Těmito slovy se pustil do hodnocení českého turistického ruchu Jaroslav Krejčí: vůdčí skupiny, která se od loňska snaží rozhýbat novou turistickou oblast Toulava.

Tento projekt letos vstoupil do další fáze, kdy je možné si na určených místech koupit zážitkovou kartu s názvem Toulavka, a ušetřit tak na vstupném nebo získat různé výhody a bonusy. „Mezi lidmi je nyní přibližně tisícovka karet. Kdyby jich mezi nimi zůstala i jen polovina, byl by to ohromný úspěch," řekl Jaroslav Krejčí při včerejším setkání s novináři, které předchází velké konferenci o cestovním ruchu. Hostit ji bude od čtvrtka Tábor. Toulava bude jedním z bodů jejího programu.

Jaroslav Petrů, ředitel střední školy obchodu a řemesel včera v salonku Besedy pak zmínil i další noviny, které by mohly do Tábora přilákat další turisty. Jde především o realizaci dalšího táborského muzea, které díky škole právě vzniká pod Besedou a bude připomínat bohatou historii táborského pivovarnictví. S tím souvisí i změna prohlídkové trasy podzemím. Chodba totiž má nově vyústit právě pod Besedou a nikoli již na matrice.

„V letošním roce poprvé počet turistů, kteří přijeli do Česká republiky, překročil hranici osmi milionů. Český statistický úřad odhaduje, že by to mohlo být až milionů deset, dva miliony však jdou nejspíš jako šedá ekonomika mimo evidenci, neboť někteří z podnikatelů vydělávající na cestovním ruchu neplatí povinné rekreační nebo lázeňské poplatky," uvedl včera Jiří Vaníček, jenž je garantem oboru lázeňství a turismus na Slezské univerzitě v Opavě, která má v Táboře své pracoviště a konferenci o aktuálních trendech v lázeňství, hotelnictví a turizmu tu pořádá.

Autor: Veronika Gigalová