V některých knihovnách se muselo losovat. Zájem dětí o přespání v knihovně při celostátní akci Noc s Andersenem totiž převyšoval možnosti zařízení.
„Přihlásilo se nám přes dvacet dětí, takže jsme museli rozhodovat losem, kdo v knihovně nakonec přespí. Mezi knihy si pak rozložilo spacáky šestnáct dětí z prvního stupně základní školy,“ potvrdila zájem vedoucí bechyňské knihovny Eva Houdková.
Noc s pohádkářem začali společným výletem do městského muzea, kde si zahráli na archeology. V knihovně pak na ně čekaly další hry a soutěže a malování obrázků při svíčkách. „Poslední usínali kolem čtvrté ranní a ráno jsme je pak museli budit,“ dodává Houdková, která věří, že některý z nocujících školáků se opět stane pravidelným čtenářem jako v předchozích letech.
V Plané nad Lužnicí vyrazilo v pátek se spacákem do knihovny, která sídlí ve škole, 14 dětí ze čtvrtých tříd. Planá má za sebou již sedmý ročník a stále se drží děl pohádkáře Andersena.
„Letos jsme zinscenovali jeho pohádku O Malence, takže jsme například jako ropucha z pohádky skákali po papírech a hráli další scénky,“ upřesnila vedoucí zařízení Václava Vyhnalová. I mezi plánskými dětmi byl zájem vyšší než ubytovací možnosti. Nominaci tedy musela zajistit šestice úkolů vycházejících z pohádky. Kdo je všechny ve stanoveném termínu splnil, o noc mezi knihami nepřišel. A spát se šlo také pozdě, ti první usínali kolem druhé hodiny.
Táborská knihovna se k této kampani nehlásí. Ředitelka Alena Otrubová to zdůvodňuje tím, že pořádají celou řadu jiných akcí, ke kterým se zase nehlásí ostatní knihovny. „Například před koncem roku konáme Den pro dětskou knihu, který v okrese pořádají jen dvě knihovny,“ upřesnila.
Přesto táborská knihovna nestála tak úplně stranou. Vypravily se do ní děti ze školky z Blanické ulice, které pak přespaly ve své třídě U Lištiček. Nevšední večer si prožilo 19 dětí, které přivítala mořská víla, císař či ošklivé káčátko.
Ve školce pak na ně čekal pohádkový guláš, spousta her, soutěží a velké večerní překvapení v podobě samotného Andersena. „Moc se na to těšíme,“ svěřily se před cestou do školky Eliška Plocová a Barbora Příběnská.
V pátek se kromě České republiky nocovalo v knihovnách také v Polsku, Slovensku a Slovinsku. Celkem na 650 místech. Na Táborsku se ze 110 knihoven připojily Bechyně, Planá a Nadějkov, částečně pak Tábor a Soběslav. Chýnovskou knihovnu nocování teprve čeká.