Největší problém získat práci měli v únoru mladí lidé ve věku 20 až 24 let. Následuje věková skupina od 50 do 60 let, kterou stíhají pětadvacátníci a pětatřicátníci. Nezaměstnanost na Táborsku se zvýšila na téměř šest a půl procenta.
„K poslednímu únoru evidoval úřad práce celkem 3 706 osob, což je o 322 osob více než ke konci ledna,“ uvedla k únorové statistice analytička Úřadu práce v Táboře Dagmar Kulvaitová.
Míra nezaměstnanosti se tak zvýšila z lednové míry 5,79 procent na 6,42 procenta.
Přestože bývalá podnikatelka Ivana Vápeníková z Tábora musela svou krejčovskou živnost před dvěma měsíci uzavřít, žen bez práce v evidenci úřadu mírně ubylo.
„Prostě nebyly kšefty a živnost jsem musela zavřít. Teď si sháním práci spíše mimo obor a po dvou měsících se možná dočkám. Samozřejmě chci najít práci co nejrychleji a již mám něco vyhlídnutého,“ shrnula Vápeníková, když si prohlížela volná pracovní místa na chodbě úřadu práce.


Přibývá mladých
Na celkové nezaměstnanosti také klesl podíl osob se zdravotním omezením, naopak přibyli absolventi a také mladiství.
„Ke konci února bylo registrováno 307 absolventů a mladistvých. To je podíl přes osm procent ze všech nezaměstnaných a od ledna se zvýšil téměř o půl procenta,“ upřesnila Kulvaitová.
Marně shánějí zaměstnání prodavači, sekretářky, řidiči a nekvalifikovaní dělníci, kteří ve statistice vedou.
Zaměstnavatelé, kteří v únoru nabídli celkem 276 pracovních míst, nejvíce požadují zpracovatele masa, uzenáře a konzervovače, dále obchodní zástupce nebo například kuchaře a prodavače v obchodech.
Přes čtyřicet procent nezaměstnaných (1 565) zaujímají lidé s výučním listem, o polovinu méně (794) je lidí se základním vzděláním nebo praktickou školou. Zájemců s maturitou je 664 a v evidenci úřadu se vyskytlo dokonce 145 vysokoškoláků, mezi nimi 56 žen.


Jak jsme na tom?
Český statistický úřad zveřejnil data, která vypovídají o tom, jak si Česko vede v ekonomické krizi.
Inflace klesla na dvě procenta a vrátila se tak na loňské hodnoty před krizí. Nezaměstnaných lidí ale přibylo více, než analytici čekali, jejich počet se blíží dokonce k půl milionu.
Levnější než loni jsou především pohonné hmoty, jejichž cena klesla téměř o dvacet procent. V meziročním srovnání také klesly o dvanáct procent ceny automobilů. Nižší než loni byly i ceny potravin, například máslo zlevnilo o 23,4 procenta nebo mléko o třináct procent. Pokračovalo rovněž zlevňování oděvů, spotřebičů pro domácnosti či fotoaparátů.
Naopak meziroční růst cen statistici zaznamenali především u položek souvisejících s bydlením.
Ceny vodného a stočného stouply o devět procent a tepla a teplé vody o osm. Ceny zemního plynu vzrostly o celou čtvrtinu, elektřiny o 11,6 procenta.

Obce na Táborsku s nulovou mírou nezaměstnanosti:
Jedlany, Libějice, Řemíčov
Obce na Táborsku s nejvyšší mírou nezaměstnanosti:
Mezná (28%), Přehořov (19,9%), Nasavrky (18,8%), Zadní Střítež (18,8%), Dobronice u Bechyně (18,6%)
Zdroj: ÚP Tábor

Přišel jako poslední, jako první musel odejít

Na chodbách táborského úřadu práce se včera procházel vyučený číšník Lubomír V. (24) z Tábora a na nástěnkách hledal pracovní příležitosti. Fotografovat se nechtěl, ale Deníku poskytl rozhovor. Již třetím měsícem hledá zatím marně novou práci. V předchozí práci měl smůlu; přišel jako poslední, proto byl mezi prvními, kteří výpověď dostali.


Od kdy jste bez práce? Z jakého důvodu nebo za jakých okolností jste o práci přišel?
O práci jsem přišel z důvodu rozrůstající se globální ekonomické krize. Oznámili nám, že jako nově příchozí samozřejmě musíme odejít jako první.


Jako co jste byl zaměstnán?
Pracoval jsem jako míchač ve vařené, potravinářské výrobě v plánské masně. Ve velkém „mixéru“ jsem podle receptu míchal směsi, ze kterých se pak udily salámy, vuřty a jiné uzeniny.


Jak vycházíte s penězi, když jste v evidenci úřadu práce?
Špatně. Dostávám teď už asi jen padesát procent z dříve vydělané průměrné mzdy a začínám se dostávat do potíží. Nemám na zaplacení všech poplatků a splátek.


Musel jste se v něčem uskromnit? Na čem šetříte?
Tak v poslední době si třeba nedopřávám mou oblíbenou značku cigaret a také jsme se uskromnil v oblasti stravovacích návyků. Kupuji levnější potraviny.


Už vám úřad po dvou měsících nabídl nějaké zaměstnání?

Ne.


Využijete možnosti rekvalifikačních kurzů?

Ano. Co nejdříve bych si rád udělal alespoň svářečský průkaz. Zatím jsem se měl zapsat jako čekatel a příští týden mi řeknou.


Jaké máte vzdělání a jakou profesi jste původně vystudoval?

Na střední škole služeb a řemesel jsem se vyučil jako číšník.


Proč nezkusíte štěstí v oboru?
Ne, to nechci. Tato práce by mě dnes již asi nebavila a také její ohodnocení není adekvátní.


Jak aktivně hledáte nové zaměstnání?

Denně sleduji internet, web úřadu práce a mnoho dalších. Na jednom místě už bylo pozdě, řekli mi, ať se zkusím ozvat déle. A u montéra sádrokartonových desek požadovali praxi, kterou bohužel nemám.


Jak dlouho v evidenci setrváte?
Doufám, že příliš dlouho ne.