Fotbalové branky vyrobené z materiálu kompozit, z něhož se vyráběly formule i letadla, jsou od čtvrtka 17. března novinkou sportovně rekreačního areálu Komora. Jsou považovány za jeden z nejbezpečnějších prvků současných sportovišť a dětských hřišť.

„V březnu jich bude na hřiště, školy i fotbalových stadionů po celé republice instalováno dvacet. Rozmístění těchto lehkých branek je reakcí Českomoravského fotbalového svazu na těžká zranění i úmrtí dětí, na něž staré těžké branky spadly,“ vysvětlil Roman Havel, který v Táboře novinku areálu instaloval.

Děti se rády na břevnech houpou a lehký materiál nevypadá příliš pevně. Opak je pravdou. I přes svou lehkost břevno unese až 120 kilogramů. Nejtěžší částí branky je spodní břevno, které je vyplněné betonem a váží 20 kilogramů. „To omezuje překlopení a při náklonu vrací branku zpět. Ta se překlopí, až když je horní břevno nad zemí zhruba 110 centimetrů. Materiál je navíc pružný, takže když na dítě přeci jen branka z této výšky spadne, nemělo by mu to způsobit větší újmu na zdraví,“ dodal Havel a na důkaz si branku pustil na nohu.

Díky patentované kompozitní konstrukci potřebuje tato branka k překlopení 17krát více energie než duralová a dvanáctkrát více energie než ocelová branková konstrukce a kinetická energie branky při dopadu v případě nárazu je u kompozitní branky pětkrát menší než u duralových a třikrát menší než u ocelových branek.Během několika desítek minut jde navíc branku o šířce pět metrů zmenšit na tři metry.

„Rekreační sport je v současnosti moderní a oblíbený, navíc tady je pro rodinný fotbálek dobrá lokalita. Takže je to super,“ reagoval starosta Tábora Jiří Fišer, který dar od energetické společnosti za město přebíral.

DAVID PELTÁN