Lednová statistika nezaměstnanosti se přiblížila jedenáctiprocentní hranici. Jako nikdy v historii sledování tohoto ukazatele. Na úřad se přišlo nově zaregistrovat dalších 865 lidí, kteří přišli o práci. I když bylo v lednu z evidence vyřazeno 520 uchazečů, což je o 238 více než v předchozím měsíci, úřad ve svém registru již eviduje celkem 5729 osob. Míra nezaměstnanosti tak v lednu dosáhla na 10,71 procenta.

„To je od roku 1993, kdy se začalo se sledováním nezaměstnanosti, rekord. Bohužel. Tak vysoké číslo jsme tady ještě neměli,“ potvrdila neblahé prvenství analytička táborského úřadu práce Dagmar Kulvaitová.
Šance na místo se tak pro již dříve zaevidované nezaměstnané opět snížila.
„Na pracáku jsem do loňského září. Po vyučení kadeřnicí jsem žádnou práci už nesehnala. Zkusila jsem i podnikat, ale bez stálé klientely to nejde, takže jsem musela po čtvrt roce skončit,“ povzdechla si Iveta Radostová z Chýnova. Dodala, že velkou záchranou je pro ni bydlení u rodičů. Do práce by šla ráda, klidně i mimo obor, přesto se žádná možnost neobjevila. Posílá životopisy na všechny strany, ale zůstávají většinou bez odezvy.
Při stoupající nezaměstnanosti nabídka volných míst oproti prosinci poklesl o tři místa. Za leden si lidé mohli vybírat ze 165 míst, zatímco přesně před rokem jich měli k dispozici 189.

Největší šanci se na trhu uplatnit měli v minulém měsíci techničtí pracovníci, obchodní zástupci, realitní makléři, číšníci, servírky a barmani. S nejmenší pravděpodobností mohlo v lednu získat jediné nabízené volné místo s názvem profese všeobecní administrativní pracovníci 380 lidí. Ani jedno místo nenabízí úřad práce například pro 239 evidovaných zedníků.

V lednu navíc opět propouštěly stavební firmy a firmy zabývající se stavbou silnic a dálnic. Lidé odcházeli i od velkých zaměstnavatelů Táborska, které ale na druhou stranu nové pracovníky i nabíraly. Tokovým podnikem byl například táborský Brisk. Během ledna pět lidí propustil a čtrnáct přijal.
„Někdo odešel do důchodu, s někým jsme se museli rozloučit pro neuspokojivé pracovní výsledky ve zkušební době. Stoupající zájem o naše výrobky, rozšíření výroby a potřeba odborných pracovníků vyústily v nábor nových zaměstnanců,“ vysvětlila personální ředitelka Milada Markvartová
Díky novému kontraktu s velkou norskou firmou SWIX došlo k rozšíření výroby ve společnosti Cyklo Kalaš. Práci tak tady našlo hned osm lidí z úřadu práce.

„Práce je dost. Uvažujeme o dalších lidech. Uvidíme, jak se to rozjede,“ vzbuzuje naději jednatel a spolumajitel firmy, která se specializuje převážně na výrobu cyklistického oblečení Čestmír Kalaš.

ysokou nezaměstnost by v horizontu několika měsíců mohl snížit také plánský masokombinát zařazený pod Kostelecké uzeniny. I když v lednu z Plané propustili na dvě desítky lidí, ať již dohodou ze strany zaměstnanců nebo ve zkušební době, chystají nábor nových.
Po prováděné specializaci výroby, kdy z Plané do Kostelce byla převedena masná výroba, se sem naopak přestěhuje výroba masa. Od začátku dubna tak do provozu přijdou noví zaměstnanci včetně některých v lednu propuštěných.

„Masivní nábor několika desítek lidí plánujeme od prvního září poté, co proběhne rekonstrukce jatečního provozu a stane se tak největší v republice. Bude potřeba velkého množství řezníků. Uplatní se i vyučení kuchaři, kteří zvládají porcovací činnost,“ naznačil plány personální ředitel Kosteleckých uzenin Zdeněk Lidmila.

Podle současné struktury nezaměstnaných by si mohl vybírat. Úřad eviduje na 189 kuchařů a sedm řezníků.
„V případě potřeby můžeme nabídnout rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané, ale také je můžeme zajistit i pro jejich stávající zaměstnance,“ nastínila možnost postupu analytička úřadu práce Dagmar Kulvaitová.

V klidu zatím podle ředitele Josefa Pánka může být 278 zaměstnanců Madety Řípec. Její avizované uzavření se na tento rok neplánuje.
Na druhou stranu čerstvá data z úřadu práce optimistická nejsou. Do evidence se nahlásily další více než dvě stovky lidí, kteří shánějí práci. Vylepšení podle Kulvaitové lze očekávat opět až se změnou roční doby, kdy se rozjedou sezonní práce.

Mikroregion %
Bechyňsko 11,08
Chýnovsko 10,30
Jistebnicko 12,78
Mladovožicko 9,25
Soběslavsko 13,24
Táborsko 10,29
Veselsko 11,50