Atmosféra by se dala krájet a starosta Matějka jen těžce kočíroval dohady občanů se zastupiteli. Takovou náladu vyvolalo středeční  projednávání prodeje pozemku na stavbu environmentálního centra a aquazoo Liboru Hrubému. Nad záměrem strávilo vedení města celkem již osm hodin. Přesto rozhodnutí zastupitelů nepadlo. Snad v lednu.

„Odkládáme prodej pozemku za korunu, bereme na vědomí petici a zorganizujeme veřejnou prezentaci a anketu," tímto návrhem, pro který zvedlo ruku jedenáct zastupitelů a tři byli proti, zakončil starosta Jaroslav Matějka prozatímní dohady nad stavbou.

Investorů má na výběr

Na rozhodnutí Libor Hrubý od prvních jednání chvátal. Měl totiž v plánu na dvousetmilionový projekt zažádat o dotaci a stihnout vyřízení stavebního povolení do konce února. Nyní ale přišel s novinkou.
„Od doby, co jsem seznámil zastupitele se záměrem, se spousta věcí změnila k pozitivnímu. Již nepotřebujeme žádat o dotaci," sdělil ve středu zastupitelům.
K jeho projektu se mu prý přihlásilo sedm investorů a o delfíny projevilo zájem další pět obcí. Ty podle něj vidí pozitivní přínos projektu. S anketu mezi občany Bechyně souhlasí.

„Nikam nechvátáme. Udělejte anketu, ať se může vyjádřit každý. Nemám nic proti. Několikrát jsem opakoval, že nechci jít proti občanům tohoto města. Nedomnívám se ale, že tento záměr je proti nim. Naopak, v Bechyni bude život," tvrdí Hrubý.

Bojí se o svůj klid

Ale právě proto se začali někteří občané stavět proti realizaci záměru. Dokladem je petice, iniciovaná obyvateli Zahradní ulice.
„Nejedná se ale jen o obyvatele Zahradní. Podepsali ji lidé z celé Bechyně," upozornil jeden z petentů Ladislav Honsa. Nechápe, proč Hrubý tedy nevyužije nabídky jiné lokality, nebo proč aquazoo nevznikne v areálu větrovské zoologické zahrady, kde je předsedou představenstva.

„V době, kdy jsem projekt vytvářel, nebyl a není v Táboře schválený územní plán. A protože jsem Bechyňák, přišli za mnou sami zástupci města. Já jsem se nikam necpal," odpověděl Hrubý.

Od některých zastupitelů pak zaznívaly námitky, že nebyli s projektem řádně seznámeni a na jeho prostudování měli málo času.
„Můj názor se nemění. Tato stavba do Bechyně nepatří. Nemáme konkrétní informace a ty, které máme, se pořád mění," zaznělo od Pavla Houdka, k němuž se přidala Hana Filipová: „Jsem v rozpacích. Pokaždé, když se sejdeme, je to jinak. Nemáme v ruce nic. Pod petici jsme se podepsala. Nejsem proti projektu, ale proti tomu, abychom přišli o fotbalové hřiště. To má patřit dětem," sdělila zastupitelka.

Josef Válek přišel s tím, že za areál jatek by mělo město požadovat 1,5 milionu korun. Takovou sumu Hrubý ale akceptovat nehodlá.
Podpora prodeji pozemku proto nepadlo. Zastupitelé se k němu vrátí, až budou znát většinový názor občanů. Radnice navíc zorganizuje veřejnou besedu, v níž se lidé k záměru budou moci vyjádřit.