VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O finanční pomoc zažádaly desítky rodin

Tábor – Táborský deník vám každý čtvrtek přináší užitečné rady o tom, jak se orientovat v současném sociálním systému. Dnes na téma výplaty dávek mimořádné okamžité pomoci s ředitelem táborského úřadu práce Pavlem Kaczorem.I vy se můžete zapojit do pravidelné rubriky Ptejte se úřadu práce. Své dotazy ohledně dávek, hmotné pomoci v nouzi či sociálních služeb zasílejte na: 
redakce.taborsky@denik.cz.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Lužnice v Ovčíně u Klenovic.Foto: Kateřina Krejčová

Lidé postižení povodní mají nárok na dávky mimořádné okamžité pomoci ve výši 51 150 a 34 100 korun. Kdo tyto peníze dostane?
Mimořádná okamžitá pomoc je dávka hmotné nouze a náleží lidem, kteří se dostali do vážných problémů. Musím ale upozornit, že uvedené sumy jsou maximální. Lidé mohou zažádat o obě dávky a pro každou je samostatný formulář. Ta do výše 51 tisíc je na pomoc v situaci, kdyby se člověk ocitl úplně bez prostředků, ošacení, jídla…voda mu například srovnala dům se zemí. Těch 34 tisíc je zase určených na předměty dlouhodobé spotřeby, o které domácnost přišla: pračka, lednička, sporák. Pokud nemají rodiny peníze na nové, může v tomto případě pomoci stát. Podle zákona ale musíme zvažovat sociální situaci žadatelů.

Jak se posuzuje, která rodina je movitější a má tedy finance na pokrytí škod?
Prioritně potvrzením příjmů zaměstnavatele nebo příslušné instituce (podnikatelé), ale někdy musíme spoléhat i na čestné prohlášení samotného žadatele. Například v otázce stavu úspor nemáme šanci zjistit, zda má dotyčný desetitisíce v polštáři či někde na účtu.

Co když žadatel zadá lživé informace?
Pokud se to prokáže, vyčíslíme přeplatek na dávce a lidé musí přeplatek vrátit. V tomto nám ale pomohla ochota pracovníků například v Bechyni, protože rodiny znají a pomohli nám zmapovat situaci některých občanů, se kterými například sociální odbor města dříve dlouhodobě pracoval.

Kolik máte na stole žádostí?
V Táboře máme zhruba dvacítku žádostí, hodně ze Zárybničné Lhoty, poté třeba z Plané nad Lužnicí či dalších lokalit. Jsme schopni pomoci obci i tím, že pošleme nezaměstnané na veřejně prospěšné práce. Například Jistebnice a Borotín tyto pracovníky využívají.

A co v Bechyni?
V Bechyni jsou vyplavených domácností desítky. Odhadujeme, že by se k nám mohla dostat zhruba čtyřicítka žádostí. Některé máme v tuto chvíli úplné a jsou poslané k výplatě. Musím ale vyzdvihnout spolupráci s panem starostou Matějkou. Nebýt vedení města, je pro nás výplata dávek v Bechyni podstatně složitější. Je evidentní, že jim hodně záleží na tom, aby lidé dostali peníze co nejdříve. Pracovnice bechyňského sociálního odboru postižené povodní obešli a zajistili veškeré podklady. Byla to iniciativa ze strany města, že se okamžitě pustilo do šetření situace a nám to v dané situaci hodně pomohlo.

Za jak dlouho se k lidem peníze dostanou?
Do pěti tisíc můžeme vyplatit na místě. To nikdo překvapivě v Bechyni využít nechtěl. Když je podkladová dokumentace úplná, tak v tu chvíli jsme schopní to dávku okamžitě poslat k výplatě do jednotného výplatního místa a lidé dostanou peníze bezhotovostně asi za dva nebo tři dny – způsobem, který v žádosti zvolili.

A jak dlouho trvá zpracování dokumentace?
To je individuální. Někteří lidé nám dali podklady již v prvních dnech. Čím lépe je situace zdokladovaná, tak tím lépe určíme výši částky. Zklamání některých pak je, že například vyplní škodu 400 tisíc, ale to jim vyplatit nemůžeme. Potom z toho pramení akorát naštvání. Lidé si mnohdy myslí, že úřad práce je od toho, aby jim proplatil škody, které třeba nezaplatí pojišťovna. My jim ale máme pomoci zajistit především dostatečné sociální fungování, dokud nemají šanci se ze situace dostat vlastními silami.

Kolik jste již vyplatili dávek?
Zhruba deset z padesáti. Nikde nedošlo k ohrožení zdraví nebo života, tak se především snažíme získat všechny potřebné informace pro posouzení relevantní výše nároku na dávku. V soběslavském úřadu práce jsou dvě žádosti a jedna je vyplacená, ve Veselí jsou ze čtyř vyplacené dvě. Předpokládám, že tam ale nějaké ještě přibudou.

Do kdy vyřešíte další žádosti?
Předpokládám, že do konce příštího týdne budou již všechny žádosti úplné a také vyplacené. Ne vždy rychlost zpracování záleží jenom na nás, protože pro doložení nezbytných podkladů je důležitá i spolupráce klientů a je mi jasné, že řada z nich teď řeší spoustu jiných starostí. Pokud ale lidé přijdou a budou v souvislosti se situací akutně potřebovat peníze, jsme jim schopni okamžitě na místě bez administrativního prodlení vyplatit částku do pěti tisíc korun. Je to v podstatě hotovostní záloha na dávku. V tuto chvíli řešíme zhruba padesátku žádostí.

Co vše pracovníci posuzují?
Základem je sociální šetření pracovníků obce, které nám například v Bechyni velmi pomohlo. Míra postižení a co vše bylo zaplavené, včetně spotřebičů. Ve většině případů máme doloženou i fotodokumentaci a posuzujeme také příjmy rodiny. Ty se dokládají proto, abychom mohli odlišit rodinu, která je na tom příjmově dobře a je předpoklad, že něco zvládne ze svých prostředků a rodinu, která žije ze životního minima. U většiny klientů příjmy máme, protože u nás pobírají jiné dávky – přídavky na děti, příspěvky na bydlení. Jsem si vědom toho, že potvrzení o příjmech nějakou dobu trvá, ale pokud lidé přijdou, že nemají třeba na jídlo, mohou využít již zmíněné hotovostní zálohy na dávku.

Pomáhají pracovníci úřadu či města lidem s formuláři?
Samozřejmě. Pracovnice lidé postižené povodní informují o dávkách a i jim pomohou na našich pracovištích s vyplněním formulářů. Pro někoho to může být rychlejší, než když se se všemi kolonkami pere sám.

Na co se lidé nejčastěji ptají?
Hlavní nedorozumění vznikají z toho že lidé mají představu, že fungujeme jako pojišťovna a veškeré škody jim musí úřad práce zaplatit.

Funguje spolupráce s obcemi?
Nemůžu si ji vynachválit. Nejen v Bechyni, ale i tady v Táboře byla bez problémů. Všechny obce se snažily spolupracovat a to mě moc potěšilo. Bez jejich pomoci by to bylo daleko náročnější. Je jasné, že v současné situaci je i hodně emocí – to je patrné třeba právě v Bechyni. Věřím, že až tyto emoce opadnou, i tam lidé zjistí, že se pro ně radnice snažila dělat maximum.

Podle čeho posuzujete výši částky?
V postižených domácnostech děláme šetření. Říkám sice děláme, ale pokud je dohoda s obcí, tak nám je mnohde pomohla zajistit ona. Je to pro nás nejen časová výhoda, ale místní pracovníci znají ty rodiny zpravidla lépe než my jako úřad práce. Máme i vlastní terénní pracovníky, kteří mohou v případě potřeby do terénu vyrazit, ale s ohledem na naše omezené kapacitní možnosti je pro nás fungující spolupráce s obcemi velkou pomocí a výhodou.

Mají lidé možnost získat peníze i jinde než z mimořádné okamžité pomoci?
Mluví se o tom, že budou uvolněné nějaké speciální prostředky z celostátní či krajské úrovně, ale upřímně o tom nevím tolik informací, abych se k těmto možnostem mohl vyjadřovat.

Dříve hmotnou nouzi řešilo město…
Ano. Pro nás je tato agenda nová. Hmotnou nouzi máme v gesci teprve od ledna loňského roku. O to cennější pro nás je, že obce, které dříve tuto agendu dělaly, nám teď podaly pomocnou ruku. Věřím, že současnou situace zvládneme a všichni bychom byli moc rádi, kdyby se podobné situace v budoucnosti vyskytovaly pokud možno co nejméně.

Autor: Kateřina Krejčová

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT