Zkuste vytvořit bizona z keramiky. A pozor, jen z točených částí. Martin Prachař, student bechyňské průmyslovky, to dokázal. Kromě toho ještě nejlépe vytočil vázu a mísu podle předlohy a zajistil si tak vítězství čtrnáctého ročníku tradiční bechyňské točířské soutěže.

„Vymyslel jsem si bizona. Půjde udělat ze šesti částí. Hodně jsem nad tím přemýšlel, ale bizon to nakonec vyhrál,“ Řekl Deníku ještě před touto soutěžní disciplínou dvacetiletý student pocházející z Prahy.

Přestože Martin Získal největší počet bodů, není si jistý, jestli se bude i v budoucnu keramikou živit. „Chtěl bych rozhodně zůstat v umění. Bavil by mě třeba design aut. Rád bych se ale dostal na „umprumku“ v Praze, obor keramika a porcelán, takže ve finále se tím vlastně možná živit budu,“ prozradil.
„Domácí“ student bodoval nejen bizonem, ale podařilo se mu nejlépe zvládnout i dvě povinné části soutěže: co nejpřesněji podle výkresu vytočit vázu a mísu.

„Třetí disciplína byla volná, na tu jedinou se mohli účastníci připravit. Měli za úkol vytvořit zoomorfní plastický motiv z točených částí,“ vysvětluje zástupce ředitele Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni Milan Vágner.

Martin Prachař do celostátního kola postoupil ze školní soutěže spolu s Tomášem Svobodou. Ten skončil napěkném třetím až čtvrtém místě.
„Letos se do soutěže přihlásilo jen jedenáct soutěžících ze šesti škol. Je to méně, než jsme zvyklí. Bohužel všechny školy zaznamenávají menší zájem o obor výtvarného zpracování keramiky. Málokdo chce dnes dělat rukama,“ tvrdí zástupce.
Loni se soutěže účastnili dokonce studenti z keramické školy v bavorském Landshutu. Ti měli ale letos v době konání soutěže prázdniny a nikoho nevyslali. Mezinárodní charakter dvoudenního točířského klání tak zajišťovala pouze studentka ze Slovenska studující školu v Uherském Hradišti.
Letošní ročník zpestřila recesní soutěž o maximísu 2.

„Cílem bylo vytočit co nejširší mísu z dvou kilogramů hlíny. Proto je v názvu ta dvojka,“ objasnil Milan Vágner. Vítězem se stala studentka SUPŠ Uherské Hradiště Veronika Unzeitigová. Povedlo se jí vytočit mísu o průměru 38 a půl centimetru.
Osmičlenné porotě, která hodnotila výtvory soutěžících letos předsedal akademický sochař Václav Hrůza, kurátor soběslavské Galerie v kostele svatého Marka. Ten měl v pátek pro studenty připravenou přednášku.

Věhlas i tradice točířské soutěže by mohla působit i náborově. Přestože do středních škol přicházejí slabé ročníky a zájem o řemeslo upadá, bechyňská průmyslovka chce udržet obor za každou cenu.

„Uděláme všechno proto, abychom obor udrželi. I vzhledem k tradici by to byla velká škoda. I kdyby se přihlásilo málo studentů, vytvořili jsme vzdělávací programy tak, abychom je měli vždycky s kým spojit. Pokusíme se všemožně tuhle těžkou dobu překlenout,“ doufá Milan Vágner.

Výsledky

Točířská soutěž:
1. Martin Prachař, SUPŠ Bechyně
2. Veronika Přikrylová, SOŠ Luhačovice
3. – 4. Tomáš Svoboda, SUPŠ, Bechyně, Jan Rašík, SOŠ Luhačovice
Maximísa 2
Veronika Unzeitigová, SUPŠ Uherské Hradiště. Její mísa dosáhla průměru 38,5 cm.