Přestože hladina Lužnice klesá, u Nežárky pozorujeme opak. Od včerejších 15 hodin stoupla už o více než půl metru. Nyní je v Hamru na čísle 404 centimetrů a podle Českého hydrometeorologického ústavu to ještě není konečný stav.

„Vodu už máme na Foglarově nábřeží, ohrožena je i ulice Maredova, Za Slabých a Jateční," sdělil starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák s tím, že lidem doporučují, aby si své majetky dobře zajistili.

Fotografie ukazuje, jak to na louce Za Slabých vypadalo při povodních před jedenácti lety.

close Zaplavená louka Za Slabých ve Veselí nad Lužnicí v roce 2002 zoom_in

Hamrem v současné době protéká kolem 164 kubíků vody, což je velké množství a Nežárka by tam podle odhadů měla kulminovat až zítra ráno. „Pomáhá nám však Rožmberk, do kterého teče 200 kubíků vody, ale odtéká jen pět," doplnil ještě starosta Veselí nad Lužnicí.

Se zvyšující se hladinou řeky souvisí i evakuace občanů. Dosud své domovy z ohrožených oblastí opustilo asi šedesát lidí. Někteří jsou ubytovaní v hotelu Lucia, jiní odešli ke svým příbuzným. Občany, kteří se rozhodnou k dobrovolné evakuaci, žádá povodňová komise, aby tuto informaci nahlásili na telefonním čísle 724 905 756.

Veselské služby i nadále rozváží pytle s pískem k zabezpečení objektů.