Práce by se dala považovat za mízu života. Nezaměstnanost potom za nemoc, která rozkládá postavení člověka ve společnosti. Na konci roku je tato nemoc nejvíce nakažlivá. Tedy obrazně řečeno. Úřad práce každopádně v prosinci registroval na Táborsku o 410 nezaměstnaných víc než v listopadu.

Míra nezaměstnanosti tak sahá po hranici deseti procent. Má přesně 9,46%. „Předpokládám, že se za leden přes deset procent přehoupneme,“ je si téměř jistá analytička kontaktního pracoviště ÚP v Táboře Dagmar Kulvaitová.

S podnikáním totiž podle ní skončili drobní řemeslníci a větší firmy budou ještě propouštět. K tomu se už uchýlily v prosinci minulého roku. Osmadvacet lidí s výpovědí prošlo branou firmy ELK v Plané nad Lužnicí.

Do jejího koncernu patřívala i firma WindowStar, která propustila pět pracovníků. Na předzvěst o snižovaní počtu zaměstnanců rychle reagoval sedmadvacetiletý Luboš. „Přibírali lidi na třetí směnu. Chtěli si potom nechat jen ty nejlepší. Raději jsem si našel jinou práci,“ říká Luboš.

Nakonec se dozvěděl, že měl velkou šanci ve firmě zůstat. Tou dobou už pracoval v Rakousku v úklidové firmě. Pokus mu ale nevyšel. Proto je nyní registrovaný na táborském úřadu práce.

„Firma zaměstnávala hodně cizinců. S některými byl problém vyjít. Hlavně s Albánci. Proto jsem raději skončil,“ vysvětluje svízele Luboš.

Práce v zahraničí se podle Luboše shání dobře. I po špatné zkušenosti s kolegy v úklidové firmě přemýšlí o další cestě. Do Rakouska se mu ale příliš nechce. „Mám pocit, že tam na Čechy koukají trochu skrz prsty. Daleko lepší pověst má Německo, kde si víc váží pracovitosti,“ tlumočí Luboš zprostředkované informace.

Je vyučený v oboru kuchař – číšník. Přesto v něm uplatnění nehledá. „To bych si leda musel zařídit vlastní hospodu,“ míní.

Netroufá si obecně posoudit dopad krize. Ale z vlastní zkušenosti mluvit může. Před čtyřmi lety byl dlouhodobě zaměstnaný u firmy, která vyráběla bazénové zastřešení. „To se o krizi začalo hodně mluvit. Některé podniky ji skutečně odnesly, ale můj zaměstnavatel, od kterého jsem odešel, si pořád vede dobře. Záleží zkrátka na tom, v čem člověk podniká,“ myslí si nyní nezaměstnaný Luboš.

Má ale jeden vlastní poznatek, za kterým si stojí. Hrozba krize podle něj umožňuje firmám, aby měly na zaměstnance stále větší nároky.


„Odmítli mě třeba na pozici skladníka, protože nemám maturitu,“ dodává.

Nyní si maturitu dodělává. Do školy chodí každý pátek. Přesto paradoxně naráží. Jiný zaměstnavatel ho pro změnu odmítl, protože pro něj byl málo flexibilní.

Věří však, že na úřadu práce dlouho nezůstane. „O manuální práci je pořád zájem. Tu jsem také v posledních letech vždycky našel,“ věří si.

Podle druhu oboru, ve kterém jsou lidi vzdělaní nebo vyučení, jich nejvíce hledá práci na pozici všeobecný administrativní pracovník, kuchař a prodavač. Jenže úřad práce například eviduje 442 zájemce o práci prodavače, ale volných míst nabízí pouze šest.

Nezaměstnanost
Počet nezaměstnaných v okresu k 31. prosinci 2011
Táborsko – 2988
Bechyňsko – 384
Jistebnice – 152
Mladovožicko – 219
Soběslavsko – 700
Veselsko – 441
Chýnovsko – 160

Martin Donát