Jihočeské město Bechyně se tak podle mluvčího skupiny ČEZ Marka Svitáka zařadilo po bok Prahy či New Yorku, kde Poesiomaty také oslovují kolemjdoucí. Jaderná elektrárna Temelín, potažmo Nadace ČEZ totiž projekt podpořily.

Poesiomaty začal umisťovat do veřejného prostoru v roce 2015 zakladatel spolku Piána na ulici Ondřej Kobza. “Chtěli jsme vymyslet způsob, jak dostat poezii do veřejného prostoru. Tak vznikla poetická roura, tzv. Poesiomat,” vysvětlil Ondřej Kobza.

Koncept Poesiomatu se podle něj od té doby výrazně proměnil. “Původně to byl pouze jukebox na poezii. Dnes se snažíme zachytit kouzlo místa či města, kde Poesiomat stojí, z různých úhlů,” uvedl Kobza. “Například poezii můžeme najít i v houkání historického vlaku Elinka, který přejíždí přes slavný bechyňský most,” popsal jednu konkrétní skladbu Ondřej Kobza.

Kryl, Kačer, Ryvola a další

Bechyňský Poesiomat vedle houkání vlaku přehrává také písně, vypráví a básní. “S Bechyní je spojených mnoho velmi významných osobností české kultury. Studoval zde Karel Kryl, který v Poesiomatu zpívá o tom, jak potkal svou tchýni na mostě v Bechyni, nebo Jan Kačer. Ten namluvil skladbu jen pro Poesiomat v Bechyni,” vysvětlil Kobza.

Léto s Bechyňkou začalo. Do Tábora v sobotu dorazil František Křižík i jeho Elinka.
Léto s Bechyňkou začalo. Do Tábora dorazil František Křižík i jeho Elinka

Poesiomat je podle něj také věnován celé řadě dalších osobností, které spojily svůj život či dílo s Bechyní a okolím. “Jmenovitě Miki Ryvola, Emil Bok, Viktor Sodoma, Josef Kostohryz, Majka Čech, Milada Součková a další,” vyjmenoval Kobza.

Elektrický valčík

Bechyně je také úzce spjata s elektřinou. Krom skladby věnované Františku Křižíkovi si u Poesiomatu děti i dospělí zazpívají oblíbený Elektrický valčík od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře nebo si poslechnou, jak to hučí ve strojovně elektrárny Temelín. Realizace Poesiomatu v Bechyni se uskutečnila hlavně díky podpoře Nadace ČEZ.

“Podpora, kterou okolí jaderné elektrárny Temelín poskytujeme, se netýká jen infrastruktury, sportu nebo společenských akcí, ale i kultury. Včetně instalací, které dokáží zkrášlit, nebo oživit veřejný prostor. A právě Poesiomat je úžasným příkladem takové spolupráce, které si moc vážíme,” dodal za Nadaci ČEZ Petr Šuleř.

Stavba a zahájení provozu Křižíkovy elektrifikované tratě z Tábora do Bechyně na historických fotografiích atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.
Výstava připomene výročí 120 let založení Křižíkovy elektrické dráhy

Bechyně se realizací Poesiomatu zařadila po bok více než třech desítek českých i zahraničních měst. “Poesiomat dodává již tak úžasnému pohledu na údolí řeky Lužnice přidanou hodnotu, která je inspirovaná městem Bechyně a připomíná kolik úžasných osobností je s městem spjato,” zhodnotil starosta města Bechyně Štěpán Ondřich.

Další poetické roury mohou lidé spatřit V Praze, Plzni, Ostravě, Brně nebo New Yorku, Paříži, Dublinu či kazašské Astaně.