Nejhůře dopadli obyvatelé Sokolské ulice. Z jedné strany k nim natekl Bechyňský potok, z druhé Lužnice. Kvůli vysoké hladině vody, která se zastavila až v ulici, muselo několik lidí opustit své domovy.

Jedním z evakuovaných byl i Pavel Háček. Voda se mu nalila do sklepa.

SOKOLSKÁ ULICE. První snímek ukazuje, jak vypadala Sokolská ulice na začátku června 2013, kdy se v ní rozlil z jedné strany Bechyňský potok a z druhé Lužnice.„Na povodně jsme tady v ulici zvyklí. Když se řeka nebo potok naplní, nateče k nám dolů. Naštěstí do obytné části se nedostane. Do patra nám vede sedm schodů, takže nábytek ani další vybavení evakuovat nemusíme," říká Pavel Háček ze Sokolské ulice.

Je zvědavý, jak bude fungovat protipovodňová zeď, kterou letos stavbaři dokončí kolem obou nebezpečných toků. „Čekáme, do jaké míry tato opatření zabrání škodám. Jsme ale rádi, že tu zeď vyrostla. Od roku 2002 máme se záplavami zkušeností nepočítaně," dodává muž, který měří 197 centimetrů a před dvanácti lety by u garáže nestačil. Minulý rok se ulicí valilo kolem půl metru vody. Ani tak se ale evakuaci nevyhnuli. Na nutnou dobu se nastěhoval k příbuzným. Ostatní lidé se mohli ubytovat v nedalekém hotelu Lucia.

Záplava v Sokolské ulici vydržela téměř týden. Pavel Háček stav chodil pravidelně kontrolovat. Nechtěl svůj dům nechat bez dozoru. Měl strach, aby se v ulici nezačalo rabovat. Jak ale říká, zaplavenou část hlídali policisté.

Jaromíra RůžičkováDomov musela na pár dnů opustit i Jaromíra Růžičková, která s manželem a dvěma dětmi bydlí na rohu ulice Na Strážkách a Na Potoce.

„Co nám zbylo? Když už nestačily holínky, tak jsme se rozhodli k dobrovolné evakuaci. Nejdříve jsem trochu zazmatkovala, obě děti plakaly, ale nakonec jsme to ustáli. S sebou jsme si vzali léky, oblečení a aktovky do školy," vypověděla pro nás loni Jaromíra Růžičková. S odklízením škod jim tehdy pomohl manželův otec Vladislav Růžička. Ten nevěřil, jak rychle se voda dokázala přihnat. Dokonce stříkala z kanálů. Rychlým zásahem členů rodiny ale nezničila nic, co mělo vyšší hodnotu. Jízdní kolo včas pověsili na háky a ze sklepa stihli odnést i pilu a elektrický rozbrus.

Lidem postiženým povodním zastupitelé poslali 200 tisíc korun. Peníze byly určeny na nákup nového vybavení. Dalších 1,2 milionu uvolnil Jihočeský kraj. I mezi městy se zvedla vlna solidarity. Veselí nad Moravou například podpořilo jihočeské Veselí 32 tisíci, které mezi sebou vybrali obyvatelé. Na jih od nich dorazila i dotace 150 tisíc. Příští povodeň by v rizikových úsecích měla zastavit protipovodňová zeď, kterou Veselští dostaví na konci června.

Hlášení rozhlasu:

2. června, 15 hodin:
• Bechyňský potok zasáhl ulici Na Potoce a Sokolskou. Zaplavuje už obytné objekty. Hydrometeorologové předpokládají další stoupání hladiny potoka.
2. června, 20 hodin:
• Během noci se vylévá Nežárka
u Foglarova nábřeží a mohou vytékat i kanály v ulicích Františka Líbala a Josefa Lady.
3. června, 9 hodin:
• Během noci Bechyňský potok mírně poklesl. V současné době tak ještě silnici nepřelévá. Vzhledem k hlášeným srážkám je pravděpodobné, že hladina vody v potoce bude stagnovat či mírně růst. Také je velká pravděpodobnost, že se Nežárka z koryta vylije v prostoru Alešova nábřeží.
ZAHRÁDKÁŘSKÁ KOLONIE. Dnes povodeň připomínají jen stopy na fasádě bílého domu. 3ZAHRÁDKÁŘSKÁ KOLONIE. Voda se minulý rok v červnu nevyhnula ani zahrádkářské kolonii, která se nachází naproti Blatskému sídlišti.. června, 15 hodin:
• Bechyňský potok stagnuje a začíná mírně klesat. Nežárka dosáhla 2. stupně, to je 300 cm na vodoměrné lati. Lze předpokládat, že vystoupá na 3. stupeň ke 350 cm. Poté může dojít k mírnému rozlití Nežárky na Foglarově a Alešově nábřeží.
3. června, 20 hodin:
• Hladina vody v Nežárce by se během noci neměla zvyšovat. Jen může stoupat voda v kanalizaci a rozlévat se v níže položených místech.
4. června, 8 hodin:
• Nežárka dosáhla 314 cm, mohla by stoupat a rozlévat se v lokalitě Foglarova nábřeží a ulicích Maredova, Za Slabých a Jateční.
4. června, 18 hodin:
• Nežárka bude v Hamru kulminovat při průtoku 144 m3/s. Ráno zřejmě dojde k mírnému navýšení hladiny řeky Nežárky o cca 5 až 6 cm.
5. června, 9 hodin:
• Nežárka dosáhla 326 cm a její stav se měnit zatím nebude.
6. června, 8 hodin:
• Řeky od večera mírně klesají. Stále se nedoporučuje čerpání vody ze sklepů vzhledem k možnosti praskání zdí vlivem tlaku spodní vody.
6. června, 20 hodin:
• Nežárka klesla na 313 cm. Na Rožmberku vodohospodáři provádí manipulace s cílem stabilizovat jeho hladinu.
7. června, 8 hodin:
• Řeky mají setrvalý stav, pomalu se vracejí do koryta. To platí pro Nežárku i Novou řeku.