Škody eviduje společnost E.ON na rozvodech elektřiny, ale většinou v okrese Jindřichův Hradec. "Máme hlášeno několik desítek poruch na  nízkém napětí i poruchy na distribučních trafostanicích," uvedl k rannímu přehledu škod mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha a dodal, že poruchy jsou hlášené také na síti vysokého napětí, ale je jich méně než na síti nízkého napětí. Mezi postiženými oblastmi jmenoval mluvčí Českovelenicko, Slavonicko, Třeboňsko a z obcí například Halámky a Mladošovice. Počet domácností, které jsou bez proudu odhadl Vladimír Vácha možná až na stovky. Podle mluvčího E.ONu ale počet hlášených škod možná v průběhu dopoledne ještě vzroste.

Vichr poznamenal také doopravu na železnici. "Popadané stromy zkomplikovaly dopravu na hlavní trati České Budějovice - Plzeň, konkrétně v úseku Ražice - Protivín, kde popadaly stromy na trolejové vedení," informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. "Odhadujeme, že komplikace potrvají celé dopoledne, ale bude se jezdit odklonem Ražice - Putim - Protivín, takže spoje budou mít zpoždění," doplnila Radka Pistoriusová.

Na zledovatělé vozovce havaroval v pátek ráno autobus nedaleko obce Újezd u Vodňan.

Nehoda se stala kolem osmé hodiny u obce Újezd. Strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková našemu Deníku řekla, že autobus havaroval na zledovatělé silnici. "Zajel ke krajnici a následně sjel do příkopu, kde se převrátil na bok," popsala Jaromíra Nováková s tím, že při nehodě se lehce zranila jedna z cestujících. Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková doplnila, že se jedná o studentku z Budějovic, kterou zdravotníci převezli do tamní nemocnice. "Její zranění nejsou vážná, byla pouze potlučená a vezli jsme ji na rentgen," dodala Petra Kafková. Vyprošťování autobusu bude trvat celé dopoledne, podle prvotních odhadů asi do 11 hodin.

Silný vítr provázelo v regionu i sněžení, které má pokračovat i v pátek a o víkendu.

Školáci dojeli na Táborsku včas

Táborsko se s větrem i sněhem vypořádalo bez velkých potíží, a to i na Mladovožicku, kam denně dojíždí  Tereza Tutáková z Tábora. „Do práce jezdím o půl šesté ráno. Na silnicích byla napadaná menší vrstva sněhu, ale jeli jsme přímo za silničáři, kteří komunikaci solili. Cesta od Tábora do Dolních Hrachovic byla bez komplikací, od Hrachovic do Vožice to už bylo horší. Žádné stromy po cestě ale popadané kvůli větru nebyly."

Táborští silničáři nemuseli během noci řešit žádné spadlé stromy. „Samozřejmě jsme byli připraveni, čekali jsme, že vítr přijde. Na silnice jsme vyjeli kolem páté hodiny ranní," sdělila ředitelka Správy a údržby silnic Radka Pavlíková s tím, že ve vyšších polohách byla situace tradičně o trochu horší než v nížinách. Jako první komunikace ošetřovaly chemická vozidla, po nich se do terénu vypravily i inertní vozy. „Nejméně sněhu jsme zaznamenali na Bechyňsku. Problémy teď nejsou ani ve Veselí nad Lužnicí," hlásila aktuální informace přímo z cesty Radka Pavlíková.

Na táborských silnicích byla ráno hlášená pouze jedna dopravní nehoda, kdy kvůli nedodržení dostatečné vzdálenosti narazil řidič osobního vozidla zezadu do druhého. Ke kolizi došlo v plánské ulici Strkovská okolo sedmé hodiny ranní. „Máme hlášené dvě obtížně sjízdné komunikace v Slapsku a Šebířově na Mladovožicku, kde je zledovatělá vozovka," upozorňuje mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

V půl páté ráno zatarasil silnici mezi Tučapy a Dírnou padlý strom. Překážka je již odklizena. Policisté ale upozorňují, že i nadále lze očekávat podobné podmínky na silnicích jako doposud, proto nabádají řidiče, aby jezdili se zvýšenou opatrností a dbali na zimní výbavu.

Dopravce Comett Plus na Táborsku dojel do všech cílů. „Naštěstí sníh začal padat až na poslední kolečko jízd, kdy vozíme školáky. Občas to sice někde klouzalo, ale dojeli jsme všude," říká šéf divize dálkové přepravy Oldřich Janíček.