Při kontrole byla v klubu v centru města zjištěna partička tří velmi mladě vyhlížejících slečen, které přímo z lahve napájela jejich plnoletá kamarádka. U dívek ve věku třináct, čtrnáct a patnáct let byly provedeny dechové zkoušky na alkohol s pozitivními výsledky testů od 0,8 do 1,4 promile. Všechny byly předány rodičům na služebně, uvádí na svých webových stránkách Městská policie.

“K záchytu dívek došlo před desátou hodinou večer. Intenzivní kontrola byla prováděna v rozmezí 21 až 23 hodinou,“ informoval velitel strážníků Petr Svoboda.
Nejde o žádný výjimečný případ. V polovině února řešili strážníci během páteční a sobotní směny hned deset stejných přestupků, kdy si dopřáli mladiství alkohol. A zároveň v Chýnově na diskotéce mu o témže víkendu neodolaly dvě osoby.

Přistižení se zpravidla vymluví na někoho známého, kdo jim alkohol nabídl kdesi v parku, ale jménem ho prý neznají. Že by dostali alkohol přímo od obsluhy v baru či hospodě se zpravidla neprokáže. Jako donášková služba ke stolu poslouží většinou plnoletý kamarád. Za to dostane od policie či strážníků pokutu.
“Většinou se jedná o částku jeden tisíc korun,“ uvedl Svoboda. Tu někdy přijde zaplatit i rodič.

Ještě v lednu a na začátku února byl jako každý rok o víkendech v ulicích a hospodách a barech minimální pohyb. Lidé zřejmě neměli peníze. Podle velitele strážníků se už lidé vzpamatovali z výdajů po Vánocích a novém roce, což bylo vidět na jejich „záchytech“.

„U nás jsme řešili v rozmezí několika dnů hned tři mladistvé ve věkovém rozmezí 12 až 18 let, které se nám podařilo zachytit na kamerách. Zdáli se být příliš uvolnění. Po zjištění totožnosti jsme je předali rodičům,“ zmínil problematiku alkoholu u dětí v ulicích Soběslavi vrchní strážník Miroslav Drs.
Větší záchyt inicioval hned na následující dětskou diskotéku společnou akci s Policií ČR. Při ní kontrolovali deset dětí a mladistvých a všech s negativním výsledkem.

„Kontroly budeme provádět stále. Ať již sami či v součinnosti s policisty,“ vzkázal neplnoletým strážník Drs. Stejně budou postupovat i v Táboře. Záchyt neplnoletého pod vlivem alkoholu strážníci či policisté zadokumentují a vše se dostane na stůl kurátorům.
„Případy projednáváme s rodiči za přítomnosti provinilců a společně hledáme příčiny. Pro děti či mladisté jde o první vztyčený prst, aby si uvědomili, že se to o nich ví. Navíc my jsme pro ně zase trochu jiná autorita než rodiče, “ uvedl kurátor z oddělení sociální prevence Jiří Lutovský.
Když se požívání alkoholu pojí s trestnou činností, dochází mezi rodiči a kurátory na opakovaná setkání. V takových případech si kurátor už vyžádá zprávu školy.

U čerstvého soběslavského případu dokonce dojde i na soud. Nešlo o záchyt při běžné kontrole na alkohol, ale o pátrání po pohřešované na základě žádosti matky.
„Když policie školou povinnou dívku vypátrala, byla pod vlivem alkoholu,“ poznamenal soběslavský kurátor pro mládež Josef Marounek.
Ve většině případů se jedná o výjimky, rodina to dokáže zvládnout a nic podobného se již neopakuje. Další péče kurátora již není nutná.

Akohol u dětí a mladistvých

Odbor sociální prevence Tábor
2009 – 28 případů
2010 – 21 případů
2011 – 16 ( k 10. březnu)
Soběslav
2010 – O
2010 – 1