Velké zisky sice nevykazují, o to větší ale mají společenský význam. Jsou místem, kde padají bariéry a setkávají se v nich zdraví lidé s lidmi s postižením.

Řeč je o kavárnách, které působí při táborském Fokusu a soběslavské Rolničce.

Obě zařízení poskytují alternaci především rodičům s dětmi. Na rozdíl od běžné restaurace totiž tady jejich ratolesti nebudou dýchat zakouřený vzduch.

Židle navíc

Soběslavská Rolnička otevřela svou čajovnu s kavárnou již před čtyřmi roky. Od té doby si lidé z města na její službu již dostatečně zvykli. Dokonce natolik, že se připravuje její rozšíření.

„Na začátku října otevřeme další prostor, který zvýší kapacitu k sezení. Půjde o samostatnou místnost, kterou bude možné kromě běžného provozu využívat například k rodinným setkáním nebo k besedám,“ naznačila mluvčí Rolničky Eva Janatová.

Na vybavení místnosti obdrželi grant z fondu T – Mobile ve výši 92 tisíc.

Café Fokus i čajovna Rolničky vsadily také na oblíbené letní posezení na zahrádkách. K chuti lidem přijde chlazený nealkoholický nápoj nebo zmrzlina, a zatímco dospělí si budou u stolků povídat, děti si mají možnost hrát třeba na pískovišti.

„Posedět si k nám chodí hlavně studenti z okolních škol a maminky s dětmi, které mají možnost nechat si v kavárně ohřát jídlo pro děti, využít dětský koutek nebo houpačky v zahradě. Rádi bychom ale přivítali i další návštěvníky,“ upřesňuje sociální pracovnice Fokusu Marta Přibylová.

Doplnila, že jejich velkou zahradu půjčují i k opalování. Zatím na trávě spíše dovádějí děti hostů.

Tyto „neziskové“ kavárny jsou zároveň místem, kde se setkávají zdraví lidé s lidmi s handicapem. Jsou však i prostorem pro prezentaci výrobků klientů zařízení.

Fokus je občanské sdružení, které poskytuje sociální služby lidem s duševním onemocněním. Kromě kavárny a sociálních služeb provozuje také několik chráněných dílen. Mobilní, rukodělnou a textilní. Všechny jsou vděčné za zakázky, které přijímají od firem či soukromých osob, a to především ve škále zahradnických a úklidových prací, výroby bytových doplňků, bižuterie, dětských hraček a podobně. Klientům dávají možnost uplatnění na chráněném trhu práce, a tudíž i přivýdělku.

„V čajovně máme čtyři chráněná pracovní místa a další jedno je pro pracovní rehabilitaci,“ doplnila Janatová příležitosti, které nabízejí vedle zavedených chráněných dílen.

Práce zábavou

Neziskové organizace jsou financované z více zdrojů. Peněz ale není nikdy nazbyt.

Kavárny rozhodně neprodukují rozhodující sumu do kolonky příjmů – větším zdrojem peněz je prodej právě výrobků z dílen.

„Výrobky chráněných dílen je možné koupit i v kavárně nebo na některé z prodejních výstav nebo trhů, které se konají celoročně na různých místech. A máme také malý obchod Elinka. I on sídlí v Mostecké ulici a nabízí především výrobky z textilní a rukodělné dílny, které lze vyrobit i na zakázku přesně podle přání zákazníka,“ uvedla za Fokus Marta Přibylová.

„Tady jsem se našla, mám tu přátele a práci, která je zároveň mým koníčkem,“ pochvaluje si Marie Neumanová, jež v dílně Fokusu vyrábí především šperky a jak říká, má už své stálé zákazníky.

A jak si udržují pozornost veřejnosti? Mají na to svůj recept: prodejní výstavy, trhy, dny otevřených dveří a také tematicky zaměřené programy, které jinde nemají.

„V poslední době vymýšlíme doprovodný program skutečně důsledně, takže i tržby rostou,“ dodala Janatová.

Táborský ústav sociální péče Klíček od úvah o kavárně již upustil. „Přišli jsme na to, že vzhledem k našemu sídlu v Zaluží by k nám moc lidí nechodilo,“ vysvětlil ředitel Petr Brázda.

Pochlubit se ale může zajímavou zakázkou pro jejich keramickou dílnu. „Obrátil se na nás jeden pražský hotel, že od nás odebere výrobky za sto tisíc, které použijí jako dárky pro své hosty. Takže teď pracujeme a pracujeme,“ dodal ředitel Klíčku.

Pavlína Procházková

Alena Šatrová