Až tři přihlášky na střední školy mohou podat letošní deváťáci. Novela školského zákona přinesla novinky v přijímacím řízení.
„Je to daleko lepší než dřív. Získali jsme čas i možnost volby,“ hodnotí novelu žákyně deváté třídy Základní školy Bernarda Bolzana Eliška Mašková z Tábora.
Přihlášky se chystá poslat na gymnázium v Táboře a Soběslavi i na Táborské soukromé gymnázium. „Vím, že třeba na Gymnázium Pierra de Coubertina bývá převis. Když ale nepokazím přijímačky, alespoň na jednu ze zvolených škol bych se měla dostat,“ míní Eliška.


Rovnou na střední
Přihlášky do prvního kola přijímacího řízení budou uchazeči také nově podávat přímo k rukám ředitelů středních škol. „Základní škola se zbaví odpovědnosti za náležitosti ohledně podání přihlášky. Žadatel si za všechno ručí sám,“ informoval vedoucí krajského odboru školství Jiří Moravec.
Zatímco studenti i rodiče se radují, středním školám novela přidělá starosti. „Problém, který může vzniknout, souvisí s virtuálním převisem. Za podanými třemi přihláškami bude stát vždy jen jeden uchazeč,“ objasnil Moravec.


Zápisový lístek
Z tohoto důvodu jsou další novinkou školského zákona takzvané zápisové lístky. Ten musí uchazeč odevzdat do pěti pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí o přijetí té střední škole, kterou si zvolil ke studiu.
„Pokud ho v daném termínu neodevzdá, vzdává se tímto práva být přijat za žáka dané školy a na jeho místo lze přijmout jiného uchazeče,“ upozornil Moravec.
Přesto si škola nemůže být do poslední chvíle konečným počtem studentů prvního ročníku jistá. Zápisový lístek si lze totiž z vybrané školy vyzvednout a přendat ho na jiné zařízení.
„Teoreticky se může stát, že skutečný počet žáků zjistíme až prvního září. Dokud žák nebude sedět v lavici, není jisté, že nastoupí zrovna k nám,“ naznačil ředitel táborské střední průmyslové školy Marcel Gause.


Starosti a papírování
Zápisové lístky pro uchazeče mimo základní školy bude zajišťovat právě krajský úřad, což přinese další papírování.
Ani ředitel Gause z novely příliš nadšený není. Ve finále bude znamenat daleko více administrativy a nejistoty nejen pro školy a úřad.
Studenti si sice mohou podat tři přihlášky, budou–li ale kolidovat termíny přijímacích řízení, musí si zájemce vybrat jen jeden z nich.
„Školy budou letos o žáky spíš bojovat. Mnoho z nich od přijímaček ustupuje a plno dětí se vejde do kritérií, které si školy určují pro přijetí bez přijímaček,“ sdělila Anna Straková z krajského odboru školství.
Hůř na tom budou ale žáci s horším prospěchem, který je zásadním kritériem pro přijetí bez přijímaček.
„Děti s lepším prospěchem budou zabírat místa těm s horšími studijními výsledky, ale jen na papíře, protože každý si nakonec musí zvolit jen jednu školu,“ zdůraznil Gause. Šancí těch méně nadaných budou stejně jako v předchozích letech až další kola, která školy vypíší na základě poptávky.


Kam s učiteli?
„Je to pro nás trochu nefér i ve smyslu personálním. Úvazky připravujeme už na jaře, přitom ale do poslední chvíle nebudeme vědět, nakolik budeme moci zaměstnance využít,“ řekl Gause.
Každá změna přináší nějaké problémy. Předchozí systém, kdy bylo možné poslat jen jednu přihlášku, byl ale v mnohém přehlednější. „Žák se hlásil na školu, o kterou měl prioritně zájem. Rozhodnutí o přijetí jsme posílali těm, co o to opravdu stojí, a nikoli studentům, kteří si obor vybrali jen jako nouzové řešení,“ uzavřel Gause.