VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela školského zákona uleví studentům

Táborsko - Deváťáci si mohou poslat přihlášky na tři střední školy.

13.11.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Až tři přihlášky na střední školy mohou podat letošní deváťáci. Novela školského zákona přinesla novinky v přijímacím řízení.
„Je to daleko lepší než dřív. Získali jsme čas i možnost volby,“ hodnotí novelu žákyně deváté třídy Základní školy Bernarda Bolzana Eliška Mašková z Tábora.
Přihlášky se chystá poslat na gymnázium v Táboře a Soběslavi i na Táborské soukromé gymnázium. „Vím, že třeba na Gymnázium Pierra de Coubertina bývá převis. Když ale nepokazím přijímačky, alespoň na jednu ze zvolených škol bych se měla dostat,“ míní Eliška.


Rovnou na střední
Přihlášky do prvního kola přijímacího řízení budou uchazeči také nově podávat přímo k rukám ředitelů středních škol. „Základní škola se zbaví odpovědnosti za náležitosti ohledně podání přihlášky. Žadatel si za všechno ručí sám,“ informoval vedoucí krajského odboru školství Jiří Moravec.
Zatímco studenti i rodiče se radují, středním školám novela přidělá starosti. „Problém, který může vzniknout, souvisí s virtuálním převisem. Za podanými třemi přihláškami bude stát vždy jen jeden uchazeč,“ objasnil Moravec.


Zápisový lístek
Z tohoto důvodu jsou další novinkou školského zákona takzvané zápisové lístky. Ten musí uchazeč odevzdat do pěti pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí o přijetí té střední škole, kterou si zvolil ke studiu.
„Pokud ho v daném termínu neodevzdá, vzdává se tímto práva být přijat za žáka dané školy a na jeho místo lze přijmout jiného uchazeče,“ upozornil Moravec.
Přesto si škola nemůže být do poslední chvíle konečným počtem studentů prvního ročníku jistá. Zápisový lístek si lze totiž z vybrané školy vyzvednout a přendat ho na jiné zařízení.
„Teoreticky se může stát, že skutečný počet žáků zjistíme až prvního září. Dokud žák nebude sedět v lavici, není jisté, že nastoupí zrovna k nám,“ naznačil ředitel táborské střední průmyslové školy Marcel Gause.


Starosti a papírování
Zápisové lístky pro uchazeče mimo základní školy bude zajišťovat právě krajský úřad, což přinese další papírování.
Ani ředitel Gause z novely příliš nadšený není. Ve finále bude znamenat daleko více administrativy a nejistoty nejen pro školy a úřad.
Studenti si sice mohou podat tři přihlášky, budou–li ale kolidovat termíny přijímacích řízení, musí si zájemce vybrat jen jeden z nich.
„Školy budou letos o žáky spíš bojovat. Mnoho z nich od přijímaček ustupuje a plno dětí se vejde do kritérií, které si školy určují pro přijetí bez přijímaček,“ sdělila Anna Straková z krajského odboru školství.
Hůř na tom budou ale žáci s horším prospěchem, který je zásadním kritériem pro přijetí bez přijímaček.
„Děti s lepším prospěchem budou zabírat místa těm s horšími studijními výsledky, ale jen na papíře, protože každý si nakonec musí zvolit jen jednu školu,“ zdůraznil Gause. Šancí těch méně nadaných budou stejně jako v předchozích letech až další kola, která školy vypíší na základě poptávky.


Kam s učiteli?
„Je to pro nás trochu nefér i ve smyslu personálním. Úvazky připravujeme už na jaře, přitom ale do poslední chvíle nebudeme vědět, nakolik budeme moci zaměstnance využít,“ řekl Gause.
Každá změna přináší nějaké problémy. Předchozí systém, kdy bylo možné poslat jen jednu přihlášku, byl ale v mnohém přehlednější. „Žák se hlásil na školu, o kterou měl prioritně zájem. Rozhodnutí o přijetí jsme posílali těm, co o to opravdu stojí, a nikoli studentům, kteří si obor vybrali jen jako nouzové řešení,“ uzavřel Gause.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

13.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení