Ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.Ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.Zdroj: Deník/Jiří Dintar„V letošním roce jde o nejlepší hodnotu, kdy jsme se poprvé v roce 2021 dostali pod hranici 2 500 evidovaných nezaměstnaných,“ uvedl Pavel Kaczor. Průměrný věk nezaměstnaného je 43 let, průměrná doba evidence je 207 dní, a průměrná výše pobírané podpory v nezaměstnanosti je 8 119 korun. Zastoupení mužů a žen v evidenci je téměř vyrovnané: 52 procent nezaměstnaných tvoří ženy a 48 procent muži.

„Pokud jde o volná pracovní místa, těch jsme měli v nabídce na konci června 3 725, tedy nejvíce za celé období koronakrize. Jde dokonce o druhou historicky nejvyšší hodnotu, kdy absolutní rekord počtu nabízených volných míst jsme zaznamenali v srpnu 2019, kdy u nás bylo hlášeno 3 815 volných pracovních míst. Překonání tohoto rekordu je tedy na dosah,“ upřesnil.

Meziměsíčně se počet volných pracovních míst zvýšil o 76, tedy přibližně o dvě procenta. „Největším problémem ovšem stále zůstává výrazný nesoulad poptávky a nabídky na trhu práce,“ uvedl Pavel Kaczor.

V pondělí 19. července se konal slavnostní křest knihy Lidová architektura v jižních Čechách a zájemci mohli vyrazit také na odbornou exkurzi po městě nebo na besedu s autory a památkáři.
V Soběslavi pokřtili novou knihu Lidová architektura v jižních Čechách

U dvou třetin z nich (2 478 volných míst) jde o zcela nekvalifikované posty, zatímco vysokoškolákům je zaměstnavateli v regionu nabízeno pouhých 55 míst, tedy pouze 1,5 procenta z celkového počtu volných pracovních míst.

„Dlouhodobě upozorňuji na to, že bychom měli třeba při obsazování volných pozemků v průmyslových zónách eliminovat nízkokvalifikované výroby, takzvané montovny, ale dbát spíše na pobídky pro zaměstnavatele poptávající kvalifikovanější pracovní sílu. Ta nám pak z regionu mnohdy odchází, a to je velká škoda jak s ohledem na kupní sílu v regionu, tak s ohledem na jeho celkový rozvoj. Vždycky totiž nejvíce prosperují regiony s vysoce kvalifikovanou pracovní silou,“ je přesvědčen ředitel.

Míra nezaměstnanosti se na Táborsku snížila z 3,7 na 3,5 procenta. Stejný ukazatel za celou ČR činí 3,7 procenta, Táborsko se tedy stále drží mírně pod průměrem ČR. Nejhůře je na tom aktuálně Karvinsko s devítiprocentním podílem nezaměstnaných, na opačném konci spektra zůstává Pelhřimovsko s 1,6 procenta.