Zima už nebude pro vožické seniory v domě s pečovatelskou službou žádným strašákem. Nové dveře a zárubně by měly vyřešit dlouholetý problém se srážením vody a plísní v bytech v chladných měsících.

Svůj podíl zásluh si může připsat i Deník. Kauzu od počátku sleduje a několikrát na neutěšené podmínky v bytech upozornil.

„Na nadměrné srážení vody v bytech domu s pečovatelskou službou jsem dodavatelskou firmu upozorňovali několikrát. Ta reklamaci neuznala, a tak jsem byli nuceni podat žalobu,“ shrnul starosta Jaroslav Větrovský.

Manželé Adámkovi bydlí v domě od jeho otevření. Plíseň na zdech v okolí dveří a vysrážená voda a rez na futrech je začala obtěžovat hned první zimu. Paní je navíc astmatička a spóry z plísně její stav výrazně zhoršovaly.

„Jsme rádi, že váš Deník spolu s naším starostou reagoval na stížnost obyvatel pečovatelského domu. Teď už máme všechny dveře i zárubně vyměněné,“ pochvaluje si Anežka Adámková.

V průběhu soudního řízení totiž dodavatelská firma konečně zareagovala. Navrhla městu, že v celém domě vymění dveře a kovová futra nahradí plastovými. Na to, že při stavbě použila firma špatné dveře upozorňoval už projektant. K totožnému závěru došel i znalecký posudek, který si nechalo zhotovit město.

„Namísto naprojektovaných tepelně izolovaných palubkových dveří dodavatel osadil neizolované, fólií polepené dveře, které jsou vhodné pouze do prostředí bez rozdílu teplot,“ shrnul v květnu projektant Pavel Kumšta.

Výměna dveří přišla za pět minut dvanáct. Zimní období bylo pro všechny obyvatele pečováku strašákem. Jestli se ale problém se srážením vody vyřeší, ukáží až mrazivé dny.

„Žalobu jsme prozatím nestáhli. Nejsme si na sto procent jistí, že jev, který jsme na firmě reklamovali, bude tímto zásahem dořešen. Přesto všichni doufáme, že tomu tak bude,“ uvedl starosta.

Dům s pečovatelskou službou postavili Mladovožičtí v roce 2005 nákladem 19 milionů korun. Jev kondenzace vody reklamovala radnice poprvé v roce 2007.