Řekomyš či vodní krysu, jak se také nutrii říká, obdivují lidé u toku při procházkách, často si ji fotí a snímky dávají na sociální sítě. Podle místních tu byly nutrie dvě, ale jedna uhynula. Chtěli byste jí přilepšit nějakým pamlskem? Před tím zoologové varují. Jde totiž o invazivní druh, který se rychle množí a může přenášet různé cizopasníky i choroby.

V okolí Farského rybníka se zabydlely nutrie říční.
Nutrie nekrmit, množí se rychle

Jak již dříve řekl Deníku zoolog Václav Beran, nutrie se živí kořeny a bylinami, pasou se na březích i kolem nich. „Jelikož jsou přemnožené, likvidují příbřežní vodní rostlinstvo a rozhrabují břehy tak, že pak břehy neodolají erozi. Hlavně proto, že si nutrie vyhrabávají své nory,“ vysvětlil Václav Beran.

Soběslavská nutrie se řadí do nepůvodního druhu z Latinské Ameriky, který navíc přenáší hlístice. Také je potencionálním přenašečem nakažlivých nemocí, mezi něž patří třeba leptospiróza, salmonelóza, brucelóza, tularémie či krysí žloutenka. Ty může chytit i člověk. „Přemnožení nutrií může způsobit pohromu, proto nedoporučujeme veřejnosti jejich krmení,“ upozornil Václav Beran.

Rodinku nutrií objevili kolemjdoucí u budějovické cyklostezky.
Nutrii s mláďaty odchytávali strážníci u cyklostezky na Hlubokou. Podívejte se

V mnoha městech platí vyhlášky o zákazu krmení těchto živočichů, od roku 2015 je nutrie i součástí evropské nařízení o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. Legislativa zde