A pak už stačilo odeslat přihlášku, porazit konkurenty a vyhrát. Přesně tak se to nakonec i stalo. Jeden ze čtyř nejlepších trafikantů v republice vám ve Veselí prodává i Táborský deník.

Zdeněk Nouza žije ve Zvěroticích a trafiky má v Soběslavi a ve Veselí. Absolutním vítězem soutěže se sice nestal, ale spolu s dalšími dvěma kolegy obsadili jen o stupínek nižší poschodí. Po více než dvaceti letech každodenní práce je to odměna, která pohladí po duši.

Podnikatel má navíc na úspěch jednoduše znějící recept, nicméně uvařit podle něj tu správnou sestavu do obchodu, už vyžaduje trpělivost.

Nejdůležitější je ochota

„Nejdůležitější je ochota prodavaček, a také prostředí. Myslím si, že každý sortiment by měl splňovat určitou kulturu. A jde také o vzájemnou důvěru," prozradil metodu, která možná krůček po krůčku dokáže dovést k úspěchu.

Když před 22 lety s rodinou začínali, měl bývalý zásobovač představu, jak by prodejna novin a tabáku měla vypadat a co nabízet zákazníkovi. Z ní nemínil couvat.

„Noviny a časopisy potřebují prostor. Když si je lidi nemohou prohlédnout, tak si je ani nekoupí," říká o jedné z priorit svého obchodu. V domě u náměstí trafika byla odjakživa a když si dům koupil, prodejnu zachoval. Dnes dům nepřehlédnete, od ostatních v řadě jej odděluje zelená fasáda s blatským motivem, jak ji pro majitele navrhl akademický malíř Ladislav Rektoris, jehož život byl spojený s Veselím.

Oceněný trafikant má k novinám vřelý vztah a jak říká, voní mu. Z tohoto důvodu mu je internet nahradit nedokáže. V regálech a na pultech má snad všechny tituly, které v republice vycházejí. „Nebaví mě číst noviny na internetu. Já si je potřebuji rozložit na stole, to je pro mne relax a pohoda při kávě," ilustruje svou chvilku v kolotoči starostí.

Ač se to nezdá, i prodejna novin potřebuje stále širší nabídku. Teď podnikatel Zdeněk Nouza uvažuje o automatu na kávu. A k ní samozřejmě nesmí chybět denní tisk.