal. Například někteří moji spolužáci ještě teď nevědí, kde si za měsíc přivydělají. Jsem rád, že tento problém nemusím řešit," sdělil dvacetiletý Martin Kovařík.

Mladým lidem nabízí brigádu na léto také občanské sdružení Informační centrum pro mládež Tábor. Jak ale říká jeho předseda Václav Pavlík, pozic, kterých by mohli studenti využít, je rok od roku méně. „Výsledek se odráží od celkové podoby trhu práce. Čas od času zveřejníme seznam nabídek, ale je jich čím dál méně," vysvětluje Václav Pavlík s tím, že zájem o brigády trvá.

Podle něj do centra přicházejí nejen studenti středních a vysokých škol, ale také lidé, kteří jsou evidovaní jako uchazeči o zaměstnání na úřadu práce.

„Studenti hledají hlavně pracovní příležitosti v zahraničí, kde se mohou zdokonalit v cizím jazyce. Zájem je především o anglicky mluvící země," vysvětluje Václav Pavlík. Mladí lidé zde například pomáhají na farmách, češou ovoce nebo přiloží ruku k dílu v zemědělství.
Šanci pracovat o dvouměsíčních prázdninách mají také ti, kteří nechtějí cestovat za hranice republiky.

Pro ně se otevírá možnost jet na letní tábor jako vedoucí či zdravotníci zotavovacích akcí. „Obecně platí, že pokud chtějí studenti o prázdninách pracovat, musejí si brigádu zajistit včas. Ideálně tak tři až čtyři měsíce dopředu. Jsou ale i takoví, kteří si letní vydělávání domlouvají i rok dopředu. To platí například o brigádách v obchodech," dodal ještě Václav Pavlík.

Podle údajů z úřadu práce je nyní na Táborsku nezaměstnaných stejně jako minulý rok v tomto období. Přesné číslo je ale těžké určit. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž letos v lednu přešlo na nový ukazatel, který vyjadřuje podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 až 64 let vztažený k celkovému počtu osob.

V následujících měsících by však nezaměstnanost měla mírně klesnout, neboť se rozjedou sezonní práce, například v ubytovacích či restauračních službách. Meziměsíčně se již snížila o půl procenta, což je na zdejší poměry významný pokles.

Dvacet uchazečů

„O jedno pracovní místo se tak nyní dělí 20 uchazečů, což je nejhorší hodnota v celém Jihočeském kraji. Pro porovnání. V Budějovicích je to pět a v sousedním Písku sedm zájemců. I republikový průměr je lepší. Aktuálně činí čtrnáct uchazečů na jedno místo," upozornil ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.

Podle něj je to výsledek absence moderní průmyslové zóny. Například řada potenciálních zaměstnavatelů na Táborsku své podniky otevřela právě v Písku.

„Obecně horší uplatnitelnost mají lidé nad padesát let a do 25 let. Důvody jsou buď v obavě zaměstnavatelů z nedostatečné praxe u mladých uchazečů, u starších potencionálních zaměstnanců z obavy absence nejnovějších odborných poznatků," upřesňuje Pavel Kaczor.

Pro novou práci je ochotná se i dál vzdělávat

Tereza Vlčková

Dvaadvacetiletá Tereza Vlčková z Tábora je v evidenci úřadu práce měsíc. Doufá, že dlouho tu nezůstane a místo barmanky najde.

Jak dlouho si hledáte práci?
Teď jsem na Úřadu práce v Táboře evidovaná asi měsíc. Předtím jsem pracovala jako barmanka, jenže podnik zkrachoval, tak jsem zůstala bez práce a musela se zase evidovat mezi uchazeče.

Kdy si myslíte, že se na vás usměje štěstí?
Doufám, že brzy. Teď už mám něco rozjednaného, snad to vyjde. Počítám, že bych se do práce mohla vrátit do dvou týdnů.

Snažíte se hledat i sama nebo spoléháte, že vám práci seženou pracovníci úřadu práce?
Zkouším si sama prohlížet různé inzeráty a další nabídky, které jsou na internetu. Člověk má větší rozhled a větší pravděpodobnost, že se mu podaří něco najít.

Jak hodnotíte nabídku práce
v Táboře? Je podle vás z čeho vybírat?
Myslím, že je to čím dál tím horší. Znám spoustu kamarádů v mém věku, kteří nemohou najít zaměstnání, i když mají vzdělání.

Jakou práci hledáte?
Mám zájem především o pozici servírky nebo barmanky. Pokud by nabídka byla finančně výhodná, tak bych i dojížděla. Jsem ochotná se třeba i doškolit.

Jednodušší uplatnění mají technické profese Pavel Kaczor

Ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor odpovídal na otázky týkající se zájmu o profese či uplatnění.

O jaké pozice či profese je v současné době největší zájem?
Tradičně to jsou kuchaři, číšníci, ale třeba i řemeslné profese, které jsou navázané na stavebnictví, a technické profese. Dlouhodobě dobrou pozici ale mají třeba také řidiči kamionů.

A naopak, o které pozice mají uchazeči zájem, ale trh je jich už delší dobu přesycený?
Jedná se spíše o administrativní posty zejména na středoškolské úrovni. Dílčí poptávka tady je, ale kvantum absolventů těchto typů škol je nepoměrně větší.

Mají šanci se na trhu práce uplatnit současní absolventi středních či vysokých škol?
To je velmi individuální. Šance je vždycky, ale jde i o pověstnou kapičku štěstí, být ve správnou dobu na správném místě. Záleží také na vystudovaném oboru. Obecně jednodušší uplatnění mají technické profese, ale ani jiné, například ekonomické obory nelze jednoznačně označit jako neuplatnitelné.

Naleznou vůbec absolventi zaměstnání v oboru, který před tím několik let studovali?
Šance pracovat v oboru je vždy, ale záleží na celé řadě atributů, například, jak je konkrétní uchazeč ochoten za prací dojíždět, jakou míru pokory v sobě má, třeba s ohledem na nástupní plat či jaké další specifické dovednosti nebo znalosti může zaměstnavateli nabídnout. Je to jako v životě obecně – čekatelé na ideál jsou zpravidla v čekárně podstatně déle než realisté.