„Po dvouleté pauze se na prahu léta opět dostáváme pod hranici 2000 evidovaných lidí bez práce. Před rokem jsme měli v tuto dobu v evidenci 2 442 nezaměstnaných, tedy cca o 500 více, než letos,“ upřesnil Pavel Kaczor.

Historicky nejnižší počet evidovaných bylo v evidenci úřadu práce také začátkem července, a to v roce 2019, tedy těsně před covidem. S hledáním práce tehdy pomáhali 1 627 nezaměstnaným. Naopak přesně před osmi lety v tuto dobu evidoval ÚP bezmála 4939 uchazečů o zaměstnání.

Pavel Kaczor, ředitel Úřadu práce, TáborPavel Kaczor, ředitel Úřadu práce, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

„Aktuálně se podstatně více blížíme těm příjemnějším červencovým rekordům, než číslům z dob hospodářské recese,“ těší Pavla Kaczora. Podle jeho slov platí, že rovnováha v ekonomice i na trhu práce je momentálně velmi křehká, a lze jen stěží předpovědět vývoj v následujících měsících.

„V ekonomice i na trhu práce musíme brát v potaz řadu neznámých – počínaje válkou na Ukrajině a konče změnami chování kupujících na spotřebním trhu co do výše i struktury jejich útraty. Tohle všechno se pak samozřejmě odráží ve firmách a jejich poptávce po pracovní síle,“ dodal.

Volných pracovních míst aktuálně firmy prostřednictvím ÚP nabízejí přesně 3 800, tedy o 28 méně, než před měsícem.

„V nabídce dominují hlavně méně kvalifikovaná pracovní místa, ale to je v regionu bohužel dlouhodobě platný stav. Kondici trhu bezesporu pomáhají také sezónní pracovní místa v oblasti ubytování, cestovního ruchu, zemědělství či stavebnictví,“ upřesnil ředitel.

Míra nezaměstnanosti na Táborsku setrvala na stejné úrovni, a to na 2,8 procenta. Před rokem to bylo 3,5 procenta, v již zmíněném roce 2014 dokonce 7,3 procenta.

Míra nezaměstnanosti za celou ČR aktuálně činí 3,1 procenta, Táborsko se stále drží pod průměrem ČR. V aktuálních statistikách EU je ČR na prvním místě s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností. (din)