„Pokračuje tedy příznivý trend snižování počtu evidovaných nezaměstnaných, který pozorujeme již třetí měsíc po sobě. Nižší hodnotu ve srovnatelném měsíci bychom našli až v roce 2019, tedy ještě před vypuknutím koronakrize. Jakkoliv je situace v ekonomice všeobecně složitá, na trhu práce zatím žádné nepříznivé fenomény nepozorujeme,“ uvedl ředitel úřadu práce Pavel Kaczor a dodal, že jeho aktuální kondici by charakterizoval jako velmi dobrou.

Podporuje to i počet volných pracovních míst v regionu. Těch firmy aktuálně prostřednictvím ÚP nabízejí 3 919, což je historický rekord táborského trhu práce. Nikdy po roce 1989 jich zde nebylo nabízeno více.

„Bohužel se ale nic nemění na tom, že zhruba dvě třetiny z nich tvoří nekvalifikovaná pracovní místa. Ta aktuálně pomáhají saturovat i ukrajinští běženci, a to zjevně bez dopadů na nezaměstnanost Čechů,“ dodal Pavel Kaczor.

Táborští veslaři získali špičkovou italskou loď.
Táborští veslaři získali špičkovou italskou loď. Díky dotaci od města

V jimi obsazovaných segmentech je totiž chronický nedostatek pracovní síly, takže v zásadě ani není komu konkurovat. „Dílčím důvodem těchto rekordních čísel je také fakt, že se rozjíždějí také sezónní práce – především ve stavebnictví, ale také v zemědělství nebo cestovním ruchu,“ upřesnil.

Řada lidí i firem by podle jeho slov ráda slyšela nějaké prognózy. „V současné situaci je ve hře tolik těžko předvídatelných faktorů, že by však šlo spíše o spekulace,“ uzavřel Pavel Kaczor.

Míra nezaměstnanosti na Táborsku meziměsíčně klesla na 3,0 % (na konci předchozího měsíce činila 3,1 %). Loni ve stejném období to bylo 3,8 %. Míra nezaměstnanosti za celou ČR aktuálně činí 3,3 %, takže Táborsko se stále drží pod průměrem ČR.