VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O finanční pomoc zažádaly desítky rodin

Tábor – Táborský deník vám každý čtvrtek přináší užitečné rady o tom, jak se orientovat v současném sociálním systému. Dnes na téma výplaty dávek mimořádné okamžité pomoci s ředitelem táborského úřadu práce Pavlem Kaczorem.I vy se můžete zapojit do pravidelné rubriky Ptejte se úřadu práce. Své dotazy ohledně dávek, hmotné pomoci v nouzi či sociálních služeb zasílejte na: 
redakce.taborsky@denik.cz.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Lužnice v Ovčíně u Klenovic.Foto: Kateřina Krejčová

Lidé postižení povodní mají nárok na dávky mimořádné okamžité pomoci ve výši 51 150 a 34 100 korun. Kdo tyto peníze dostane?
Mimořádná okamžitá pomoc je dávka hmotné nouze a náleží lidem, kteří se dostali do vážných problémů. Musím ale upozornit, že uvedené sumy jsou maximální. Lidé mohou zažádat o obě dávky a pro každou je samostatný formulář. Ta do výše 51 tisíc je na pomoc v situaci, kdyby se člověk ocitl úplně bez prostředků, ošacení, jídla…voda mu například srovnala dům se zemí. Těch 34 tisíc je zase určených na předměty dlouhodobé spotřeby, o které domácnost přišla: pračka, lednička, sporák. Pokud nemají rodiny peníze na nové, může v tomto případě pomoci stát. Podle zákona ale musíme zvažovat sociální situaci žadatelů.

Jak se posuzuje, která rodina je movitější a má tedy finance na pokrytí škod?
Prioritně potvrzením příjmů zaměstnavatele nebo příslušné instituce (podnikatelé), ale někdy musíme spoléhat i na čestné prohlášení samotného žadatele. Například v otázce stavu úspor nemáme šanci zjistit, zda má dotyčný desetitisíce v polštáři či někde na účtu.

Co když žadatel zadá lživé informace?
Pokud se to prokáže, vyčíslíme přeplatek na dávce a lidé musí přeplatek vrátit. V tomto nám ale pomohla ochota pracovníků například v Bechyni, protože rodiny znají a pomohli nám zmapovat situaci některých občanů, se kterými například sociální odbor města dříve dlouhodobě pracoval.

Kolik máte na stole žádostí?
V Táboře máme zhruba dvacítku žádostí, hodně ze Zárybničné Lhoty, poté třeba z Plané nad Lužnicí či dalších lokalit. Jsme schopni pomoci obci i tím, že pošleme nezaměstnané na veřejně prospěšné práce. Například Jistebnice a Borotín tyto pracovníky využívají.

A co v Bechyni?
V Bechyni jsou vyplavených domácností desítky. Odhadujeme, že by se k nám mohla dostat zhruba čtyřicítka žádostí. Některé máme v tuto chvíli úplné a jsou poslané k výplatě. Musím ale vyzdvihnout spolupráci s panem starostou Matějkou. Nebýt vedení města, je pro nás výplata dávek v Bechyni podstatně složitější. Je evidentní, že jim hodně záleží na tom, aby lidé dostali peníze co nejdříve. Pracovnice bechyňského sociálního odboru postižené povodní obešli a zajistili veškeré podklady. Byla to iniciativa ze strany města, že se okamžitě pustilo do šetření situace a nám to v dané situaci hodně pomohlo.

Za jak dlouho se k lidem peníze dostanou?
Do pěti tisíc můžeme vyplatit na místě. To nikdo překvapivě v Bechyni využít nechtěl. Když je podkladová dokumentace úplná, tak v tu chvíli jsme schopní to dávku okamžitě poslat k výplatě do jednotného výplatního místa a lidé dostanou peníze bezhotovostně asi za dva nebo tři dny – způsobem, který v žádosti zvolili.

A jak dlouho trvá zpracování dokumentace?
To je individuální. Někteří lidé nám dali podklady již v prvních dnech. Čím lépe je situace zdokladovaná, tak tím lépe určíme výši částky. Zklamání některých pak je, že například vyplní škodu 400 tisíc, ale to jim vyplatit nemůžeme. Potom z toho pramení akorát naštvání. Lidé si mnohdy myslí, že úřad práce je od toho, aby jim proplatil škody, které třeba nezaplatí pojišťovna. My jim ale máme pomoci zajistit především dostatečné sociální fungování, dokud nemají šanci se ze situace dostat vlastními silami.

Kolik jste již vyplatili dávek?
Zhruba deset z padesáti. Nikde nedošlo k ohrožení zdraví nebo života, tak se především snažíme získat všechny potřebné informace pro posouzení relevantní výše nároku na dávku. V soběslavském úřadu práce jsou dvě žádosti a jedna je vyplacená, ve Veselí jsou ze čtyř vyplacené dvě. Předpokládám, že tam ale nějaké ještě přibudou.

Do kdy vyřešíte další žádosti?
Předpokládám, že do konce příštího týdne budou již všechny žádosti úplné a také vyplacené. Ne vždy rychlost zpracování záleží jenom na nás, protože pro doložení nezbytných podkladů je důležitá i spolupráce klientů a je mi jasné, že řada z nich teď řeší spoustu jiných starostí. Pokud ale lidé přijdou a budou v souvislosti se situací akutně potřebovat peníze, jsme jim schopni okamžitě na místě bez administrativního prodlení vyplatit částku do pěti tisíc korun. Je to v podstatě hotovostní záloha na dávku. V tuto chvíli řešíme zhruba padesátku žádostí.

Co vše pracovníci posuzují?
Základem je sociální šetření pracovníků obce, které nám například v Bechyni velmi pomohlo. Míra postižení a co vše bylo zaplavené, včetně spotřebičů. Ve většině případů máme doloženou i fotodokumentaci a posuzujeme také příjmy rodiny. Ty se dokládají proto, abychom mohli odlišit rodinu, která je na tom příjmově dobře a je předpoklad, že něco zvládne ze svých prostředků a rodinu, která žije ze životního minima. U většiny klientů příjmy máme, protože u nás pobírají jiné dávky – přídavky na děti, příspěvky na bydlení. Jsem si vědom toho, že potvrzení o příjmech nějakou dobu trvá, ale pokud lidé přijdou, že nemají třeba na jídlo, mohou využít již zmíněné hotovostní zálohy na dávku.

Pomáhají pracovníci úřadu či města lidem s formuláři?
Samozřejmě. Pracovnice lidé postižené povodní informují o dávkách a i jim pomohou na našich pracovištích s vyplněním formulářů. Pro někoho to může být rychlejší, než když se se všemi kolonkami pere sám.

Na co se lidé nejčastěji ptají?
Hlavní nedorozumění vznikají z toho že lidé mají představu, že fungujeme jako pojišťovna a veškeré škody jim musí úřad práce zaplatit.

Funguje spolupráce s obcemi?
Nemůžu si ji vynachválit. Nejen v Bechyni, ale i tady v Táboře byla bez problémů. Všechny obce se snažily spolupracovat a to mě moc potěšilo. Bez jejich pomoci by to bylo daleko náročnější. Je jasné, že v současné situaci je i hodně emocí – to je patrné třeba právě v Bechyni. Věřím, že až tyto emoce opadnou, i tam lidé zjistí, že se pro ně radnice snažila dělat maximum.

Podle čeho posuzujete výši částky?
V postižených domácnostech děláme šetření. Říkám sice děláme, ale pokud je dohoda s obcí, tak nám je mnohde pomohla zajistit ona. Je to pro nás nejen časová výhoda, ale místní pracovníci znají ty rodiny zpravidla lépe než my jako úřad práce. Máme i vlastní terénní pracovníky, kteří mohou v případě potřeby do terénu vyrazit, ale s ohledem na naše omezené kapacitní možnosti je pro nás fungující spolupráce s obcemi velkou pomocí a výhodou.

Mají lidé možnost získat peníze i jinde než z mimořádné okamžité pomoci?
Mluví se o tom, že budou uvolněné nějaké speciální prostředky z celostátní či krajské úrovně, ale upřímně o tom nevím tolik informací, abych se k těmto možnostem mohl vyjadřovat.

Dříve hmotnou nouzi řešilo město…
Ano. Pro nás je tato agenda nová. Hmotnou nouzi máme v gesci teprve od ledna loňského roku. O to cennější pro nás je, že obce, které dříve tuto agendu dělaly, nám teď podaly pomocnou ruku. Věřím, že současnou situace zvládneme a všichni bychom byli moc rádi, kdyby se podobné situace v budoucnosti vyskytovaly pokud možno co nejméně.

Autor: Kateřina Krejčová

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik s praxí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: oprava osobních vozidel, provádění demontáží, používání a obsluha diagnostických zařízení pro kontrolu technického stavu vozidel, zodpovědnost za vlastní výsledky., Požadujeme: schopnost samostatně pracovat, odpovědnost a pečlivost, kvalitu odvedené práce, týmovou spolupráci, ŘP.sk. B, výpis z RT., Pracovní doba: Po-Pá 8:00-17:00 hodin. Pracoviště: Andy-auta s.r.o., Vožická, č.p. 2504, 390 02 Tábor 2. Informace: Zuzana Jirousková, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Chovatelé drůbeže ošetřovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Do provozu v Ústrašicích přijmeme pracovnici/pracovníka pro manipulaci a péči o zvířata. Požadujeme kladný vztah ke zvířatům, trestní bezúhonnost, manuální zručnost, pečlivost a časovou flexibilitu., 25 dní dovolené, 3 dny sick days, závoz obědů, podnikové akce, příspěvek na kulturní akce, masáže, obědy, naturální mzda, penzijní připojištění, kontak: tel. (7:00 - 16:00) e-mailem. Pracoviště: Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Vránová, +420 723 079 294.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Praxe min. 1 rok, komunikativnost, řidičský průkaz skupiny C a CE, profesní průkaz řidiče, čistý trestní rejstřík, posudek pracovně psychické způsobilosti, výpis z bodového hodnocení řidiče, organizační schopnosti, flexibilita, loajalita k firmě. Provádí manipulaci v rámci úseku - přejímá a odpovídá za zboží převzaté ze skladu HV, realizuje expedici, zodpovídá za řízení, údržbu a drobné opravy silničního motorového vozidla. mzda 20000,- + prémie až do výše 20% + diety, kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Pt servis konzervárna spol. s r.o., Purkyňova, č.p. 1000, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Žirovnická, +420 381 201 151.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 120 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovník v sociálních službách se zaměřením na základní výchovnou nepedagogickou činnost. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18120 kč, mzda max. 27310 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou a splnění odborné způsobilosti dle § 116 odstavce 5 písmena b) zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, podmínkou, znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a standardů sociálních služeb velkou výhodou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem velkou výhodou, práce na PC (všeobecná znalost + Microsoft Office, Microsoft Outlook), pečlivost, spolehlivost, empatický přístup, dobré komunikační schopnosti, aktivní přístup, řidičský průkaz skupiny B, aktivní řidič, Nástup: dle dohody , Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace - tel.: 775 246 104 , Přihláška do výběrového řízení: Přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové. , Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou., příspěvek na stravování. Pracoviště: Domov pro seniory budislav, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řemeslná akce na mlýně Posečeno, sklizenofoto
31

Řemeslná akce na mlýně Posečeno, sklizeno

Mezinárodní folklorní festival v Písku.
18

Folklorní festival v sobotu nabídl hlavní program

Hokejisté Tábora mají v kapse první letní vítězství

Tábor – Již třetí přípravné utkání odehráli hokejisté druholigového Tábora. Po porážkách 3:7 v Havlíčkově Brodě a 6:7 po prodloužení na ledě Kobry Praha, se poprvé představili doma.

Nové dresy píseckým fotbalistům k radosti z výhry nepomohly

Písek - Česká fotbalová liga pokračovala 2. kolem, v jehož rámci se po úvodní porážce v Králově Dvoře Písečtí poprvé představili vlastním fanouškům. K Otavě přijel nepříjemný Benešov, v jehož táboře se před startem soutěže událo několik významných změn, ale na herní projev to, zdá se, velký vliv zatím nemá. Hosté si totiž z Písku odvezli dva body.

Na šedesát traktorů soutěžilo na hřišti v Dráchově

Dráchov – V sobotu kolem jedenácté hodiny se na hřiště za dráchovským mostem začaly sjíždět všelijaké traktory a traktůrky.

Kde se můžete pobavit v neděli na Českokrumlovsku

Českokrumlovsko - Zajeďte si na pouť a výstavu ve Zlaté Koruně, nebo zkuste některý ze sportů na festivalu v Lipně nad Vltavou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT