VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O finanční pomoc zažádaly desítky rodin

Tábor – Táborský deník vám každý čtvrtek přináší užitečné rady o tom, jak se orientovat v současném sociálním systému. Dnes na téma výplaty dávek mimořádné okamžité pomoci s ředitelem táborského úřadu práce Pavlem Kaczorem.I vy se můžete zapojit do pravidelné rubriky Ptejte se úřadu práce. Své dotazy ohledně dávek, hmotné pomoci v nouzi či sociálních služeb zasílejte na: 
redakce.taborsky@denik.cz.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Lužnice v Ovčíně u Klenovic.Foto: Kateřina Krejčová

Lidé postižení povodní mají nárok na dávky mimořádné okamžité pomoci ve výši 51 150 a 34 100 korun. Kdo tyto peníze dostane?
Mimořádná okamžitá pomoc je dávka hmotné nouze a náleží lidem, kteří se dostali do vážných problémů. Musím ale upozornit, že uvedené sumy jsou maximální. Lidé mohou zažádat o obě dávky a pro každou je samostatný formulář. Ta do výše 51 tisíc je na pomoc v situaci, kdyby se člověk ocitl úplně bez prostředků, ošacení, jídla…voda mu například srovnala dům se zemí. Těch 34 tisíc je zase určených na předměty dlouhodobé spotřeby, o které domácnost přišla: pračka, lednička, sporák. Pokud nemají rodiny peníze na nové, může v tomto případě pomoci stát. Podle zákona ale musíme zvažovat sociální situaci žadatelů.

Jak se posuzuje, která rodina je movitější a má tedy finance na pokrytí škod?
Prioritně potvrzením příjmů zaměstnavatele nebo příslušné instituce (podnikatelé), ale někdy musíme spoléhat i na čestné prohlášení samotného žadatele. Například v otázce stavu úspor nemáme šanci zjistit, zda má dotyčný desetitisíce v polštáři či někde na účtu.

Co když žadatel zadá lživé informace?
Pokud se to prokáže, vyčíslíme přeplatek na dávce a lidé musí přeplatek vrátit. V tomto nám ale pomohla ochota pracovníků například v Bechyni, protože rodiny znají a pomohli nám zmapovat situaci některých občanů, se kterými například sociální odbor města dříve dlouhodobě pracoval.

Kolik máte na stole žádostí?
V Táboře máme zhruba dvacítku žádostí, hodně ze Zárybničné Lhoty, poté třeba z Plané nad Lužnicí či dalších lokalit. Jsme schopni pomoci obci i tím, že pošleme nezaměstnané na veřejně prospěšné práce. Například Jistebnice a Borotín tyto pracovníky využívají.

A co v Bechyni?
V Bechyni jsou vyplavených domácností desítky. Odhadujeme, že by se k nám mohla dostat zhruba čtyřicítka žádostí. Některé máme v tuto chvíli úplné a jsou poslané k výplatě. Musím ale vyzdvihnout spolupráci s panem starostou Matějkou. Nebýt vedení města, je pro nás výplata dávek v Bechyni podstatně složitější. Je evidentní, že jim hodně záleží na tom, aby lidé dostali peníze co nejdříve. Pracovnice bechyňského sociálního odboru postižené povodní obešli a zajistili veškeré podklady. Byla to iniciativa ze strany města, že se okamžitě pustilo do šetření situace a nám to v dané situaci hodně pomohlo.

Za jak dlouho se k lidem peníze dostanou?
Do pěti tisíc můžeme vyplatit na místě. To nikdo překvapivě v Bechyni využít nechtěl. Když je podkladová dokumentace úplná, tak v tu chvíli jsme schopní to dávku okamžitě poslat k výplatě do jednotného výplatního místa a lidé dostanou peníze bezhotovostně asi za dva nebo tři dny – způsobem, který v žádosti zvolili.

A jak dlouho trvá zpracování dokumentace?
To je individuální. Někteří lidé nám dali podklady již v prvních dnech. Čím lépe je situace zdokladovaná, tak tím lépe určíme výši částky. Zklamání některých pak je, že například vyplní škodu 400 tisíc, ale to jim vyplatit nemůžeme. Potom z toho pramení akorát naštvání. Lidé si mnohdy myslí, že úřad práce je od toho, aby jim proplatil škody, které třeba nezaplatí pojišťovna. My jim ale máme pomoci zajistit především dostatečné sociální fungování, dokud nemají šanci se ze situace dostat vlastními silami.

Kolik jste již vyplatili dávek?
Zhruba deset z padesáti. Nikde nedošlo k ohrožení zdraví nebo života, tak se především snažíme získat všechny potřebné informace pro posouzení relevantní výše nároku na dávku. V soběslavském úřadu práce jsou dvě žádosti a jedna je vyplacená, ve Veselí jsou ze čtyř vyplacené dvě. Předpokládám, že tam ale nějaké ještě přibudou.

Do kdy vyřešíte další žádosti?
Předpokládám, že do konce příštího týdne budou již všechny žádosti úplné a také vyplacené. Ne vždy rychlost zpracování záleží jenom na nás, protože pro doložení nezbytných podkladů je důležitá i spolupráce klientů a je mi jasné, že řada z nich teď řeší spoustu jiných starostí. Pokud ale lidé přijdou a budou v souvislosti se situací akutně potřebovat peníze, jsme jim schopni okamžitě na místě bez administrativního prodlení vyplatit částku do pěti tisíc korun. Je to v podstatě hotovostní záloha na dávku. V tuto chvíli řešíme zhruba padesátku žádostí.

Co vše pracovníci posuzují?
Základem je sociální šetření pracovníků obce, které nám například v Bechyni velmi pomohlo. Míra postižení a co vše bylo zaplavené, včetně spotřebičů. Ve většině případů máme doloženou i fotodokumentaci a posuzujeme také příjmy rodiny. Ty se dokládají proto, abychom mohli odlišit rodinu, která je na tom příjmově dobře a je předpoklad, že něco zvládne ze svých prostředků a rodinu, která žije ze životního minima. U většiny klientů příjmy máme, protože u nás pobírají jiné dávky – přídavky na děti, příspěvky na bydlení. Jsem si vědom toho, že potvrzení o příjmech nějakou dobu trvá, ale pokud lidé přijdou, že nemají třeba na jídlo, mohou využít již zmíněné hotovostní zálohy na dávku.

Pomáhají pracovníci úřadu či města lidem s formuláři?
Samozřejmě. Pracovnice lidé postižené povodní informují o dávkách a i jim pomohou na našich pracovištích s vyplněním formulářů. Pro někoho to může být rychlejší, než když se se všemi kolonkami pere sám.

Na co se lidé nejčastěji ptají?
Hlavní nedorozumění vznikají z toho že lidé mají představu, že fungujeme jako pojišťovna a veškeré škody jim musí úřad práce zaplatit.

Funguje spolupráce s obcemi?
Nemůžu si ji vynachválit. Nejen v Bechyni, ale i tady v Táboře byla bez problémů. Všechny obce se snažily spolupracovat a to mě moc potěšilo. Bez jejich pomoci by to bylo daleko náročnější. Je jasné, že v současné situaci je i hodně emocí – to je patrné třeba právě v Bechyni. Věřím, že až tyto emoce opadnou, i tam lidé zjistí, že se pro ně radnice snažila dělat maximum.

Podle čeho posuzujete výši částky?
V postižených domácnostech děláme šetření. Říkám sice děláme, ale pokud je dohoda s obcí, tak nám je mnohde pomohla zajistit ona. Je to pro nás nejen časová výhoda, ale místní pracovníci znají ty rodiny zpravidla lépe než my jako úřad práce. Máme i vlastní terénní pracovníky, kteří mohou v případě potřeby do terénu vyrazit, ale s ohledem na naše omezené kapacitní možnosti je pro nás fungující spolupráce s obcemi velkou pomocí a výhodou.

Mají lidé možnost získat peníze i jinde než z mimořádné okamžité pomoci?
Mluví se o tom, že budou uvolněné nějaké speciální prostředky z celostátní či krajské úrovně, ale upřímně o tom nevím tolik informací, abych se k těmto možnostem mohl vyjadřovat.

Dříve hmotnou nouzi řešilo město…
Ano. Pro nás je tato agenda nová. Hmotnou nouzi máme v gesci teprve od ledna loňského roku. O to cennější pro nás je, že obce, které dříve tuto agendu dělaly, nám teď podaly pomocnou ruku. Věřím, že současnou situace zvládneme a všichni bychom byli moc rádi, kdyby se podobné situace v budoucnosti vyskytovaly pokud možno co nejméně.

Autor: Kateřina Krejčová

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva Dělník v pilařské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Potřebujeme pracovitého dělníka na dlouhodobý úvazek, fyzická zdatnost.. Pracoviště: Pila kalafut, turovec, 391 21 Turovec. Informace: Pavel Kalafut, +420 777 750 813. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MZDA/PLAT: 15.000Kč + 25% os.ohodnocení., SOU, vyučen zámečník, ochota pracovat, manuální zručnost, loajalita k firmě, řidičský průkaz skupiny B - výhodou., a) připravuje a odpovídá za funkčnost technologické linky a ostatních zařízení, b) provádí preventivní opatření k zajištění funkčnosti všech zařízení, c) bezodkladně a operativně odstraňuje poruchy na zařízení na základě požadavku pracovníků jednotlivých úseků tak, aby chod firmy byl plynulý a nevznikaly technické prostoje a prostoje minimalizuje., Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 70Kč., kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Pt servis konzervárna spol. s r.o. - hala tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2400, 390 03 Tábor 3. Informace: Martina Žirovnická, +420 602 264 870. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič nákladního automobilu, tahače. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce ve stabilní firmě rodinného typu , dobré platové podmínky, volné víkendy,vozový park zn.MAN. Požadujeme řidičský průkaz skupiny C,E, kartu do digitálního tachografu,profesní průkaz řidiče,časová flexibilita,spolehlivost. V případě zájmu možnost práce jako řidič MKD ČR-Španělsko, základní mzda+diety (zahran.stravné), kvartální osobní ohodnocení. Pracoviště: Profatrans s.r.o., Třída Čs. armády, č.p. 873, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Miroslav Tomášek, +420 602 271 571. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Ilustrační foto.

Ze stavby zmizel kompresor za 60 tisíc

Táborsku vládne obchodní značka

Tábor - Slunečné, avšak mrazivé čtvrteční ráno 15. listopadu přilákalo na SŠ spojů a informatiky v Táboře 15 týmů ze 7 různých škol. Tyto týmy zde bojovaly o 3 postupová místa na krajský turnaj. Zlatý pohár si ale mohl odnést pouze ten nejlepší tým. Tím se stal tým YonjuumokuTM z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře.

Pivo teklo proudem

Planá nad Lužnicí - Druhý ročník Slavností piva se konal v sobotu v plánské Sokolově. Návštěvníci ochutnávali pivo z pěti rodinných pivovarů.

OBRAZEM: Pietní akt spojili s demonstrací

Tábor - V sobotu večer se na Žižkově náměstí v Táboře konal pietní akt a zároveň demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT