„Stejně tak je ale patrné, že řada firem je v nabírání nových pracovníků opatrnější, než tomu bylo v předešlých letech. Důvodem jsou zejména ceny energií a s nimi související ekonomické obavy,“ upřesnil.

Pavel Kaczor, ředitel Úřadu práce, TáborPavel Kaczor, ředitel Úřadu práce, TáborZdroj: Deník/Jiří DintarFirmy podle jeho názoru dobře vědí, že spotřební trh je aktuálně velmi citlivý na ceny, a tak rostoucí cenu svých vstupů zpravidla nemohou a nechtějí plně promítat do cen svých výstupů.

„Snaží se šetřit na jiných nákladových položkách, pokud je to možné. A pracovní síla, potažmo mzdové náklady, jsou bezesporu také významnou nákladovou položkou, kterou nyní firmy musejí hlídat daleko citlivěji, než byly zvyklé,“ vysvětlil.

O žádnou paniku se však ale dle jeho slov nejedná, nechystá se ani žádné hromadné propouštění. „Je to zatím jen jakási pragmatická opatrnost, která je ekonomicky zcela na místě,“ dodal.

Čarovná koťátka Tulip a Jesse
Z dvojky koťátek jedno už domov našlo. Kdo se postará o Jessseho?

Aktuálně nabízí úřad práce 3 709 volných pracovních míst, tedy o 59 méně, než před měsícem.

„Z rozhovorů s vedením místních firem vím, že udržet v tuhle chvíli odbyt a zaměstnanost je výrazně těžší, ale jak již jsem říkal v minulosti: management místních firem je velmi kvalitní a umí hledat alternativy, které i v současné složité situaci pomáhají udržet odbyt a zaměstnanost,“ popsal.

Další vývoj na trhu práce lze podle jeho mínění jen stěží předvídat, dá se však čekat náročné období.

- Pokud jde o míru nezaměstnanosti, ta na Táborsku meziměsíčně vzrostla ze 2,9 na 3,2 %. Před rokem to bylo ve stejném období 3,5 % a počet nezaměstnaných byl o 255 osob vyšší, než je tomu aktuálně.
- Míra nezaměstnanosti za celou ČR aktuálně činí 3,4 %, takže Táborsko se stále drží pod průměrem ČR.
- V aktuálních statistikách EU je ČR stále na prvním místě s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností, před druhým Polskem a třetím Německem. Například ve Španělsku nebo Řecku je ale oproti ČR pětinásobná nezaměstnanost.