Že jsou po vsích při adventu k vidění betlémy, to není nic neobvyklého. Málokde ale střeží štěstí místních sami andělé jako v Nových Dvorech u Opařan. Tady roztáhlo svá ochranitelská křídla nad novou tradicí už osm nebeských poslů.

„Zatím je v obci osm andělů, ale doufáme, že se příští rok připojí i další lidé. Je to čistě o tom, kdo si jakého svého anděla vyrobí. Jak si ho kdo představuje," říká Marcela Máchalová, jedna z těch, kteří andělskou akci zorganizovali. Proto také stojí jeden ze strážců přímo před jejím domem. Stavebním materiálem pro tvorbu může být cokoliv. Záleží na fantazii. Tady jsou k vidění postavy z netkané textilie, drátu, králíkářského pletiva, dřeva, záclon, střapců, vánočních řetězů nebo i z proutí. Kdyby byl sníh, jistě by některou rodinu napadlo vytvořit i sněhovou sochu.

Bílé postavy se svatozářemi už dohlíží na Nové Dvory přes týden. „Při rozsvěcení vánočního stromečku na návsi 27. listopadu jsme všichni svoje anděly vytáhli před domy. Je to úplně čerstvá tradice a doufáme, že se uchytí a bude se rozšiřovat. Třeba jednou bude mít každý dům svou vlastní postavičku," doufá Marcela Máchalová.

Při procházce vánoční vsí jsme minuly také anděla rodiny Barešových, kterému ještě Marcela Barešová domalovávala obličej. „Na stavbu anděla jsem speciálně koupila drát, polystyrenovou hlavu, bílou paruku a křídla. Tu sukni co má na sobě, tu jsem udělala z vánočního ubrusu, který byl minulý rok ještě na stole," směje se tvůrkyně.

Na návsi je však ještě jedna typická věc pro advent – betlém. Kvůli tomu novodvorskému tu prý i zastavují auta, lidé si ho fotí a dětem se líbí kvůli uměleckému provedení. Kromě kravky a osla tu totiž najdou i ovčáckého psa nebo myš. „Je to trochu netradiční, ale rozhodli jsme se, že tuto vánoční tradici pojmeme po svém," říká Blanka Shorná, zatímco ukazuje přes půl metru vysoké postavičky z odolné dřevotřísky, jenž mají vypalovačkou namalované obličeje a obrysy. „Nejdříve jsme nevěděli, z čeho přesně betlém uděláme, protože jsme nechtěli nic drahého a krátkodobého. Naše představa byla taková, že bychom rádi betlém vystavovali každý rok. Nakonec jsme objednali tuhle odolnou dřevotřísku, chlapi po vsi vyřezali podle šablon tvary jednotlivých postaviček a pak už se jen vypalovačkou dodělaly detaily," popsala Blanka Shorná postup, jak betlém vznikl.

Podle Marcely Máchalové se ve vsi zrodila nová tradice. „Určitě budeme jenom rádi, když se nám podaří nápad s anděly rozšířit a pokračovat v něm," míní iniciátorka.

Veronika Gigalová